reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Prędkość obrotowa silnika – od czego jest uzależniona?

Prędkość obrotowa silnika – od czego jest uzależniona?

Silniki stosowane w wielu autach różnią nie tylko mocą, ale i zakresem obrotów, w którym pracują najlepiej. Zobacz skąd wziął się podział na silniki wysoko- i niskoobrotowe.

Konstruktorzy silników spalinowych stale pracują nad osiągnięciem jak najwyższej ich mocy z jak najmniejszej pojemności skokowej. Prace te muszą jednak uwzględniać także, a może i przede wszystkim, przebieg krzywej momentu obrotowego, która wpływa ma elastyczność jednostki napędowej. Aby w silniku wolnossącym moc uległa zwiększeniu potrzebny jest wzrost jego maksymalnych obrotów.

Od czego prędkość obrotowa silnika?

Czynników, które ograniczają zwiększenie prędkości obrotowej jednostki napędowej jest kilka. Wraz ze wzrostem obrotów wału napędowego trzeba liczyć się m.in. ze :

- zwiększeniem sił bezwładności w układzie korbowym i rozrządu;

- wzrostem oporów przepływu w układzie dolotowym, które zmniejszają współczynnik napełniania cylindrów  (istotne przede wszystkim w silnikach o zapłonie iskrowym, w których realizuje się ilościową regulację mocy),

- skrócenie zarówno czasu w jakim ma powstać mieszanka paliwowo-powietrzna jak i jej spalania, a to negatywnie działa na przebieg obu procesów, zwłaszcza w silnikach Diesla.

Zobacz też: Prędkość obrotowa silnika – co to jest?

Moment obrotowy a prędkość obrotowa silnika

Moc silnika nie jest w stanie jednak rosnąć w nieskończoność z uwagi choćby na moment obrotowy jednostki napędowej. Gdy jego wartość obniży się na tyle, że wzrost mocy dzięki przyrostowi prędkości obrotowej staje się niemożliwy – moc także zaczyna spadać. Nie każdy silnik wytrzymałby też pracę na wyjątkowo wysokich obrotach, często przekraczających 7500 obr./min. Aby tego dokonać skok tłoka musi być mniejszy a materiały użyte do jego (i nie tylko) budowy bardzo wytrzymałe. Honda w modelu S2000 (zaprezentowanym w 1999 roku) zastosowała silnik, w którym tuleje cylindrowe wykonane były ze wzmocnionego włóknem metalu, a wał korbowy i korbowody z nawęglonej kutej stali. Dzięki temu jednostka napędowa osiągała maksymalnie 9200 obr./min. Wynik niebywały, jeśli zdamy sobie sprawę, że w przeciętnym silniku benzynowym górna granica z jaką obracać się może wał korbowy to 6500 obr./min.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama