Kategorie

W jakim celu ustalane są normy emisji spalin? Jakie korzyści z nich wynikają?

wydech, spaliny Fot. Fotolia
wydech, spaliny Fot. Fotolia
Normy emisji spalin CO2 dla pojazdów samochodowych, choć budzą sporo kontrowersji, to okazują się mieć racjonalne uzasadnienie swego istnienia. W jakim celu tworzone są normy emisji spalin dla poszczególnych typów pojazdów?

Korzyści z istnienia norm emisji spalin

Normy emisji CO2 pojazdów to jedna z najbardziej udanych strategii UE w dziedzinie klimatu. Pobudzają innowacje i konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego UE poprzez tworzenie rynku dla technologii, które zmniejszają zużycie paliwa. Ograniczają emisję gazów cieplarnianych przy jednoczesnym braku negatywnych skutków społecznych: pieniądze kierowców zaoszczędzone na paliwie, stymulują lokalną gospodarkę i tworzenie miejsc pracy. Polityka ta poprawia również bezpieczeństwo energetyczne i bilans płatniczy. Obecnie istnieją normy dla samochodów osobowych do roku 2021, dostawczych do 2020 – dla ciężarowych brak.

Zobacz też: Polski wynalazek SmogKiller, czy to działa?

Ustanowienie standardów na rok 2025 wniesie znaczący wkład w redukcje emisji z transportu potrzebnych do zrealizowania celów Pakietu Klimatyczno-Energetycznego na rok 2030. Efektywne i opłacalne technologie obniżające średnią emisję pojazdów z 95g/km do 70g/km już są dostępne i zwrócą się w ciągu trzech lat od zakupu dzięki niższym wydatkom na paliwo. Rozsądna propozycja przepisów będzie też zachętą do kupna samochodów typu plug-in. Normy CO2 są korzystne dla wszystkich i powinny być zaproponowane przez Komisję w połowie 2016 roku jako część pakietu redukującego emisje w ramach decyzji o podziale wysiłku (Effort Sharing Decision).

1. Po co ustalać normę samochodom osobowym i dostawczych na 2025?

1.1. By pomóc osiągnąć cela klimatyczne i energetyczne roku 2030

Od roku 1990 emisje CO2 z transportu wzrosły o 29%, przy czym samochody są odpowiedzialne za 12% całkowitej emisji w UE[1]. W ramach Pakietu 2030 UE ustanowiła 30% cel redukcji emisji w stosunku do roku 2005, dla sektorów poza systemem handlu emisjami (ETS). Technologia zwiększająca efektywność paliwową wspierana przez regulacje prawne pomoże zrealizować cele redukcyjne państw członkowskich. [2]

1.2 Normy sprzyjają kierowcom, miejscom pracy i bezpieczeństwu energetycznemu

Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa samochody o niższej emisji pozwalają zaoszczędzić pieniądze kierowcom i przedsiębiorcom. Wyznaczenie celu 70g/km[3] na rok 2025 pozwoli nabywcy zachować 350 euro rocznie a koszt poniesiony na nowe technologie zwróci się w ciągu trzech lat[4]. Przeniosłoby to również wydatki na inne produkty i usługi napędzając gospodarki krajowe, zwiększając ilość miejsc pracy od 660 tysięcy do 1,1 miliona do roku 2030[5]. UE może w ten sposób  zmniejszyć wydatki na import ropy naftowej – obecnie płaci 1 mld euro dziennie [6]. Wzmocni w ten sposób bilans płatności i zredukuje przepływ euro do Rosji, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo regionu. Oszczędne samochody to poczwórny zysk – dla kierowców, gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego i dla środowiska. Niestety niepowodzenie dobrowolnego zobowiązania z 2008 i dwudziestoletnia stagnacja w efektywności samochodów ciężarowych pokazuje wyraźnie, że bez odpowiednich regulacji prawnych przemysł motoryzacyjny nie podejmuje wysiłków poprawiających zużycie paliwa.

1.3 Przestarzały system testowy zmniejsza o połowę wydajność regulacji

Reklama

Możliwości manipulacji w obecnie obowiązującym, przestarzałym systemie testów NEDC, powodują stale powiększającą się różnicę między wynikami oficjalnymi  a rzeczywistymi. Zmierzone w ten sposób obniżenie emisji i zużycia paliwa jest realnie osiągane tylko w połowie[7].

Do roku 2021wyniki osiągane na drogach będę dalekie od celu 95g/km i prawdopodobnie wyniosą  średnio 150g/km. Nadużywanie elastyczności testów pozwala producentom opóźniać wprowadzanie technologii zmniejszających zużycie paliwa. Rzeczywisty wzrost efektywności od roku 2008 do 2021 jest szacowany na 31g/km. Gdyby różnica ta nie wzrastała od roku 2008, rzeczywisty poziom byłby równy 114g/km a to dodatkowe 38g/km oszczędności na drodze.

Nowy test WLTP, który w 2017 powinien zastąpić obecny, skompromitowany system, wymaga rewizji obecnych limitów, które obowiązują producentów, pod kątem nowego testu. Ustanowienie ambitnego celu na rok 2025 przyczyni się do osiągnięcia poziomu zużycia paliwa przewidywanego w momencie ustalenia regulacji. Opóźnienie wprowadzenia norm do roku 2030 oznacza dalsze osłabianie limitów, które obecnie obowiązują producentów, poprzez nadużywanie testów przez kolejne 15 lat - pomimo wprowadzenia WLTP. 1.4 Ponieważ normy pobudzają innowacje - UE pozostaje w tyle

Reklama

Obecne regulacje były efektywne, ponieważ wyznaczały cele z odpowiednim wyprzedzeniem. Propozycja na rok 2025 ogłoszona w 2016 dostarczy przemysłowi motoryzacyjnemu wystarczająco dużo czasu na opracowanie i wprowadzenie odpowiednich technologii. Pięcioletni cykl wprowadzania postępowych celów zapewnia bezpieczeństwo inwestycji i planowania, potrzebne i pomocne w ustaleniu priorytetów badawczych i rozwojowych. Niemiecki minister środowiska Hendrick skomentował to w marcu 2015: „normy okazały się siłą napędową innowacji w przemyśle  motoryzacyjnym (…) Obecne regulacje CO2 w transporcie są efektywne i będą kontynuowane.[8]

Regulacje CO2 zwiększyły bezpieczeństwo inwestycyjne dostawców części, poprzez zwiększenie ich powiązania z producentami, dzięki szerszemu pakietowi oferowanych rozwiązań. Pomimo recesji ekonomicznej, Europa pozostaje motoryzacyjnym centrum innowacji i rozwoju oraz zwiększa zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów. Potwierdzają to branżowi dostawcy: „Regulacje prawne efektywności samochodów osobowych w UE przyczyniły się do rozwoju innowacji, obniżenia emisji oraz zapewniły pewność w planowaniu inwestycji.[9]W przypadku braku norm 2025 przemysł zmniejszy inwestycje w rozwój niskoemisyjnych technologii. Wpłynie to na zatrudnienie oraz krótko i długoterminową konkurencyjność w skali globu.

Pojawiają się już alarmujące sygnały – europejscy producenci pozostają w tyle za konkurentami z Japonii i Korei. Zdobywają mniej patentów na zaawansowane technologie dla pojazdów hybrydowych, hybryd typu plug-in, elektrycznych i zasilanych ogniwami paliwowymi[10]. Normy na rok 2025 będą motorem rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii ograniczających emisję i cieszących się popytem globalnym oraz zapewnią wytwórcom europejskim utrzymanie konkurencyjności na rynku światowym nie tylko w wąskiej dziedzinie diesel.

2. Jak można osiągnąć cel na rok 2025?

Dostępny jest szeroki zakres oszczędnych technologii, pozwalających poprawić efektywność konwencjonalnych pojazdów daleko bardziej, niż wyznaczony na rok 2021 cel 95g/km. Jednak normy na rok 2025 są konieczne by kontynuować wprowadzanie nowych technologii na rynek i zapewnić europejskim firmom pozostanie w czołówce rozwoju energooszczędnych technologii.

Badania Komisji Europejskiej[11] wskazały 34 rozwiązania techniczne (zilustrowane poniżej), zwiększające wydajność konwencjonalnych pojazdów po roku 2020. Dostawcy branży motoryzacyjnej potwierdzają, iż pracują na wieloma rozwiązaniami pozwalającymi na dalszą redukcję emisji CO2 po roku 2020 oraz, że „jest dodatkowy potencjał zarówno w zwiększaniu wydajności silników spalinowych jak i udziału w rynku pojazdów o niekonwencjonalnych jednostkach napędowych[12] Obawy wyrażane przez producentów aut, iż wprowadzanie norm powoduje zbyt wysoką cenę dla nabywców okazywały się nieuzasadnione. W 2007 twierdzili: „cel 130 gramów CO2/km zaproponowany przez Komisję jest nieosiągalny.”[13] Obecnie nieomal każdy członek ACEA (organizacja zrzeszająca europejskich producentów) osiągnął ten limit przed wyznaczonym czasem.

Samochody elektryczne będą odgrywały coraz większą rolę w zmniejszaniu emisji CO2 nowych pojazdów.

[1] DG Climate Action 2015; http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/index_en.htm

[2] Transport and Environment 2015, Road to 2020; http://www.transportenvironment.org/what-we-do/cars-andco2/

[3] na podstawie obowiązującego cyklu testowego NEDC - odpowiednik 80g/km wg. nowego testu WLTP

[4] Zakładając koszty produkcji 700 euro, 20.000 km rocznie, cena paliwa 1,35 euro/l http://www.transportenvironment.org/sites/te/files/2015_TE_cars_CO2_report_FINAL.pdf

[5] ECF 2013, Fuelling Europe’s Future; http://europeanclimate.org/fuelling-europes-future/

[6] ibidem

[7] Transport and Environment 2014, 2014 Mind the Gap Report; http://www.transportenvironment.org/what-we-do/cars-and-co2/Publications

[8] Reuters 2015, Interview March 15, 2015, http://de.reuters.com/article/domesticNews/idDEKBN0M61MX20150310

[9] CLEPA Position Paper 2014, Emissions Trading Scheme (ETS) and post-202 0 CO2 reductions

[10] Transport & Environment 2015, 2025 CO2 Regulation (Long Version)

[11] DG Climate Action, 2015, Delphi Study 2015

[12] CLEPA 2015, Post 2020 CO2 Position Paper http://www.clepa.eu/index.php?id=628&type=0&juSecure=1&locationData=628%3Atx_dam%3A7271&juHash=84a46c0564b0952c3e89efcca6cf9840beb80e96

[13] Transport & Environment 2013, Tired of all the hot air; http://www.transportenvironment.org/sites/te/files/publications/A4_myths_reality.pdf

Źródło: materiały prasowe Instytutu Spraw Obywatelskich, organizacji członkowskiej europejskiej sieci Transport & Environment.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.