REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?

Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?
Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?
Autotesto
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Wyłączanie silnika na postoju stało się standardem w nowych autach. Co daje start stop, czy jest korzystny dla silnika i jak go wyłączyć?

Start stop system - jak działa?

Zasada działania systemu start stop jest bardzo prosta. Za każdym razem gdy auto zatrzymuje się, silnik zostaje wyłączony. Oczywiście start stop wymaga pewnych warunków pracy. Jednostka napędowa musi być w pewnym stopniu nagrzana, a akumulator naładowany w odpowiednim stopniu. Ponowny rozruch silnika następuje wtedy, gdy auto musi ruszyć, ewentualnie kończą się zapasy prądu w baterii.

REKLAMA

Start stop system w przypadku skrzyni manualnej wymaga wrzucenia przekładni na luz i puszczenia sprzęgła. W przypadku skrzyni automatycznej działa po wyhamowaniu pojazdu - lub w trybie dryfowania już przy niewielkiej prędkości.

Start stop - po co jest stosowany?

System eco w samochodzie polegający na gaszeniu silnika na postoju ma dwa zastosowania praktyczne. Po pierwsze sprawia, że maleje spalanie w samochodzie. Momenty wygaszenia powodują, że motor potrzebuje mniejszą ilość paliwa na pokonanie określonego dystansu - głównie w mieście. Po drugie niższe spalanie oznacza niższą emisję szkodliwych związków do atmosfery. A to wiąże się z poprawą jakości powietrza w miastach.

Jak wyłączyć start stop?

Jak wyłączyć start stop? Na ogół to niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z dedykowanego przycisku na tunelu centralnym, konsoli lub w okolicy kolumny kierowniczej. Czasami producenci ukrywają opcję wyłączającą start stop w ekranach multimedialnych. Co ważne, dezaktywacja start stop system musi być powtarzana podczas każdego przejazdu. Po wyłączeniu silnika kluczykiem, ustawienie zeruje się.

Wyłączanie silnika na postoju: dobre czy złe?

Korzyści wynikające z oszczędności na paliwie czy zysku ekologicznego są bez wątpienia ważne dla start stopa. Niestety system ma też drugą stronę medalu. Bo oznacza szereg potencjalnych problemów. Przykład? Nie dość, że akumulator stosowany w autach wyposażonych w start stop system jest większy i szybciej się zużywa, to okazuje się też droższy. Poza tym system eco w samochodzie jest w stanie odbić się na kondycji turbosprężarki czy powoduje obniżony komfort jazdy latem - po dezaktywacji silnika de facto przestaje pracować klimatyzacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System eco w samochodzie: start stop nie jest jedyny!

Start stop dziś nie wyczerpuje ekologicznej listy nowoczesnych układów montowanych w pojazdach. System eco w samochodzie to też m.in. filtr cząstek stałych, turbosprężarka, bezpośredni wtrysk paliwa, zawór EGR, konwerter katalityczny SCR czy tryby jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA