REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!

Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!
Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!

REKLAMA

REKLAMA

Paliwo stanowi napęd dla jednostki. Ono także w dużej mierze warunkuje jej sprawność. Jaki jest wpływ paliwa na silnik? Niewłaściwa jakość prowadzi do poważnego uszkodzenia motoru.

REKLAMA

Na ujawnienie się symptomów zatankowania paliwa złej jakości, kierowca nie musi długo czekać. Czasami pojawią się one bezpośrednio po opuszczeniu stacji benzynowej. O jakich objawach mowa? Podstawowym jest wyraźne osłabienie silnika. Auto zacznie dużo gorzej przyspieszać, a dodatkowo jednostka napędowa może zacząć głośno pracować, borykać się z falowaniem obrotów i mocno zwiększyć spalanie. Popularnym symptomem jest też wyświetlenie się kontrolki "check engine" - to wynik nieprawidłowych odczytów np. sondy lambda. W motorach starszego typu często pojawia się również dymienie z rury wydechowej.

REKLAMA

Wpływ paliwa na silnik jest potężny! Jego jakość w dużej mierze przekłada się na trwałość elementów osprzętu. Niskiej jakości benzyna jest w stanie trwale uszkodzić świece zapłonowe, sondę lambda czy nawet katalizator. Koszt naprawy powinien się zamknąć w kwocie na poziomie kilkuset złotych. W przypadku diesli i nowoczesnych benzyniaków skutki mogą być jeszcze gorsze. W końcu zanieczyszczone paliwo jest w stanie zniszczyć pompę wysokiego ciśnienia, zapchać precyzyjne wtryskiwacze czy uszkodzić wkład filtra cząstek stałych. A wtedy koszty ewentualnej naprawy będą liczone już w tysiącach złotych!

Zobacz również: Nowe oznaczenia paliw - jak wyglądają i co oznaczają?

Wpływ paliwa na silnik - skutki nieprawidłowości:

Benzyna:

  • frakcje ciężkie podwyższają spalanie i przyspieszają proces zużycia silnika
  • duża zawartość siarki niszczy katalizator
  • duża ilość wody zimą przyspiesza proces zamarzania paliwa
  • węglowodory potęgują proces powstawania nagaru
  • wysoka prężność par prowadzi do powstania efektu dławienia się silnika

Olej napędowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • frakcje ciężkie powodują potęgowanie nagaru
  • niska lepkość tworzy nieprawidłową mieszankę paliwową
  • nieprawidłowy skład prowadzący do wtrącenia parafiny zimą

LPG:

  • duża zawartość dilenów powoduje potęgowanie nagaru
  • duża ilość siarkowodoru potęguje korozję w układzie wydechowym
  • niska liczba oktanowa zwiększa spalanie

Wpływ paliwa na silnik jest na tyle duży, że gdy tylko kierowca zorientuje się, że zatankował benzynę lub olej napędowy niewłaściwej jakości, powinien niezwłocznie pozbyć się napędu z układu paliwowego. Najlepiej zatrzymać pojazd i zabrać go na pokładzie lawety do najbliższego warsztatu. Tam konieczne będzie spuszczenie paliwa, oczyszczenie układu zasilania oraz wymiana filtra paliwa. Szybka reakcja powinna uchronić kierowcę przed uszkodzeniem silnika. Nie oznacza jednak, że właścicielowi auta nie należy się zadośćuczynienie ze strony stacji paliw. W tym celu wystarczy złożyć wraz z paragonem potwierdzającym zakup reklamację.

Zobacz również: Zatankowanie auta złym paliwem. Co robić?

Wpływ paliwa na silnik - niedopatrzenia mogą być kosztowne!

REKLAMA

Może się okazać, że właściciel lub zarządca konkretnej stacji paliwowej roszczenie odrzuci. To jednak nie oznacza, że oszukany klient musi złożyć broń. Kierowca w celu uzyskania pomocy powinien zwrócić do Inspekcji Handlowej, ewentualnie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pierwszy z organów uda się na stację z kontrolą, drugi wesprze właściciela auta poradą prawnika. Kiedy warto zgłosić sprawę do sądu? Przede wszystkim wtedy, gdy wpływ paliwa na silnik był na tyle duży, że doprowadził do jego uszkodzenia. Wtedy roszczenie może dotyczyć nie tylko zwrotu ceny zakupu benzyny, ale też pokrycia kosztów naprawy.

Naprawa silnika uszkodzonego przez paliwo złej jakości może kosztować nawet 10 - 15 tysięcy złotych. Jak udowodnić szkodę w czasie postępowania sądowego? Po pierwsze konieczne okazuje się pobranie dwóch próbek paliwa - z baku i ze stacji paliw. Te powinny zostać następnie przebadane przez biegłego. Po drugie przyda się oficjalna opinia mechanika, która wskaże że konieczność wykonania naprawy jest połączona z benzyną, olejem napędowym lub gazem złej jakości. Po trzecie kierowca musi udowodnić koszty. Do tego konieczny będzie np. paragon ze stacji, faktura za lawetę i faktura wystawiona przez mechanika.

Jak dbać o jakość paliwa? Jest kilka sposobów!

Wpływ paliwa na silnik jest znaczący. Jak jednak unikać tankowania napędu złej jakości? Podstawę stanowi wybór wyłącznie markowych stacji paliw należących do sieci. W niewielkich punktach zarządzanych przez prywatnych właścicieli ryzyko nadużyć jest szczególnie wysokie. Poza tym kierowca powinien podejrzliwie patrzeć na wyjątkowo niskie ceny paliw obowiązujące w danym punkcie oraz może pokusić się o zajrzenie do corocznych raportów ze stacji publikowanych przez UOKiK. Te można znaleźć zarówno na stronie urzędu, jak i w mediach motoryzacyjnych czy na forach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA