REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzona turbosprężarka - objawy cz. II

Typowe objawy uszkodzonej turbosprężarki? Spadek mocy silnika czy głośny świst turbosprężarki mogą świadczyć o niesprawnej turbinie. Nie zawsze jednak to ona ponosi winę za takie problemy.  Fot. Fotolia
Typowe objawy uszkodzonej turbosprężarki? Spadek mocy silnika czy głośny świst turbosprężarki mogą świadczyć o niesprawnej turbinie. Nie zawsze jednak to ona ponosi winę za takie problemy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są objawy uszkodzonej turbosprężarki? Symptomy niesprawnej turbosprężarki są bardzo zróżnicowane. Niejednokrotnie są mylnie przypisywane awariom innych podzespołów silnika. Przedstawiamy drugą część artykułu.

Zużyta turbosprężarka wpływa na pogorszenie osiągów silnika, ale może także przyczynić się nawet do całkowitej zniszczenia (w silnikach diesla może dość do tzw. rozbiegania się jednostki napędowej). Warto zatem wiedzieć jakie są symptomy niesprawnego turbodoładowania.

REKLAMA

Zobacz też: Uszkodzona turbosprężarka - objawy cz. I

Objawy uszkodzonej turbosprężarki - świst, głośna praca turbosprężarki

Zazwyczaj głośna praca turbosprężarki świadczy o wyrobionym wirniku jej turbiny (wyszczerbione łopatki), co niesie za sobą konieczność jej regeneracji lub wymiany na nową. Czasem wina leży po stronie zanieczyszczonej części sprężającej turbosprężarki, którą należy wyczyścić. Zanim oddamy jednak turbinę do regeneracji warto zwrócić uwagę na przewody doprowadzające powietrze do intercoolera (międzystopniowej chłodnicy powietrza). Z upływem czasu zaczynają one pękać bądź tracą szczelnośćna poszczególnych łączeniach co powoduje, że wydostające się z nich powietrze, wydaje charakterystyczny świst.

Zobacz też: Olej w układzie dolotowym silnika – skutki

Objawy uszkodzonej turbosprężarki - podwyższone zużycie oleju silnikowego

Problem nadmiernego zużywania oleju przez silnik może mieć wiele przyczyn, ale wina leży niejednokrotnie po stronie układu turbodoładowania. Zdarza się, że zatkaniu ulega przewód odprowadzający olej z turbiny albo występuje nieszczelność pomiędzy kolektorem ssącym a turbiną. Jeśli zużyły się olejowe pierścienie uszczelniające turbiny, to będzie ona przepuszczać olej do przewodów dolotowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Dlaczego psuje się turbosprężarka?

Objawy uszkodzonej turbosprężarki - okresowa utrata mocy

Jeśli nasze auto z turbodoładowanym silnikiem cierpi na okresowe spadki mocy, warto zwrócić uwagę jaki posiada ono rodzaj turbosprężarki. W rozwiązaniach opartych na zmiennej geometrii zdarza się, że kierownice turbiny ulegają zacinaniu (najczęściej przez zalegający na nich nagar). Jeśli szybko nie rozwiążemy problemu to zanieczyszczona turbina może ulec trwałemu uszkodzeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA