reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak działa silnik z technologią Wankla?

Jak działa silnik z technologią Wankla?

Jak działa silnik z technologią Wankla? Czym różni się silnik rotorowy od silnika z tłokami wykonującymi ruchy posuwisto-zwrotne?

Jak działa silnik z technologią Wankla?

W konwencjonalnym czterosuwowym silniku spalinowym tłok porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym wewnątrz cylindrycznej komory. Mechaniczna siła lub energia rozprężania uwalniana w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej przekazywana jest, za pośrednictwem korbowodu, na wał korbowy, który obracając się napędza koła pojazdu przy udziale skrzyni biegów. Cały cykl pracy silnika, na który składają się cztery fazy, tzn. suw dolotu, suw sprężania, suw pracy i suw wydechu, realizowany jest wewnątrz cylindra.

Tymczasem rotorowe silniki oparte na technologii Wankla, czyli takie, jakie produkuje Mazda, wyposażone są w trójścienny wirnik o wypukłych bokach, który zastępuje klasyczny tłok. Energia rozprężania oddziałuje na bok wirnika, wprawiając go w ruch obrotowy wewnątrz epitrochoidalnego korpusu (o kształcie zbliżonym do cyfry 8). Następnie ruch tłoka przenoszony jest na mimośrodowy odcinek wału centralnego, a każda z faz cyklu pracy silnika realizowana jest w innej części komory.

Zobacz też: Mazda RX-VISION 2016

Zalety silnika rotorowego

W przeciwieństwie do klasycznego silnika, gdzie tłok zmienia kierunek ruchu przy każdym suwie, wirnik silnika rotorowego pozostaje w ciągłym ruchu, co gwarantuje spokojny bieg. A ponieważ wał wprawiany jest w ruch bezpośrednio przez wirnik, taka konstrukcja nie wymaga tylu elementów ruchomych co konwencjonalny silnik spalinowy. Dokładniej rzecz ujmując, silnik rotorowy pozbawiony jest korbowodów oraz mechanizmu zaworowego, w którego skład zwyczajowo wchodzi pasek i wałek rozrządu, dźwigienki zaworowe i same zawory. Dzięki temu silnik rotorowy jest mniejszy i lżejszy od konwencjonalnych konstrukcji generujących podobną moc i osiągi.

Zobacz też: Nowa Toyota GT86 z silnikiem Mazdy?

Kolejną zaletą napędu rotorowego jest fakt, iż podczas całego cyklu czterosuwowego wał wprawiany jest w ruch obrotowy trzykrotnie, natomiast w klasycznym silniku tłok obraca wałem jedynie dwukrotnie. Dzięki temu silnik rotorowy jest mniej podatny na wahania momentu obrotowego oraz wykazuje bardziej płynny przybór mocy. Co więcej, nawet przy wysokich prędkościach obrotowych (w odniesieniu do prędkości wału), wirnik nadal obraca się wolniej niż pracuje tłok w silniku o konwencjonalnej konstrukcji. Dzięki temu silnik rotorowy wykazuje się bardzo wysoką sprawnością mechaniczną, co w skrócie oznacza, iż przy niewielkiej pojemności może generować dużą moc.

Źródło: Mazda

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama