REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Spód auta to miejsce, które jest najbardziej narażone na negatywne czynniki zewnętrzne. Montaż stalowych osłon silnika i skrzyni biegów skutecznie ograniczy skalę potencjalnych zniszczeń.
Spód auta to miejsce, które jest najbardziej narażone na negatywne czynniki zewnętrzne. Montaż stalowych osłon silnika i skrzyni biegów skutecznie ograniczy skalę potencjalnych zniszczeń.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osłona silnika jest dla przeciętnego kierowcy elementem, o którego istnieniu przekonuje się dopiero wtedy gdy ją uszkodzi. Czy faktycznie jest ona przydatna? Czy fabryczna jest wystarczająca dobra, czy może lepiej zaopatrzyć się w nią w wyspecjalizowanym warsztacie?

Współczesne samochody są w większości przypadków standardowo wyposażone w plastikowe osłony silnika. Ich zasadniczą rolą jest ochrona jednostki napędowej przed mechanicznymi uszkodzeniami, powstałymi na skutek uderzenia kamienia czy zawadzenia pojazdem o wystający na drodze przedmiot. Ograniczają one także negatywny wpływ wody i środków chemicznych na trwałość elementów osprzętu silnika. W najnowszych autach mają one niebagatelny wpływ na poprawny przepływ powietrza pod autem, poprawiając tym samym docisk auta do podłoża przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także pozytywny wpływ osłony na komfort akustyczny osób, podróżujących samochodem.

REKLAMA

Plastikowa osłona silnika

Samochody, które nie posiadają na liście standardowego wyposażenia osłony silnika, można bez problemu wyposażyć w tego typu element. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup plastikowej osłony (40-200 zł). Jej funkcjonalność może okazać się jednak niewystarczająca, czego koronnym przykładem jest nierzadki widok auta ciągnącego resztki zniszczonej osłony silnika.

Zobacz też: Dlaczego silnik zużywa olej?

Stalowe osłony silnika i skrzyni biegów

REKLAMA

Jeśli zależy nam na solidnym zabezpieczeniu silnika, zwłaszcza miski olejowej, warto pokusić się o montaż stalowej osłony jednostki napędowej. Są one produkowane pod konkretny model pojazdu i posiadają odpowiednie otwory, służące do prawidłowego ich montażu w aucie. Najczęściej rozwiązanie to łączone jest także z osłoną skrzyni biegów, z uwagi na jej bliskie sąsiedztwo z silnikiem oraz zaawansowane, a przez to drogie w naprawie elementy. Koszt obu osłon do średniej wielkości auta np. do Skody Octavii to ok. 900zł.

Warto zapytać sprzedawcę czy oferowana przez niego osłona silnika, posiada otwory umożliwiające wymianę oleju bez konieczności jej demontażu. Ich brak będzie generował dodatkowe koszty przy corocznym serwisie samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe osłony do off-roadu

Amatorzy off-roadu mogą dodatkowo zabezpieczyć podzespoły swojej terenówki, poprzez montaż dodatkowych osłon reduktora, zbiornika paliwa, mostów napędowych a nawet chłodnicy.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy auto ma koło dwumasowe? Czy można się go pozbyć?

Osłona silnika i skrzyni biegów są szczególnie przydatne w okresie zimowym. Częstym widokiem na drogach o tej porze roku są zalegające bryły twardego lodu. Jeśli nie zostaną w porę zauważone i ominięte, mogą zadziałać niczym cegła i uszkodzić poważnie silnik (przede wszystkim miskę olejową) bądź obudowę skrzyni biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA