Kategorie

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,7 HDi PSA/Ford

Kuba Brzeziński
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
Silnik 2,7 HDi nie jest szeroko znany na rynku wtórnym. Z całą pewnością nie był jednak produktem niszowym. Montowano go w całej serii Jaguarów, Land Roverów, Peugeotów i Citroenów, a roczna produkcja oscylowała w granicy 150 tysięcy sztuk. Możliwości i osiągi wysokoprężnej V-szóstki brzmią naprawdę zachęcająco. Do motoru można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Nie sprawuje się najlepiej podczas eksploatacji.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych jasne stało się to, że początek nowego millenium będzie należał do diesli. To właśnie na tych napędach producenci motoryzacyjni zaczęli koncentrować swoje moce inżynierskie, a efekt prac było widać na rynku. Jak grzyby po deszczu w salonach pojawiały się kolejne jednostki. I co ważne, zaglądały nie tylko do segmentów popularnych, ale też i pod maski aut drogich. Do modeli mniej wolumenowych skierowany był właśnie 2,7-litrowy diesel HDi opracowany przez koncern PSA i Forda. Prace inżynierskie nad motorem wystartowały już w roku 1999. V-szóstka ujrzała światło dzienne w roku 2004.

2,7 HDi PSA/Ford

Założenia postawione przed zespołem pracującym nad jednostką były dosyć oczywiste. Ta miała wyważać moc, wyjątkowe osiągi, kulturę pracy i oczywiście oszczędność. Konstrukcja otrzymała 2,7 litra pojemności, architekturę V6, dwie turbosprężarki, tłoki z odlewu aluminiowego, blok wykonany ze stopu żelaza z grafitem, filtr cząstek stałych FAP oraz system wtryskowy common rail trzeciej generacji. Moc? 207 koni mechanicznych. Moment obrotowy? 440 Nm. Ogromną zaletą nowoczesnego silnika była rekordowo niska waga. Tą inżynierom udało się obniżyć do zaledwie 202 kilogramów!

2,7 HDi PSA/Ford - powabny kot z niewielkim apetytem

Reklama

Aby pokazać wielką siłę diesla 2,7 HDi, producenci zadebiutowali go pod maską szlachetnego Jaguara S-Type. To był pierwszy silnik wysokoprężny pod maską brytyjskiego modelu! Premiera stała się zatem bardzo ważnym wydarzeniem. Jeszcze ważniejsze okazały się jednak pierwsze bardzo pochlebne recenzje. Dziennikarze podkreślali, że diesel pod maską brytyjskiego kota ma spory zapas mocy, jest elastyczny i pracuje niezwykle cicho. Do tego mimo iż rozpędzał S-Type do pierwszej setki w 8,5 sekundy, spalał w cyklu mieszanym tylko 6,5 litra oleju napędowego!

Produkcję silnika powierzono brytyjskiej fabryce Forda zlokalizowanej w okolicy Londynu. A nadzieje na komercyjny sukces były spore. Rocznie zakład opuszczało bowiem aż 150 tysięcy motorów. 2,7-litrowy diesel dosyć szybko trafił do szerokiej gamy modelowej koncernu PSA oraz firm Ford i Jaguar. Był montowany m.in. w takich autach jak Range Rover Sport I, Peugeot 607, Peugeot 407, Peugeot 407 Coupe, Jaguar XJ generacji X350, Citroen C6, Jaguar XF, Citroen C5 II i Ford Territory. Ciekawy wyjątek dotyczy Land Rovera Discovery 3. W jego przypadku 2,7-litrowy motor HDi został zubożony o jedną turbosprężarkę. To osłabiło jego moc do 190 koni. Bez żadnych strat pozostawiło jednak moment obrotowy. Ten nadal wynosi 440 Nm.

Inżynierowie koncernu PSA i Forda pewnie w tym momencie woleliby zakończyć opowieść o silniku 2,7 HDi. Niestety nie jest to możliwe. Diesel choć ma całą masę zalet, ma jednak także i serię wad. A te uwidaczniają się dopiero podczas eksploatacji. Pierwszym i zdecydowanie najpoważniejszym problemem silnika są pękające wały korbowe! Czemu kluczowa część w motorze przeciera się? Kierowcy obarczają winą za uszkodzenie obsesyjne odchudzanie jednostki. Lekkie materiały połączone z okrojonym gabarytem wału sprawiają, że ten nie wytrzymuje obciążeń występujących podczas pracy i zaczyna uszkadzać się. Pomijając przypadki pękniętego wału korbowego, zdarzają się też wybicia lub obrócenia panewek wału korbowego.

2,7 HDi PSA/Ford - pewnych części… nie da się kupić!

Reklama

Naprawa jest problematyczna z kilku powodów. Po pierwsze wymaga rozebrania części silnika. Po drugie podczas montażu mechanik musi posiadać specjalny przyrząd do ustawienia pierścienia magnetycznego. Bez tego silnik nie będzie w stanie odczytać prędkości obrotowej wału, a tym samym nie będzie w stanie pracować prawidłowo. Po trzecie remont jest astronomicznie drogi. Nawet w autoryzowanych stacjach obsługi nie da się kupić wału korbowego czy panewek. Można za to kupić tzw. słupek, czyli blok z wałem i tłokami. Niestety ten kosztuje 15 tysięcy złotych. Nowy silnik jest jeszcze droższy - został wyceniony na 33 tysiące złotych.

Problemy z układem korbowodowym są świetnie znane użytkownikom aut wyposażonym w silnik 2,7 HDi. Świadomość problemu sprawiła, że kierowcy razem z mechanikami zaczęli poszukiwać sposobów na odwleczenie w czasie poważnych usterek. Wtedy okazało się, że aby zwiększyć trwałość diesla trzeba zrezygnować z rad… producenta. Przede wszystkim należy skrócić interwał wymiany oleju. Koncern PSA, Ford i Jaguar zalecają zmianę smarowidła co 30 tysięcy kilometrów. Na jednym oleju jednostka nie powinna być jednak eksploatowana dłużej niż 15 tysięcy kilometrów. W ten sposób redukowane są siły tarcia działające na metalowe części korbowodów i zdecydowanie wydłużona jest ich żywotność.

Uwagi od kierowcy auta wyposażonego w silnik 2,7 HDi wymaga również układ wtryskowy. Poszczególne wtryskiwacze trzeba regularnie programować. Tylko w ten sposób będą mogły one zaoferować maksymalną oszczędność paliwa i osiągi. Programowanie na szczęście nie jest drogie. Każdorazowo będzie kosztować od 300 do 400 złotych. Dużo gorszy scenariusz dotyczy zużycia wtryskiwaczy. Te często zaczynają przelewać paliwo w cylindrze. Zbyt bogata mieszanka oznacza zapchanie zaworu EGR, filtra cząstek stałych i uszkodzenie turbosprężarek.

2,7 HDi PSA/Ford - zestaw wtryskiwaczy kosztuje prawie 12 tysięcy

Żeby sytuacja wróciła do normy, konieczna jest wymiana wtryskiwaczy. Jedno urządzenie kosztuje około 1950 złotych. Kwotę tą trzeba jednak przemnożyć nawet przez 6, co daje sumę dochodzącą do 11 700 złotych! Do regeneracji należy podchodzić nieufnie. Z pewnością będzie ona dużo tańsza - naprawa jednego wtrysku może kosztować tylko 500 złotych. Diesel 2,7 HDi został jednak wyposażony we wtryskiwacze piezoelektryczne, które z zasady nie powinny być naprawiane.

