| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak wydłużyć żywotność auta z silnikiem Dieslem? Część II

Jak wydłużyć żywotność auta z silnikiem Dieslem? Część II

Użytkując auto z silnikiem Diesla, warto znać jego problemy i słabości. Można w ten sposób uniknąć bądź odłożyć w czasie poważne i kosztowne awarie.

Filtr cząstek stałych

Silniki wysokoprężne emitują do atmosfery duże ilości rakotwórczych cząstek sadzy. Aby ograniczyć to zjawisko projektanci wyposażają je dodatkowe w filtry DPF czy FAP. Problem polega na tym, że wymagają one specjalnego traktowania. Aby proces wypalania nagromadzonej w nich sadzy przebiegł pomyślne, należy przez ok. 20 km poruszać się z prędkością ok. 70-80 km/h (lub większą). Częsta jazda w korku (lub wręcz codzienna) z małymi prędkościami prędzej czy później spowoduje zapchanie się filtra DFP. Jeśli nie uda się wypalić sadzy w serwisie (w tzw. trybie serwisowym – koszt 300-500 zł), to trzeba będzie wymienić go na nowy. Jego cena to 2500-10 000 zł!

Zobacz też: Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

Wtryskiwacze

Prawdziwą zmorą użytkowników aut z silnikami Diesla (po ok. 2000 roku) są wtryskiwacze. Jest ich kilka rodzajów – elektromagnetyczne, piezo, czy pompowtryskiwacze. Cechą ich wspólną jest ograniczona trwałość. Po prostu z czasem się zużywają. Przeciętnie potrafią wytrzymać 200-250 tys. km, ale awarie zdarzają się czasem przy przebiegach 80-150 tys. km. Koszt jednego to 1300-4000 zł w zależności od modelu. Łatwo policzyć, że wymiana czterech egzemplarzy może pochłonąć ponad 10 000 zł. Czy jest sposób na uniknięcie ich awarii? Raczej nie. Oczywiście zatankowanie bardzo kiepskiego paliwa może je uszkodzić, ale zazwyczaj przyczyna ich awarii leży po stronie złego wad nabytych na etapie ich produkcji. Jeśli dysza wtryskiwacza ulegnie zapchaniu warto poddać je czyszczeniu myjką ultradźwiękową. Często okazuje się, że taki zabieg pomaga na tyle, że nie trzeba ich wymieniać.

Olej silnikowy

W przypadku silników spalinowych bardzo istotny jest dobór odpowiedniego oleju oraz dbanie o jego prawidłową kondycję i temperaturę. Nie polecamy serwisowania auta w tzw. trybie long life, w którym producent dopuszcza wymianę oleju silnikowego co 30 000 km. Skrócenie tego dystansu o połowę pozwoli na wydłużenie sprawności newralgicznych podzespołów auta, za których stan odpowiada olej. W przypadku silników wyposażonych w filtr DPF ważne jest, aby wybierać tzw. niskopopiołowe oleje, które m.in. ograniczają stopień zapychania się filtra.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »