REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.4 TDCi: opinie, usterki, eksploatacja

Silnik 1.4 TDCi: opinie, usterki, eksploatacja
Silnik 1.4 TDCi: opinie, usterki, eksploatacja

REKLAMA

REKLAMA

Silnik 1.4 TDCi: opinie kierowców o małolitrażowym dieslu Forda są dobre czy złe? To właśnie dziś sprawdzimy. Zobaczcie nasz raport.

Silnik 1.4 TDCi: opis i technologia

Choć oznaczenie TDCi bardzo mocno kojarzy się z gamą Forda, diesel o pojemności 1.4 litra i oznaczeniu DLD nie jest samodzielną pracą amerykańskich inżynierów. Identycznie jak w przypadku diesla 1.6 HDi, współpracowali oni z twórcami zatrudnianymi przez koncern PSA. Motor ma 1399 cm3 pojemności, pochodzi z rodziny groźnie nazwanej Tiger i występuje w dwóch wariantach. Motor korzystający z wtrysku common rail powstał w roku 2001 i nie posiada np. koła dwumasowego. Moc? Ta sięga 68 koni mechanicznych. Moment obrotowy? Ma wartość 160 Nm.

REKLAMA

Czemu w gamie marki diesel został zdominowany przez jeden model? Modelem tym jest oczywiście Ford Fiesta. 1.4 TDCi był po prostu zbyt słaby do napędzania cięższych samochodów.

Silnik 1.4 TDCi - wersje:

  • Silnik 1.4 TDCi - wersja I: 8 zaworów, doładowany (turbo o stałej geometrii łopatek), bez intercoolera, wyposażany w filtr cząstek stałych od 2006 roku,
  • Silnik 1.4 TDCi - wersja II: 16 zaworów, turbodoładowanie ze zmienną geometrią łopatek, intercooler - model 90 KM produkowany w latach 2002 - 2005.

Silnik 1.4 TDCi: opinie są dobre czy złe?

Diesel 1.4 TDCi był montowany pod maskami miejskich modeli koncernu PSA, w autach Mazdy czy Suzuki, a także w Fordach Fiesta czy Fusion (wersja europejska). Jego zalety? Był chwalony przez kierowców za wysoką kulturę pracy i wybitną oszczędność. Wady? Niestety 68-konny diesel nigdy nie miał wiele wspólnego z osiągami. Dla przykładu Fiestę szóstej generacji rozpędzał do pierwszej setki dopiero w 15,5 sekundy. Prędkość maksymalna to 164 km/h.

Silnik 1.4 TDCi jest trwały!

Opinie o silniku 1.4 TDCi są naprawdę dobre. Kierowcy mocno podkreślają, że przy dbaniu o podstawowe procedury serwisowe ta jednostka przez jakieś 300 - 350 tysięcy kilometrów nie powinna generować większych kosztów napraw. Przykłady usterek? W silniku 1.4 TDCi zdarzają się nieszczelności wtryskiwaczy - wymienić należy ich podkładki. Poza tym znane są przypadki uszkodzenia turbosprężarki - na szczęście mowa o prostej turbinie, której regeneracja kosztuje jakieś 600 - 700 złotych. A to wszystko sprawia, że ciężko narzekać na zadbany egzemplarz. Ford Fiesta 1.4 diesel: opinie w skrócie mówiąc są więcej niż pozytywne.

Podsumowanie: Fiesta z francuskim dieslem na plus

Ford Fiesta 1.4 TDCi: opinie kierowców są pozytywne. Tak, motor nie oferuje wybitnych osiągów. Z drugiej strony odwdzięcza się niskim spalaniem i trwałością. Poza tym model oferuje łatwość manewrów - a decyduje o tym elektryczne wspomaganie układu kierowniczego oraz oczywiście standard stanowi skrzynia manualna. Napęd jest przekazywany na przednie koła. W skrócie prosta technologia. Nie ma się zatem co dziwić, że Ford Fiesta napędzany silnikiem 1.4 TDCi stał się ulubieńcem flot. To jednak sprawia, że podczas zakupu używanego egzemplarza warto zachować rozwagę. Tak, aby wybrany egzemplarz nie był zużyty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.4 TDCi - eksploatacja:

  • pasek rozrządu - wymiana co 180 - 240 tys. km
  • olej w silniku - wymiana co rok lub 20 tys. km

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA