Kategorie

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 M47 BMW

Kuba Brzeziński
Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 M47 BMW
Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 M47 BMW
Bawarczycy z pełną dumą zaprezentowali w roku 1998 nowoczesny silnik diesla. 2-litrowy motor o oznaczeniu M47 był szczególnie ważny ze sprzedażowego punktu widzenia. Czemu? Otóż miał wejść do oferty najnowszej odsłony BMW serii 3 - sedana, który w założeniach powinien stać się hitem sprzedaży niemieckiej gamy. Motor rzeczywiście znalazł szerokie grono odbiorców. Nie był jednak tak bezawaryjny, jak po biało-niebieskiej szachownicy na masce można było się spodziewać.

Popyt na silniki wysokoprężne zaczął mocno rosnąć w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. A oczekiwania rynkowe od tego typu motorów były proste - powinny posiadać doładowanie, oferować dobre osiągi i mieć niskie zapotrzebowanie na paliwo. Aby wpisać się w rynkową tendencję, inżynierowie BMW zakasali rękawy i wzięli się do pracy. Ich nowe dziecko ujrzało światło dzienne w roku 1998. Diesel o pojemności 2-litrów otrzymał oznaczenie M47D20. Jednostka dostarczała paliwo do cylindra za sprawą pompy wtryskowej Bosch VP44, posiadała łańcuch rozrządu umieszczony od strony chłodnicy oraz koło dwumasowe.

2,0 M47 BMW

Początkowo bawarski diesel był oferowany w dwóch wariantach mocy. Słabsza wersja dysponowała stadem 116 koni mechanicznych, momentem obrotowym na poziomie 265 Nm oraz była montowana w BMW serii 3 E46, w modelu 318d. Mocniejszy wariant oferował 136 koni mechanicznych oraz 280 Nm momentu obrotowego. Jednostka była montowana pod maską serii 3 E46 320d oraz serii 5 E39 520d. Zanim jeszcze BMW zdążyło pokazać nowego diesla, ten już trafił do warsztatu Rover Group. Brytyjczycy postanowili dostosować motor do wymogów napędu przedniego i poprosili o pomoc techników austriackiej firmy Steyr.

2,0 M47 BMW - Rower stworzył swoją wersję

Prace nad dieslem 2,0 M47 nie zakończyły się jednak na zmianie sposobu przeniesienia napędu. Brytyjczycy postanowili nieco głębiej zmodernizować jednostkę. I tak zastosowali wtrysk typu common rail oraz nieco inną turbosprężarkę. Motor otrzymał oznaczenie M47R i była montowana w latach 1999 - 2006 w takich modelach jak Rover 75, Land Rover Freelander i MG ZT.

W roku 2001 Bawarczycy przeprowadzili pierwszą modernizację swojego silnika wysokoprężnego. Diesel otrzymał oznaczenie M47D20TU. Pod nazwą tą ukrywało się po pierwsze zwiększenie pojemności z 1951 do 1995 cm3. Po drugie modernizacja polegała na wyrzuceniu pompy wtryskowej i zastosowaniu wtrysku common rail oraz w niektórych wersjach montażu filtra cząstek stałych. Unowocześnienie technologii dostarczania paliwa do cylindra wynikało z walki o osiągi i spalanie. Ważnym celem było również zwiększenie kultury silnika.

Prace inżynierskie sprawiły, że motor M47 stał się aż o 50 kilogramów cięższy. Masą nie przejmował się jednak raczej żaden z kierowców, szczególnie że wzrosły możliwości. W wersji topowej moc podskoczyła ze 136 do 150 koni mechanicznych. Jeszcze wyższy skok dotyczy momentu obrotowego - ten zamiast 280 miał teraz 330 Nm. Oczywiście zachowany został też i wariant słabszy o mocy 116 koni mechanicznych. Unowocześniona wersja motoru M47 dosyć szybko trafiła do dwóch modeli bawarskiej marki. Była montowana w serii 3 E46 118d i 320d oraz modelach X3 generacji E83.

2,0 M47 BMW - ostatnia modernizacja w roku 2004

Silnik M47 po raz ostatni trafił na warsztat bawarskich inżynierów w roku 2004. Tym razem skupili się oni jednak przede wszystkim na mocy. I tak słabsza wersja zaczęła rozwijać 122 konie mechaniczne, a mocniejsza 163 konie mechaniczne. Diesel był montowany pod maską m.in. serii 1 E87, serii 3 E90, serii 5 E60 i serii X3 E83. W sumie produkcja motoru wysokoprężnego trwała do roku 2009, przy czym w przypadku części modeli wymiana na nowszą jednostkę o oznaczeniu N47 zaczęła się dokonywać już w roku 2007.

Klienci BMW konfigurując fabrycznie nowe auto z silnikiem wysokoprężnym M47 liczyli na to, że decydują się na oszczędne i dynamiczne źródło napędu, które będzie służyć latami. Niestety prawda eksploatacyjna była całkowicie inna. Często już po pokonaniu 100 tysięcy kilometrów pojawiały się pierwsze poważne problemy techniczne. Przy przebiegu na poziomie 150 tysięcy kilometrów bardzo często następowało apogeum awaryjności, a właściciele zaczynali pozbywać się samochodów z felernym dieslem.

Poważnym problemem nowoczesnego silnika wysokoprężnego 2,0 M47 jest chociażby skomplikowany układ dolotowy. Inżynierowie aby zwiększyć efektywność procesu spalania, zastosowali klapy wirowe. Te nie wytrzymują jednak trudów eksploatacji. Zacinają się, a w skrajnym przypadku nawet odrywają i wpadają do kanału dolotowego. To niezwykle czarny scenariusz, bowiem klapa wpadająca do cylindra, robi w silniku ogromne spustoszenie. Najczęściej niszczy tłok, zawory i wtryskiwacz. A to oznacza generalny remont.

2,0 M47 BMW - klapy wirowe trzeba szybko wymienić!

Po zdiagnozowaniu problemów z klapami wirowymi, warto je jak najszybciej wymienić. Element niestety nie występuje jako część oddzielna. W ten sposób kierowca musi kupić kompletny kolektor dolotowy. Gdyby problemów było mało, kolektor występuje tylko w postaci drogiej części oryginalnej. W ten sposób jego cena zostaje wywindowana mniej więcej do 2 tysięcy złotych.

Zobacz również: Zawieszenie

Kolejna z poważnych awarii dotyczy turbosprężarki. Bardzo często zdarzało się, że usterki doładowania zdarzały się już po 3 - 4 latach eksploatacji. Co w takim przypadku? Nowa turbosprężarka kosztuje blisko 3 tysiące złotych. Regeneracja powinna zostać wyceniona na kwotę od 1,5 do 2 tysięcy złotych. Wysoka cena naprawy wynika z dwóch czynników. Po pierwsze producent zastosował zmienną geometrię łopatek. Po drugie konieczne jest precyzyjne ustawienie elektrycznego sterowania doładowaniem podczas montażu zregenerowanego mechanizmu.

Awarie turbosprężarek były bardzo szybkie i zdecydowanie przedwczesne. Ale ponoć usterkę da się odwlec w czasie. A wszystko za sprawą skrócenia interwału wymiany oleju. Fabrycznie komputer zamontowany w BMW zaprasza kierowcę na inspekcję olejową średnio co 25 - 30 tysięcy kilometrów. To jednak zbyt długi interwał - na tak dużym dystansie smarowidło mocno gęstnieje i praktycznie traci swoje parametry. Mechanicy zalecają wymianę oleju maksymalnie co 15 tysięcy kilometrów.

2,0 M47 BMW - koło dwumasowe też nie jest trwałe

Szczególnie wysoką trwałością w dieslu BMW o oznaczeniu M47 nie odznacza się także koło dwumasowe. Podczas eksploatacji auta w mieście i częstych, dynamicznych startach, potrafi ujawnić usterkę już po pokonaniu nieco ponad 100 tysięcy kilometrów. W najlepszej wersji zestaw koła dwumasowego wraz z kompletnym sprzęgłem będzie kosztować kierowcę blisko 2 tysiące złotych. Do tego i tak należy doliczyć oczywiście robociznę. Ta powinna kosztować średnio 500 złotych. Równie nietrwałe okazuje się koło pasowe wałku korbowego. W jego przypadku zakup samej części oznacza wydatek szacowany na kwotę od 620 do 950 złotych.

Na forach zapaleńców modeli BMW serii E46 bez problemu można znaleźć informację o tym, że w 2-litrowym dieslu M47 pękają wały korbowe. Zdaniem mechaników usterkę może powodować wysoki moment obrotowy silnika dostępny praktycznie od startu, błędy popełnione podczas blokowania wału korbowego w trakcie wymiany koła pasowego, ewentualnie niedociągnięcia jakościowe popełnione podczas tworzenia samej krzywki. Który ze scenariuszy nie okazałby się prawdziwy, kończy się i tak wizytą w warsztacie. A tam z całą pewnością nie będzie tanio. Kompleksowy remont powinien bowiem kosztować minimum 5 tysięcy złotych.

W przypadku pierwszych egzemplarzy 2-litrowego silnika wysokoprężnego z Bawarii o oznaczeniu M47D20 do listy usterek dopisać trzeba jeszcze jedną. Przy przebiegu oscylującym w granicy 250 tysięcy kilometrów zazwyczaj pada pompa wtryskowa. Objawy uszkodzenia są mało przyjemne - motor chwilowo traci moc, a do tego z rury wydechowej może wydobywać się gęsty, czarny dym. Regeneracja pompy kosztuje około 2 tysięcy złotych.

2,0 M47 BMW - pompa wtryskowa? Uważnie zaplanuj naprawę!

W tym momencie warto jednak zaznaczyć, że naprawę należy powierzyć tylko i wyłącznie renomowanemu warsztatowi! Dobrym pomysłem jest wizyta chociażby u licencjonowanego przedstawiciela firmy Bosch. Tam kierowca może być pewny wiedzy mechaników, a w formie zabezpieczenia otrzyma gwarancję na wykonaną usługę. Nowa pompa kosztuje blisko 5 tysięcy złotych. Wymiana mechanizmu na nieużywany jest zatem zdecydowanie droższa i jeszcze mniej opłacalna w przypadku modelu, który dziś może mieć już 19 lat.

Bawarczycy podczas prezentacji silnika wysokoprężnego M47 po cichu liczyli na technologiczny sukces. Ten jednak niestety nigdy nie nadszedł. I choć motor odznaczał się przyzwoitą kulturą pracy, sporą mocą i całkiem przyzwoitym zapotrzebowaniem na paliwo, nigdy nie otrzymał jednej z najważniejszych cech - bezawaryjności. A to, że poważne usterki zaczynały nękać właścicieli często już przy przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów, tylko rozwścieczyło kierowców.

Ceny części zamiennych:

 • filtr oleju - od 22 zł
 • filtr powietrza - od 43 zł
 • filtr paliwa - od 80 zł
 • zestaw łańcucha rozrządu - od 319 zł
 • zestaw paska wielorowkowego - od 367 zł
 • sprzęgło komplet - od 744 zł
 • koło dwumasowe - od 1252 zł
 • wtryskiwacz - od 910 zł
 • zawór EGR - od 246 zł
 • świeca żarowa - od 21 zł
 • filtr cząstek stałych - od 1881 zł
 • sonda lambda - od 559 zł
 • turbosprężarka - od 2785 zł
 • przepływomierz - od 229 zł
 • pompa wtryskowa - od 4668 zł

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rafał
  2021-08-01 07:07:27
  No tak,mój ma ponad 350tyś,jeździ nie dymi ,spala o okolicy 6 litrów przy normalnej jeździe,wydech z 2006 roku łoł czyściutki zero sadzy dosłownie nic,od spodu wydech zero rdzy,co bylo robione przy im ano przekaźnik świec,2 amortyzatory tył i dwa łączniki przód,reszta nadal oryginalna heh.....mamy też Accorda z 2007 roku,masakra,rdzewieje ciągle coś nie działa a to klima padła a to tłoczki tył padły a to chek sie pali a to dysza spryskiwacza nie działa,a to nie ma mocy a to nagle to nagle tamto uj mnie z nim szczela,a bmw jezdzi:) i ma sie dobrze:)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
1 sty 2000
27 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

Auto zastępcze na czas naprawy z AC

Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

Branża transportowa... przeżywa renesans

Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.