W początkowej fazie produkcji francusko-amerykański diesel otrzymywał wadliwą pompę oleju. Po nagrzaniu silnika ta zaczynała regularnie stukać, a po pewnym czasie po prostu zacierała się. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że w warunkach zatrzymanego krążenia oleju mogło szybko dojść do zatarcia silnika i dwóch turbosprężarek. A to postawiłoby opłacalność wykonania ewentualnej naprawy pod wielkim znakiem zapytania. Pompa oleju bardzo często była wymieniania w ramach w gwarancji. Nowa jest dziś dostępna wyłącznie w ASO. Jej cena to około 600 złotych.

Zobacz również: Naprawa auta

Właściciele samochodów wyposażonych w silnik 2,7 HDi skarżą się na niską trwałość elementów układu chłodzenia. Wycieki najczęściej są powodowane przez trzy elementy. Po pierwsze pęka tzw. kolektor wody chłodzącej. Łącznik między głowicami najczęściej uszkadza się na połączeniu plastiku, gumy i metalu. Usterka jest typowa i za każdym razem kończy się znacznym wyciekiem płynu, spektakularnym pojawieniem się dużej ilości pary wodnej oraz przewozem auta na lawecie do warsztatu. Po drugie nieszczelności układu chłodzenia mogą być powodowane przez plastikową obudowę termostatu. Materiał nie wytrzymuje temperatury najczęściej w autach z przebiegiem na poziomie 100 tysięcy kilometrów oraz pęka w momencie wysokiego obciążenia silnika.

2,7 HDi PSA/Ford - efekty specjalne z pary wodnej

Po trzecie znane są przypadki wycieków płynu chłodzącego przez metalowy przewód łączący nagrzewnicę i chłodnicę oleju. Ten koroduje i zaczyna pękać. Wymiana poszczególnych elementów układu chłodzenia może być nie lada wyzwaniem. I nie chodzi o trudny dostęp do nich w komorze silnika, a trudny dostęp do nowych części. Dla przykładu metalowy przewód łączący nagrzewnicę i chłodnicę oleju jest dostępny tylko w ASO i kosztuje około 400 złotych. Problem z dostępem do części nie zmienia jednak faktu, że kontrola stanu układu chłodzenia jest jednak kluczowa. Wycieki mogą doprowadzić do przegrzania silnika, a nawet jego zatarcia.

Elementem awaryjnym w silniku 2,7 HDi - choć nie powinno to dziwić w nowoczesnym dieslu - jest zawór EGR. Sama usterka nie jest zasadnicza. Auto momentami będzie traciło moc, a na tablicy zegarów może się wyświetlić komunikat ostrzegawczy. Kierowca poczuje jednak w kieszeni koszt jej naprawy. Ceny zaworów recyrkulacji spalin zaczynają się od przeszło 780 złotych.

2,7 HDi PSA/Ford - podsumowanie

207-koni mechanicznych, wysoka kultura pracy i architektura V6 brzmią naprawdę atrakcyjnie. Przed zakupem auta wyposażonego w silnik 2,7 HDi kierowca musi sobie jednak zdać sprawę z jednego. To motor, który wymaga troskliwej opieki i przede wszystkim grubego portfela. Już podstawowy serwis jednostki nie należy do tanich, nie ma się zatem co dziwić, że koszty usunięcia podstawowych usterek są astronomiczne. Oczywiście z wysokoprężną V-szóstką da się żyć. Pod warunkiem, że wcześniej kierowca pozna i zrozumie wszystkie jej słabości.

Ceny części zamiennych:

 • filtr oleju - od 31 zł
 • filtr powietrza - od 50 zł
 • filtr paliwa - od 44 zł
 • zestaw paska rozrządu - od 215 zł
 • pasek wielorowkowy - od 61 zł
 • sprzęgło komplet - od 990 zł
 • koło dwumasowe - od 1772 zł
 • wtryskiwacz - od 1948 zł
 • zawór EGR - od 783 zł
 • świeca żarowa - od 61 zł
 • filtr cząstek stałych - od 1990 zł
 • sonda lambda - od 318 zł
 • turbosprężarka - od 4945 zł
 • przepływomierz powietrza - od 252 zł

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.