| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak wymienić pasek rozrządu we własnym zakresie?

Jak wymienić pasek rozrządu we własnym zakresie?

Wymiana paska rozrządu we własnym zakresie nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych działaniach.

Pasek osprzętu to mały element, którego zaniedbanie może skutecznie popsuć wakacyjny wyjazd lub uniemożliwić dojazd do pracy. Zerwany unieruchomi praktycznie każdy samochód, a w ekstremalnej sytuacji jego kawałki mogą uszkodzić silnik. Tymczasem wymiana tej części nie jest skomplikowana i można ją z łatwością wykonać w przydomowym garażu.

Dlaczego pasek rozrządu trzeba wymieniać cyklicznie?

Zakup nowego paska klinowego to niewielki wydatek, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, ile kosztować będzie naprawa silnika po jego zerwaniu. Dlatego, jeżeli pasek jest zużyty, ma pęknięcia lub parcieje, powinien zostać zastąpiony nowym. W przeciwnym wypadku grozi nam jego pęknięcie. Wielu kierowców nie ma świadomości, że ta usterka może być tragiczna w skutkach. Siła odśrodkowa działająca na uszkodzony pasek osprzętu jest ogromna i może uszkodzić rozrząd, a w konsekwencji doprowadzić do poważnej kolizji silnika, którego naprawa będzie bardzo kosztowna. Przeciętny wydatek związany z naprawą uszkodzonego silnika może wynieść nawet 4 tys. zł, czyli niemal 200 razy drożej niż wymiana paska klinowego przed jego zużyciem i pęknięciem.

Wymiana paska rozrządu - o tym należy pamiętać!

Trwałość paska osprzętu zależy m.in. od materiałów, z których został on zrobiony i jakości wykonania, dlatego jego wytrzymałość bywa różna. Bez względu na czynniki, kupno nowego paska jest najczęściej zalecane, co kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów. Kierowca, który decyduje się na samodzielną zamianę paska klinowego, powinien dobrać go z katalogu stosując się ściśle do zaleceń producenta pojazdu. Przed zamontowaniem należy sprawdzić oznaczenia widniejące na pasku, które stanowią informację o danym modelu. Przykładowo 6 PK 1050 oznacza: 6 – liczbę rowków, PK – rodzaj paska, 1050 – jego długość.

Zobacz też: Koszt wymiany paska rozrządu

Podstawowe znaczenia ma także naciągnięcie paska. Ponieważ napinacz ma mocno ograniczoną możliwość regulacji zbyt długi lub za krótki pasek klinowy nie będzie w stanie prawidłowo napędzać elementów osprzętu. Za luźny szybko się zużyje, może się ślizgać i hałasować. Za mocno naciągnięty uszkodzi napędzane elementy np. pompę wody, alternator czy kompresor klimatyzacji.

Niezależnie od wszystkiego, przed wymianą należy porównać stary pasek z nowym, ponieważ samochód może pochodzić z końca produkcji, podczas którego wprowadzone były drobne modyfikacje osprzętu. Jak prawidłowo wymienić pasek klinowy, w najnowszym filmie instruktażowym zdradza ekspert TeamTOTAL Adam Klimek. Filmu szukaj na serwisie www.youtube.pl

Źródło: materiały prasowe Total

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »