reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Obieg oleju w preselekcyjnej skrzyni biegów DSG

Obieg oleju w preselekcyjnej skrzyni biegów DSG

Automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej skomplikowanych układów mechanicznych w ówczesnych samochodach. Jak wygląda obieg oleju w nowoczesnej, dwusprzęgłowej przekładni DSG produkowanej przez koncern VW?

Automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia DSG posiada jeden obieg oleju, który odpowiada za wszystkie jej funkcje. Układ potrzebuje do swej pełnej sprawności 7,2 litra specjalnego oleju przekładniowego DSG, którego zadaniem jest smarowanie i chłodzenie podwójnego sprzęgła, wałków łożysk, kół zębatych oraz synchronizatorów skrzyni biegów. Co więcej, olej ten jest niezbędny do poruszania tłokami podwójnego sprzęgła, a także widełkami uruchamiającymi biegi. 

Najważniejsze elementy skrzyni DSG odpowiedzialne za prawidłowy obieg oleju

Istotną rolę w konstrukcji skrzyni biegów oraz prawidłowym obiegu w niej oleju, odgrywa chłodnica oleju, która włączona jest w obieg chłodzenia silnika. Zabezpiecza ona olej przed jego nagrzaniem do temperatury wyższej niż 135°. Drugim bardzo istotnym elementem skrzyni DSG jest pompa oleju, która zasysa olej z miski olejowej i generuje ciśnienie 20 bar, niezbędne do poruszania hydraulicznymi elementami wykonawczyni. W jej budowie wyróżnia się stronę ssawną i stronę tłoczną. Pompa zasila sprzęgła wielopłytkowe, widełki uruchamiające biegi i rozpylacze, które smarują koła zębate. Pompowany przez nią olej, stanowi także ciecz chłodzącą dla obu sprzęgieł. Do zasilania pompy służy wałek pompy, który obraca się z prędkością obrotową silnika samochodu.

Zobacz też: System zmiennych faz rozrządu Valvelift

Obieg oleju w skrzyni DSG

Pompa pobiera olej z miski olejowej (poprzez filtr strony ssawnej), po czym tłoczy go do suwaka ciśnienia roboczego. Położenie suwaka ciśnienia roboczego jest uzależnione od zaworu regulacji ciśnienia 3, który sterując nim odpowiada za ciśnienie robocze, zasilające wszystkie układy wykonawcze preselekcyjnej skrzyni biegów DSG(m.in. sterowanie sprzęgłami wielopłytkowymi i przełączanie biegów).Nadmiar oleju, czyli tzw. przelew, odprowadzany jest z suwaka ciśnienia roboczego na stronę ssawną pompy.  Drugi kanał oleju, który wychodzi z suwaka, rozdziela się na dwa przewody. Pierwszy kieruje ciecz do chłodnicy oleju a dalej, poprzez filtr strony tłocznej, który zlokalizowany jest na obudowie skrzyni biegów, do miski olejowej. Za nim jednak do niej trafi, będąc już schłodzonym dociera on do rozpylaczy, które polewają nim koła zębate, zapewniając im smarowanie i obniżając ich temperaturę.  Drugi przewód kieruje olej do suwaka chłodzenia sprzęgieł.

Zobacz też: Mechanizm różnicowy – jak to działa?

Ciśnienie robocze oleju, doprowadzane do konkretnych zaworów, steruje w zależności od warunków jazdy pracą sprzęgieł K1 i K2 oraz widełek odpowiedzialnych za włączanie konkretnych biegów. Istotnym elementem skrzyni jest multiplekser i towarzyszące mu zawory. Multiplekser pozwala sterować ośmiorgiem widełek za pomocą tylko czterech zaworów.  W zależności od położenia suwaka multipleksera, włączone mogą  zostać biegi I,III, VI oraz R bądź II, IV, V i N.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obieg oleju w preselekcyjnej skrzynii biegów DSG
Obieg oleju w preselekcyjnej skrzynii biegów DSG

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama