Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Kia
Opis silnika 2.0 CRDi Kii i Hyundaia można zamknąć tak naprawdę w trzech słowach. Jest nowoczesny, dynamiczny, a do tego trwały. Kierowcy przekonywali się o tym przez ostatnią dekadę.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i wraz z premierą takich modeli jak Kia Sportage III oraz Hyundai ix35, Koreańczycy zaprezentowali nowy silnik diesla. Motor 2.0 CRDi pochodzi z serii R i otrzymał oznaczenie D4HA. Warto zaznaczyć, że konstrukcja nie jest rozwinięciem poprzednika wprowadzonego na rynek o dekadę wcześniej. Silnik 2.0 CRDi D4EA to jednostka, która została skonstruowana przez włoską firmę VM Motori i nie cieszyła się najlepszymi opiniami wśród kierowców. Jak wyglądają szczegóły techniczne nowego diesla? Ma 1995 cm3 pojemności, 4 cylindry i 16 zworów. Standardem stała się np. turbosprężarka ze zmienną geometrią łopatek.

Silnik 2.0 CRDi Kia i Hyundai - osiągi i… ekologia!

Zaawansowanie technologiczne silnika 2.0 CRDi D4HA wyraża się też w kwestii osiągów i emisji. O te pierwsze dbają wtryskiwacze piezoelektryczne common rail - wykorzystano urządzenia trzeciej generacji stworzone przez Boscha. Za ich sprawą moc wzrosła do 136 lub 185 koni mechanicznych. Poza tym Koreańczycy montowali w 2-litrowym dieslu filtr cząstek stałych, który stał na straży emisji spalin zgodnej z normą Euro 5. Nowoczesny motor w przeciwieństwie do swojego poprzednika ma też inaczej rozwiązany napęd rozrządu. Zamiast paska pojawił się naprawdę łańcuch.

Zobacz również: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD

Diesel 2.0 CRDi Kii i Hyundaia był parowany z 6-biegową skrzynią manualną lub 6-biegowym, klasycznym automatem. Druga z przekładni nie lubi tak naprawdę tylko dwóch rzeczy. Po pierwsze zaniedbań serwisowych, a po drugie wysokich przebiegów. Zadbany automat choć ogranicza nieco osiągi auta, w zasadzie nie ma słabych punktów. Dodatkowo wersje 185-konne były parowane np. z napędem na cztery koła. Silnik 2.0 CRDi D4HA był montowany przede wszystkim w Kii Sportage III i IV oraz Hyundaiu ix35 i Tucsonie. Jednostka występowała też pod maską Kii Sorento.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - wersje mocy:

  • 136 KM, 320 Nm
  • 185 KM, 383 lub 400 Nm

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - dane techniczne producentów:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 -100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w l na 100 km
Kia Sportage III 136 KM 320 Nm 10,8 s. 182 km/h 5,5
Hyundai ix35 185 KM 383 Nm 9,4 s. 195 km/h 5,9

Zobacz również: Używana KIA Sportage III

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z eksploatacyjnego punktu widzenia diesel 2.0 CRDi D4HA jest chwalony przez kierowców głównie za wysoką kulturę pracy i oszczędność. Poza tym jednostka odznacza się wysokim wskaźnikiem bezawaryjności. Znane są przypadki, w których regularnie serwisowana jednostka bez większych trudności pokonała 350 czy nawet 400 tysięcy kilometrów. Co oznacza regularny serwis? Przede wszystkim wymianę oleju i filtrów. Procedurę najlepiej powtarzać raz w roku, ewentualnie co 15 tysięcy kilometrów.

Kierowcy do tej pory chętnie patrzą w stronę wysokoprężnych Kii i Hyundaiów. Powód? To bez wątpienia przyzwoite spalanie i dobre osiągi. A wszystko zagwarantował układ wtryskowy common rail. Ile spala Kia Sportage 2.0 CRDi 136km? Opinie kierowców są jednoznaczne. W cyklu mieszanym zadowala się niespełna 7 litrami oleju napędowego. W trasie wynik potrafi być nawet o dwa litry niższy.

Silnik 2.0 CRDi D4HA - awarie nie są nagminne!

Mimo wszystko w silniku 2.0 CRDi zdarzają się awarie. Jakie? Zazwyczaj więcej niż 100 tysięcy kilometrów nie wytrzymuje koło pasowe na wale korbowym. Jego wymiana często odbywa się jednak w ramach gwarancji - w przypadku Kii gwarancja producenta trwa bowiem aż 7 lat! Poza tym w modelach eksploatowanych przede wszystkim w mieście, zazwyczaj koło dwumasowe nie wytrzymuje więcej niż 180 tysięcy kilometrów. W tym przypadku kierowca z własnej kieszeni musi pokryć koszty naprawy, a te… nie są niskie. Nowa dwumasa kosztuje przeszło 2 tysiące złotych. A do tego należy doliczyć jeszcze cenę sprzęgła i robocizny. Ostatni z problemów dotyczy filtra cząstek stałych, który nie lubi miejskiej eksploatacji.

Zobacz również: Usuwanie DPF: to proste, ale co ze skutkami…

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kii i Hyundaia to idealny przykład na to, że koreańskie firmy odrobiły lekcje zadane przez europejski rynek jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Marki postawiły na prostą, ale sprawdzoną technologią i zajęły się jakością. Skutek? Udało im się stworzyć dość mocnego diesla, który charakteryzuje się dobrymi osiągami i wysoką trwałością. W efekcie idealnie pasuje pod maskę wolumenowych crossoverów, które stały się hitami sprzedaży na Starym Kontynencie.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 15 zł
  • filtr powietrza - od 18 zł
  • filtr paliwa - od 19 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 869 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 491 zł
  • sprzęgło komplet - od 1247 zł
  • koło dwumasowe - od 2267 zł
  • zawór EGR - od 620 zł
  • świeca żarowa - od 68 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 300 zł
  • turbosprężarka - od 3366 zł

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.

    Europejczycy chcą elektryków. Tylko czy rynek sprosta zainteresowaniu?

    Wielkie ambicje, gorzej z możliwościami. Tak można podsumować rynek aut elektrycznych. Zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji wzrośnie do 2030 roku nawet 14-krotnie! Dziś nie jesteśmy w stanie zapewnić takich dostaw.

    Czy tu można wyprzedzić? Odpowiedź daje sygnalizator S-4

    Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.