reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Jak wymienić olej w silniku? Krok po korku

Jak wymienić olej w silniku? Krok po korku

Jak wymienić olej w silniku? Olej jest jednym z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika. Dlatego bardzo ważna jest okresowa wymiana oleju silnikowego.

Jak wymienić olej w silniku?

Nowy olej i filtr oleju

Należy sprawdzić w instrukcji obsługi auta, jaki typ oleju powinien być stosowany do silnika w naszym samochodzie. Czasem też punkty serwisowe pozostawiają plakietki informujące o marce i klasie zastosowanego podczas ostatniej wymiany oleju. Takie informacje również zawarte są w książce serwisowej. Jeśli nadal nie wiemy, jaki olej był używany, to o ile auto nie jest starsze niż 15 lat, można użyć oleju półsyntetycznego o klasie 10W40 lub 15W40, w zależności od pory roku. Jest to najczęściej spotykana klasa, odpowiednia do każdego rodzaju silnika. 

Zobacz również: Jak wybrać olej silnikowy?

Warto również określić, ile musimy przygotować oleju do wymiany. Informacja taka będzie dostępna w Internecie lub w książce serwisowej. Zwykle bezpieczne minimum to około 5l, a więc tyle, ile zawierają zwykle duże opakowania z olejem. Zakup nie powinien być podyktowany tylko względami ekonomicznymi. Taniej wcale nie znaczy lepiej. Wysokiej klasy oleje posiadają szereg uszlachetniaczy, poprawiających znacząco ich właściwości. Zapewniają one maksymalną ochronę dla naszego silnika. Aby nowy olej był czysty, należy wymienić jego filtr. Można go nabyć w każdej hurtowni części zamiennych lub w sklepie z częściami.

Jak wymienić olej w silniku? - zestaw kluczy

Należy przygotować klucze płaskooczkowe nr 13 i 17. Aby zebrać stary olej, przyda się szczelny pojemnik. Może być to plastikowa miska o pojemności 10 litrów. Do wymiany filtra oleju potrzebny będzie specjalny klucz. Możemy go nabyć w dowolnym hipermarkecie lub na stacji benzynowej.

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Jak wymienić olej w silniku? Usuwamy stary olej

Najlepiej przed rozpoczęciem wymiany oleju rozgrzać silnik. Ciepły olej jest o wiele rzadszy i szybciej spływa do miski olejowej. Wsuwamy miskę na zużyty olej pod silnik, na misce olejowej lokalizujemy śrubę kanału spustowego. Podsuwamy pojemnik i odkręcamy śrubę, a olej zacznie spływać do pojemnika. Odczekujemy maksymalnie 10 minut. Mamy wtedy pewność, że cały zużyty olej wyciekł. Następnym krokiem będzie odkręcenie filtra. Może to wymagać użycia dość dużej siły. Wylewamy resztki oleju ze starego filtra i wyrzucamy go. Używając bawełnianej ściereczki, oczyszczamy jego gniazdo z zanieczyszczeń. Zwilżamy je następnie świeżym olejem, to samo robimy z uszczelką na nowym filtrze, a potem przykręcamy go. Należy zrobić to z dużą siłą tak, aby nie było możliwości wycieku oleju. Zakręcamy śrubę otworu spustowego w misce olejowej i usuwamy nasz pojemnik na zużyty olej.

Zobacz również: Jak często wymieniać olej w silniku?

Jak wymienić olej w silniku? Nalewamy nowy olej

Otwieramy maskę i odkręcamy wlew oleju. Zalewamy świeżego, nowego oleju zgodnie ze wskazaniami z instrukcji pojazdu. Zakręcamy wlew i odczekujemy około 10 minut. Wyjmujemy bagnet i sprawdzamy na nim poziom płynu. Jeśli jest zbyt niski, dolewamy niewielką ilość, najlepiej około 200ml, czyli objętość szklanki do herbaty. Sprawdzamy ponownie po upływie 10 minut. Zakręcamy uważnie wlew oleju i wymiana jest skończona. Zużyty olej należy powierzyć specjalistycznej firmie, zajmującej się utylizacją substancji niebezpiecznych dla środowiska, do jakich należy między innymi olej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 16.12.2015

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak wymienić olej w silniku? Fot. newspress
Jak wymienić olej w silniku? Fot. newspress

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama