REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - awarie, problemy, opinie
Alfa Romeo

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2009 w gamie Alfy Romeo zagościła nowoczesność. I choć nietrudno znaleźć głosy narzekania na ten motor, silnik 1.75 TBI wcale nie jest taki zły, na jakiego wygląda.

Silnik 1.75 TBI trafił do gamy Alfy Romeo w roku 2009. To był moment, w którym władze włoskiej marki doskonale już wiedziały, że poprzednik - motor z serii JTS - z uwagi na wysokie spalanie, słabe osiągi i serię problemów technicznych nie ma przyszłości. Nowa jednostka była na wskroś nowoczesna. Po pierwsze miała pojemność ograniczoną do 1742 cm3, ale zachowała układ rzędowy i cztery cylindry. Po drugie została uzupełniona aluminiowym blokiem, doładowaniem, bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz podwójnymi, zmiennymi fazami rozrządu. Po trzecie początkowo zaoferowała 200 lub 235 koni mechanicznych.

REKLAMA

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - wersje mocy:

  • 200 KM,
  • 235 KM,
  • 240 KM.

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie palia w litrach na 100 km
Alfa Romeo 159 200 KM 320 Nm 7,7 s. 235 km/h 8,1
Alfa Romeo Giulietta 235 KM 340 Nm 6,8 s. 242 km/h 7,6
Alfa Romeo 4C 240 KM 350 Nm 4,8 s. 256 km/h 6,8

Silnik 1.75 TBI Alfy Romeo był dedykowany czterem modelom. Pojawiał się pod maską limuzyny segmentu D - modelu 159, kompaktowego hatchbacka - Giulietty oraz dwóch coupe - Brery i 4C. Zalety? Podstawową jest więcej niż dobra dynamika. Nawet bazowy model 200-konny jest w stanie rozpędzić 159-tkę do pierwszej setki już w 7,7 sekundy. Wersja 235-konna spotykania w Alfie Giulietta Quadrifoglio Verde pozwala na osiągnięcie 100 km/h już po 6,8 sekundy. W świecie dynamicznej jazdy spod znaku włoskiej marki dość szybko pojawił się jednak zamęt. A wszystko za sprawą modeli 159, które weszły do służby w polskiej policji.

Zobacz również: Używana Alfa Romeo 159: najtrwalsza ze wszystkich Alf

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - bo policyjne Alfy psuły się…

REKLAMA

Funkcjonariusze mocno narzekali na swoje Alfy. Twierdzili, że nękają je błędy komputerów sterujących oraz… nagminne awarie turbosprężarek, które powracają po naprawdę niewielkich przebiegach. Pod wpływem tych informacji wśród fanów włoskiej marki zapanowała konsternacja. Z perspektywy czasu wiadomo jednak z czego wynikała wysoka awaryjność silników 1.75 TBI eksploatowanych przez policję. To była w dużej mierze wina… funkcjonariuszy użytkujących 159-tki. Po pierwsze auta w służbach mundurowych nie mają łatwego życia. Eksploatacja jest wyjątkowo intensywna i trwa prawie 24 godziny na dobę.

Po drugie te motory pracowały pod ciągłym obciążeniem - co było szczególnie groźne przed osiągnięciem temperatury roboczej. I wreszcie po trzecie, funkcjonariusze często przeciągali interwały serwisowe i nie dbali o jakość paliwa. A to dwa największe grzechy! Szczególnie że np. interwał wymiany oleju wyznaczony przez producenta już jest zbyt optymistyczny. Pokonanie większej ilości kilometrów nie może się zatem skończyć dobrze. Jeżeli chodzi o benzynę, jej jakość ma znaczenie z uwagi na zastosowanie precyzyjnego, bezpośredniego wtrysku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Używana Alfa Romeo Giulietta: nadal piękna, lecz mniej kapryśna

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - świętością jest wymiana oleju!

REKLAMA

A więc jaka w tej perspektywie była geneza problemów z turbosprężarką w silniku 1.75 TBI Alfy Romeo? Niskiej jakości olej zalecany przez producenta i wymieniany co 35 tysięcy kilometrów lub dwa lata nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed siłami tarcia. Poza tym z uwagi na nagromadzenie zanieczyszczeń, zatyka sitko pojawiające się w układzie smarowania turbosprężarki. Skutek? Awaria doładowania gotowa! Aby zapewnić sprężarce długi czas życia, należy wymieniać smarowidło co 10 - 15 tysięcy kilometrów. To jednak nie koniec. Należy też zrezygnować z oleju Selenia zalecanego przez producenta na rzecz produktu wyższej jakości.

Fani włoskiej marki w postach zamieszczanych na forum zachęcają też do kontroli stanu filtra w układzie smarowania. Od czasu do czasu trzeba po prostu wymieniać śrubę z sitkiem pojawiającą się w okolicy rury doprowadzającej olej do turbosprężarki. Są też osoby, które proponują wymontowanie elementu na stałe - to jednak już zachowanie dość ryzykowne. Tak eksploatowana turbosprężarka powinna spokojnie wytrzymać bez awarii 250 czy nawet 300 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Gaszenie silnika z turbosprężarką - potencjalne problemy

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - uwaga na paliwo niskiej jakości

W silniku 1.75 TBI Alfy Romeo znane są też przypadku wyrzucania kontrolki „check engine” podczas jazdy. Na ogół to wina nieprawidłowych odczytów płynących z sondy lambda. Te nie są jednak powodowane przez ułomność elementu, a raczej paliwo niskiej jakości zatankowane przez kierowców. Jak uniknąć problemów? W pierwszej kolejności należy tankować tylko w renomowanych punktach. Poza tym warto też zalewać do baku np. benzynę 98-oktanową. Ostatni z problemów dotyczy paska rozrządu. Interwał jego wymiany to 100 tysięcy kilometrów lub 5 lat. Napęd może się jednak zerwać wcześniej.

Awarie paska rozrządu wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze wadliwy jest napinacz. Po drugie czasami zaciera się łożysko zastosowane przy pompie wody. Aby uniknąć usterki skutkującej koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu jednostki, mechanicy zalecają dość mocne skrócenie interwału wymiany. Optymalnie jest zmienić pasek nawet co 60 - 70 tysięcy kilometrów - tak krótki interwał jest koniecznością np. wtedy, gdy auto porusza się głównie w ruchu miejskim.

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - podsumowanie:

Tak naprawdę silnik 1.75 TBI Alfy Romeo z dzisiejszego punktu widzenia ma jeden problem i ten z całą pewnością nie dotyczy awaryjności. Kłopotliwe jest głównie... spalanie i to pomimo pięknie wyglądających danych oficjalnych producenta! W mieście dynamicznie eksploatowana Alfa 1.75 TBI potrafi zużyć nawet 12 - 13 litrów paliwa, a co gorsze z uwagi na zastosowanie wtrysku wielopunktowego nie nadaje się do zasilania LPG. To zatem motor dla prawdziwych fanów włoskiej marki, którzy będą w stanie finansowo przełknąć ten fakt.

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 39 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 286 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 307 zł
  • sprzęgło komplet - od 780 zł
  • koło dwumasowe - od 1306 zł
  • świeca zapłonowa - od 50 zł
  • cewka zapłonowa - od 196 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 196 zł
  • turbosprężarka - od 5365 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA