| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Osłona silnika jest dla przeciętnego kierowcy elementem, o którego istnieniu przekonuje się dopiero wtedy gdy ją uszkodzi. Czy faktycznie jest ona przydatna? Czy fabryczna jest wystarczająca dobra, czy może lepiej zaopatrzyć się w nią w wyspecjalizowanym warsztacie?

Współczesne samochody są w większości przypadków standardowo wyposażone w plastikowe osłony silnika. Ich zasadniczą rolą jest ochrona jednostki napędowej przed mechanicznymi uszkodzeniami, powstałymi na skutek uderzenia kamienia czy zawadzenia pojazdem o wystający na drodze przedmiot. Ograniczają one także negatywny wpływ wody i środków chemicznych na trwałość elementów osprzętu silnika. W najnowszych autach mają one niebagatelny wpływ na poprawny przepływ powietrza pod autem, poprawiając tym samym docisk auta do podłoża przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także pozytywny wpływ osłony na komfort akustyczny osób, podróżujących samochodem.

Plastikowa osłona silnika

Samochody, które nie posiadają na liście standardowego wyposażenia osłony silnika, można bez problemu wyposażyć w tego typu element. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup plastikowej osłony (40-200 zł). Jej funkcjonalność może okazać się jednak niewystarczająca, czego koronnym przykładem jest nierzadki widok auta ciągnącego resztki zniszczonej osłony silnika.

Zobacz też: Dlaczego silnik zużywa olej?

Stalowe osłony silnika i skrzyni biegów

Jeśli zależy nam na solidnym zabezpieczeniu silnika, zwłaszcza miski olejowej, warto pokusić się o montaż stalowej osłony jednostki napędowej. Są one produkowane pod konkretny model pojazdu i posiadają odpowiednie otwory, służące do prawidłowego ich montażu w aucie. Najczęściej rozwiązanie to łączone jest także z osłoną skrzyni biegów, z uwagi na jej bliskie sąsiedztwo z silnikiem oraz zaawansowane, a przez to drogie w naprawie elementy. Koszt obu osłon do średniej wielkości auta np. do Skody Octavii to ok. 900zł.

Warto zapytać sprzedawcę czy oferowana przez niego osłona silnika, posiada otwory umożliwiające wymianę oleju bez konieczności jej demontażu. Ich brak będzie generował dodatkowe koszty przy corocznym serwisie samochodu.

Dodatkowe osłony do off-roadu

Amatorzy off-roadu mogą dodatkowo zabezpieczyć podzespoły swojej terenówki, poprzez montaż dodatkowych osłon reduktora, zbiornika paliwa, mostów napędowych a nawet chłodnicy.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy auto ma koło dwumasowe? Czy można się go pozbyć?

Osłona silnika i skrzyni biegów są szczególnie przydatne w okresie zimowym. Częstym widokiem na drogach o tej porze roku są zalegające bryły twardego lodu. Jeśli nie zostaną w porę zauważone i ominięte, mogą zadziałać niczym cegła i uszkodzić poważnie silnik (przede wszystkim miskę olejową) bądź obudowę skrzyni biegów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spód auta to miejsce, które jest najbardziej narażone na negatywne czynniki zewnętrzne. Montaż stalowych osłon silnika i skrzyni biegów skutecznie ograniczy skalę potencjalnych zniszczeń.
Spód auta to miejsce, które jest najbardziej narażone na negatywne czynniki zewnętrzne. Montaż stalowych osłon silnika i skrzyni biegów skutecznie ograniczy skalę potencjalnych zniszczeń.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »