reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Dwumasowe koło zamachowe - najczęstsze usterki

Dwumasowe koło zamachowe - najczęstsze usterki

Jakie są najczęstsze usterki dwumasowego koła zamachowego? Co jest najsłabszym elementem tego podzespołu? Czy można ograniczyć jego awaryjność?

Dwumasowe koło zamachowe

Dwumasowe koło zamachowe (DKZ) ma na celu ograniczyć wibracje przenoszone z silnika na skrzynię biegów. To właśnie nadmierne drgania są tym, czego wprawione w ruch i poruszające się z ogromną częstotliwością części nie tolerują. Wpływa bowiem to na ich znacznie szybsze zużycie i łatwiejsze uszkodzenia.

Zobacz też: Zużyte dwumasowe koło zamachowe - objawy

Dwumasowe koło zamachowe zbudowane jest z masy pierwotnej i wtórnej. Strona wtórna ułożyskowana jest obrotowo w części pierwotnej (mocowanej do wału napędowego) poprzez oddzielne łożyska osiowe i promieniowe. Obie masy oddziela układ sprężyn wypełniony smarem.

Fot. 1: Schemat budowy dwumasowego koła zamachowego Źródło: LuK

Usterki koła dwumasowego najczęściej dotyczą:

- zużycia łożyska kulkowego na skutek wycieku smaru, zatarcia łożysk, braku uszczelki bądź przegrzania (w wyniku np. zbyt gwałtownego ruszania);

- mechanicznego zużycia łożyska ślizgowego (luz przekraczający 0,18 mm)

- uszkodzenia powierzchni ciernej koła dwumasowego na styku pomiędzy masą a sprzęgłem (zużyta tarcza sprzęgła rysuje wystającymi z niego nitami powierzchnię masy wtórnej);

- uszkodzenie powierzchni ciernej "dwumasy" na skutecznej wysokiej temperatury   (przeciążenie termiczne);

Zobacz też: Regeneracja dwumasowego koła zamachowego

- stopienie pierścienia kontroli tarcia (występuje w niektórych modelach DKZ, ma na celu zwiększyć redukcję drgań przy ruszaniu) w wyniku dużej temperatury wewnątrz DKZ.

- szkodzenie zębów wieńca rozrusznika na masie pierwotnej

Aby ograniczyć zużycie koła dwumasowego w swoim samochodzie trzeba unikać pewnym przyzwyczajeń wyniesionych z jazdy pojazdami, które tego podzespołu nie posiadały. O tym co robić aby zwiększyć żywotność DKZ przeczytacie w poniższych artykule:

Zobacz też: Dwumasowe koło zamachowe – jak jeździć by działało dłużej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama