REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 turbo N13 BMW - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 turbo N13 BMW - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 turbo N13 BMW - awarie, problemy, opinie
BMW

REKLAMA

REKLAMA

To pierwszy doładowany benzyniak, który pojawił się w gamie BMW od lat siedemdziesiątych! A to sprawiło, że oczekiwania kierowców w stosunku do tej konstrukcji były spore. Czy bawarski silnik N13 sprostał wymaganiom? Przekonajmy się.

Silnik 1.6 Turbo BMW wywodzi się z rodziny Prince. A to grupa 4-cylindrowych jednostek doładowanych zbudowanych przez inżynierów bawarskiej marki i... koncernu PSA. Współpraca na linii Niemcy-Francja została ogłoszona w połowie roku 2002. Na jej efekty trzeba było jednak trochę poczekać. Motor THP ujrzał bowiem światło dzienne dopiero w roku 2006 i początkowo był montowany głównie w Peugeotach i Citroenach. Silnik w wersji N13 został zaprezentowany jeszcze później, bo dopiero w roku 2011. To wtedy też zaczął być importowany do gamy BMW.

REKLAMA

Motor N13B16 BMW - pierwszy doładowany silnik od lat!

REKLAMA

Ciekawostki dotyczące silnika 1.6 Turbo BMW? To pierwszy 4-cylindrowy, doładowany benzyniak, który pojawił się w gamie bawarskiej marki od roku 1974, czyli prezentacji modelu 2002 Turbo. Po drugie motor był produkowany stosunkowo krótko, bo do roku 2016. Po liftingu serii 1 generacji F20 przetrwała wyłącznie najmocniejsza, 177-konna odmiana. Poza nią w gamie spotykane były też warianty o mocy 102, 136 i 170 koni mechanicznych. Silnik N13 BMW ma 1598 cm3 pojemności, 4 cylindry i 16 zaworów. Blok został odlany z aluminium, a układ wtryskowy w każdej z wersji jest bezpośredni.

Konstrukcja była niezwykle nowoczesna. A wyznacznikiem tego stał się nie tylko sposób dostarczania paliwa do cylindrów. Benzyniak korzysta bowiem też z podwójnych zmiennych faz rozrządu typu VANOS oraz zmiennego wzniosu zaworowego Valvetronic trzeciej generacji. Poza tym inżynierowie zastosowali turbosprężarkę typu Twin-Scroll Garrett MGT1549ZDL. Ta choć posiada jedną sprężarkę, jest wyposażona w oddzielne kanały doprowadzające spaliny z cylindrów zewnętrznych i wewnętrznych. Skutek? Redukcja efektu turbodziury oraz poprawa osiągów i obniżenie spalania. Silnik N13 BMW posiada łańcuch rozrządu.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,6 THP PSA/BMW

Silnik N13B16 BMW - modele samochodów:

  • seria 1 F20: 114i, 116i, 118i, 120i
  • seria 3 F30: 316i, 320i

Silnik N13B16 BMW - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie benzyny w litrach na 100 km
114i 102 KM 180 Nm 11,2 s. 195 km/h 5,7
316i 136 KM 220 Nm 8,9 s. 210 km/h 5,8
320i 170 KM 250 Nm 7,6 s. 230 km/h 5,3
120i 177 KM 250 Nm 7,4 s. 225 km/h 6,0

Pierwszy z problemów silnika BMW N13B16 dotyczy trwałości łańcucha rozrządu. Identycznie jak w przypadku jednostki THP montowanej w autach koncernu PSA wadliwy napinacz prowadzi do wyciągnięcia napędu. W tym przypadku należy się jednak pewne zastrzeżenie. Bo usterka ta dużo rzadziej przytrafia się autom z Bawarii niż francuskim. Na forach BMW nietrudno znaleźć informacje o modelach serii 1 F20, które z benzyniakiem 1.6 turbo pod maską pokonały grubo ponad 100 tysięcy czy nawet 200 tysięcy kilometrów i problemu z rozrządem nie mają. Czemu zatem wymiany łańcucha mimo wszystko zdarzają się? Kierowcy nastraszeni doniesieniami o usterkach wymieniają element profilaktycznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Oznaczenia silników BMW - kodowe oznaczenia silników benzynowych

Silnik N13 BMW - ma problemy z łańcuchem? Nie do końca!

REKLAMA

Usterkę rozrządu nawet w samochodach z motorami THP można odwlec w czasie. Mechanicy zalecają w tym celu skrócenie interwału wymiany oleju. Gdy smarowidło jest zmieniane raz w roku lub co 15 tysięcy kilometrów, napinacz dłużej pracuje bezawaryjnie i nie wpływa na przyspieszone zużycie łańcucha. Koszty ewentualnej wymiany? Gdy kierowca zdecyduje się na części oryginalne, cena wykonania procedury sięgnie 4 tysięcy złotych. W przypadku, w którym rozrząd zostanie wymieniony w oparciu o zamienniki, koszt naprawy można obniżyć do 2,5 - 2,6 tysiąca złotych.

Silnik N13B16 BMW boryka się również z nagarem zbierającym się na elementach głowicy. To jednak wynika z charakterystyki bezpośredniego wtrysku paliwa, w którym paliwo płynące dolotem nie czyści dolotu i zaworów. Co ważne, problemy z nagarem nie pojawiają się wcześniej niż po pokonaniu jakiś 100 tysięcy kilometrów. I sadza może też zabrudzić np. wtryskiwacze paliwa. W takim przypadku silnik może wibrować podczas jazdy. Czyszczenie doładowanego benzyniaka BMW w profesjonalnym warsztacie potrafi kosztować nawet 1000 złotych.

Silnik 1.6 Turbo BMW - zdarzają się wycieki płynu chłodzącego

Na forach użytkowników BMW serii 1 generacji F20 można znaleźć również informacje mówiące o wyciekach płynu chłodzącego w tylnej części głowicy. Najczęściej winne jest połączenie układu z czujnikiem temperatury. Raz że problem jest marginalny, a dwa że na ogół pojawia się jeszcze w okresie gwarancji. A to oznacza darmowe usunięcie usterki w ASO w ramach gwarancji. Poza tym na forach pojawiają się informacje dotyczące uszkodzeń wentylatorów dmuchawy. Elementy w większości przypadków są wymieniane na nowe również w ramach ochrony producenckiej.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 M47 BMW

Silnik N13 BMW ma kilka zalety. Po pierwsze oferuje dobre osiągi, po drugie jest przyzwoicie oszczędny i po trzecie ma zminimalizowany efekt turbodziury. I choć konstrukcja z całą pewnością nie jest idealna, nie jest też na tyle problematyczna, aby kierowca musiał omijać ją na rynku wtórnym szerokim łukiem. Szczególnie dobrym świadectwem dla bawarskiej jednostki są opinie kierowców na forach. Ci nie wskazywali na większe problemy benzyniaka i w zasadzie chwalili trwałość tej konstrukcji.

Silnik N13B16 BMW - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 29 zł
  • filtr paliwa - od 72 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 432 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 475 zł
  • sprzęgło komplet - od 974 zł
  • koło zamachowe - od 1956 zł
  • świeca zapłonowa - od 28 zł
  • cewka zapłonowa - od 84 zł
  • sonda lambda - od 236 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA