reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Czy odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem? Podpowiadamy.

Czy odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem? Podpowiadamy.

Czy odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem? Jakie to niesie skutki dla układu napędowego i czy nie wpływa na trwałość silnika? Sprawdziliśmy.

Odpalanie silnika z wciśniętym sprzęgłem jest jedną z pierwszych zasad, jakie kandydat na kierowcę pozna w czasie praktycznej części szkolenia. Wiedza z kursu często jest jednak weryfikowana przez praktykę za kierownicą. Jaka zatem jest prawda w tym przypadku? Czy odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem? Odpowiedź brzmi tak. I jest ona podyktowana prostym faktem. Po wciśnięciu sprzęgła odłączona zostaje skrzynia biegów. A to oznacza mniejsze obciążenie i ułatwiony rozruch silnika.

Czy odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem? Zimą jak najbardziej!

Odpalanie silnika z wciśniętym sprzęgłem jest szczególnie ważne w sezonie chłodnym - gdy jednostka z uwagi na ograniczoną ilość prądu i tak może mieć problem z rozruchem. Zdjęcie dodatkowego obciążenia staje się zatem kluczowe. Poza tym nietrudno natknąć się na forach na komentarze mówiące o próbie rozruchu silnika zimą bez sprzęgła. Mimo iż skrzynia miała wrzucony luz, auto i tak na rozruszniku ruszyło z miejsca. Co jeszcze daje odpalanie z wciśniętym sprzęgłem? Oszczędza skrzynię biegów - redukuje jej obciążenia i wydłuża czas życia jej mechanizmu i osprzętu.

Odpalanie silnika z wciśniętym sprzęgłem - teraz to must have!

Jednym z dowodów na poparcie tezy, że warto odpalać samochód z wciśniętym sprzęgłem, są nowoczesne modele. Czemu? W ich przypadku możliwość rozruchu silnika została wyłączona bez wciśniętego sprzęgła. Tak, tu zadecydowały względy bezpieczeństwa. Chodziło o to, aby nie był możliwy przypadkowy rozruch i aby w jego czasie auto nie ruszyło samoczynnie z miejsca. Z drugiej strony gdyby odpalanie samochodu z wciśniętym sprzęgłem było szkodliwe dla układu przeniesienia napędu, producenci by się nie zdecydowali na takie rozwiązanie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama