REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

Ma rozsądną pojemność, sporą ilość mocy i właściwe nasycenie nowoczesną technologią. I choć został opatrzony koreańskim logo, motor powstał i był produkowany w Europie. A to stanowi ciekawy wstęp do pięknej historii.

Kia i Hyundai na początku nowego millenium chciały z nową siłą uderzyć w europejski segment C. A do tego potrzebny był im nie tylko od nowa zaprojektowany model, ale też i paleta nowoczesnych silników. Obydwa zadania zostały powierzone europejskiemu centrum badawczemu. Skutek? Tak narodziły się Cee`d i i30 pierwszej generacji oraz małolitrażowy diesel 1.6 CRDi o oznaczeniu D4FB. Silnik z serii U ma wtrysk typu common rail i 4 cylindrową głowicę. Poza tym może się pochwalić zastosowaniem trwałego łańcucha rozrządu oraz europejską produkcją. Motory są składane na Słowacji.

REKLAMA

CRDi co to znaczy? Nic innego jak Common Rail Direct Injection.

Zobacz również: Używana Kia cee’d: kompakt za rozsądne pieniądze

Początkowo diesel 1.6 CRDi D4FB występował w dwóch wariantach mocy - 90 i 115 koni mechanicznych. Słabszy miał proste turbo bez zmiennej geometrii łopatek, obydwa nie otrzymywały koła dwumasowego, a mocniejszy miał filtr cząstek stałych tylko w niektórych wersjach wprowadzanych na rynek po 2010 roku. W roku 2009 jednostka została zmodernizowana. W sprzedaży zadebiutowała wersja 128-konna, w której pojawiło się koło dwumasowe. Kolejne stadium rozwojowe nadeszło w roku 2015. To wtedy Koreańczycy zaprezentowali silnik 1.6 CRDi o mocy 136 koni mechanicznych.

Silnik 1.6 CRDi D4FB - modele samochodów:

  • Hyundai Accent, i30
  • Kia: Cee`d, Soul, Stonic, Venga

Silnik 1.6 CRDi trafiał pod maskę wszystkich tych modeli, które nie były zbyt ciężkie, a do tego ich właściciel mógł nastawiać się na niskie zużycie paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Używany Hyundai i30 (2007 - 2012) - długa droga do niezawodności

Silnik 1.6 CRDi D4FB - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w l na 100 km
Cee`d I 90 KM 235 Nm 14,0 s. 172 km/h 4,3
Cee`d I 115 KM 255 Nm 11,5 s. 188 km/h 4,7
Cee`d II 128 KM 260 Nm 10,9 s. 197 km/h 4,1
Cee`d II 136 KM 280 Nm 11,1 s. 197 km/h 4,0

Koreański diesel o pojemności 1582 cm3 miał serię zalet. Był chwalony przez kierowców za wysoką kulturę pracy, dość dobrą dynamikę jazdy oraz wyjątkową oszczędność. To jednak nie koniec, bo motor bardzo dobrze spisywał się również w czasie codziennej eksploatacji. Główny problem? Modele diesla 1.6 CRDi D4FB wyprodukowane między rokiem 2006 a 2009 miewały problemy z krótką trwałością turbosprężarek. Mechanizmy były jednak w większości wymieniane na gwarancji. Poza tym Koreańczycy postanowili je dodatkowo chronić - wprowadzili oprogramowanie zmniejszające ilość obrotów w cyklu pracy.

Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - proste turbo tanie w naprawach

REKLAMA

Co jeżeli problem z turbo powróci? Silnik 1.6 CRDi D4FB wykorzystuje prosty mechanizm Garretta. A o oznacza, że bazową wersję bez zmiennej geometrii łopatek można postarać się regenerować już za jakieś 600 - 700 złotych. Na listę problemów koreańskiego diesla warto też wpisać filtr cząstek stałych. Ten idealnie spisuje się w autach eksploatowanych w trasie. Identycznie jak w konstrukcjach niemieckich czy japońskich nie znosi ciągłej jazdy w mieście. Czy od razu DPF w silniku 1.6 CRDi trzeba wymieniać? Absolutnie. Początkowo można starać się go czyścić serwisowo, ewentualnie regenerować (ceny startują już od 350 złotych).

Poza tym silnik Kia Ceed 1.6 CRDi miewał też kłopoty m.in. z wysokociśnieniową pompą paliwową. Poza tym zdarzały się niesprawne regulatory ciśnienia paliwa czy czujniki prędkości obrotowej wału korbowego. Warto jednak podkreślić, że tego typu usterki dotyczyły przede wszystkim dużych przebiegów. We flotach eksploatacja była naprawdę intensywna. W efekcie potęgowano stopień zużycia. Kia Ceed 1.6 CRDi: opinie kierowców prywatnych rzadziej jeżdżących są zatem dużo bardziej pozytywne.

Zobacz również: Używane: Hyundai i30 GD (2012 - 2017) - godny uwagi i… trwały!

Silnik 1.6 CRDi Kii i Hyundaia to w dzisiejszych realiach niezwykle prosta konstrukcja, której życie w dużej mierze przedłuża dbałość serwisowa. Jeżeli poprzedni właściciel dbał o regularną wymianę oleju i filtrów, motor bez zasadniczych awarii będzie w stanie pokonać przebiegi dochodzące nawet do 300 - 350 tysięcy kilometrów. I żeby się przekonać o tym że to prawda, nie trzeba długo szukać przykładów. Wystarczy przyjrzeć się policyjnym Cee`dom, które do dnia dzisiejszego są intensywnie eksploatowane w całej Polsce i w większości przypadków korzystają z napędu diesla 1.6 CRDi.

Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - podsumowanie:

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych technologia motoryzacyjna z Korei nie była mocno ceniona. W nowym millenium przeszła jednak zasadniczą przemianę. Zyskała na nowoczesnych charakterze, a do tego na jakości. Tezę tą potwierdza m.in. diesel 1.6 CRDi. Jednostka o oznaczeniu D4FB montowana pod maską Kii i Hyundai jest oszczędna, ma wysoką kulturę pracy, a do tego okazuje się trwała. A to wartości, które musiały zadecydować o jej sukcesie także na rynku wtórnym. Zastrzeżenia? Wyłącznie standardowe - wybrany egzemplarz warto dokładnie sprawdzić przed zakupem. Wtedy z pewnością kierowca uniknie rozczarowania.

Zobacz również: Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.6 CRDi D4FB - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 27 zł
  • filtr paliwa - od 26 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 752 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 772 zł
  • sprzęgło komplet - od 401 zł
  • koło dwumasowe - od 1482 zł
  • zawór EGR - od 599 zł
  • świeca żarowa - od 49 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 343 zł
  • turbosprężarka - od 2885 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA