REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2001 Niemcy poszli drogą innowacji. Zaprezentowali wolnossący silnik 1.6 FSI, który miał zastąpić 8-zaworową jednostkę 1.6 MPI. Ten plan niestety nie udał się…

Volkswagen pod koniec lat dziewięćdziesiątych dysponował bazą sprawdzonych jednostek napędowych. Niestety miały one zasadniczą wadę - konkretnie były przestarzałe. Dominujący w segmencie C motor 1.6 8v okazywał się przeciętnie dynamiczny i stosunkowo paliwożerny. Niemcy postanowili zmienić tą sytuację. A pierwszą z serii innowacji pokazali już w roku 2001. Mowa o jednostce 1.6 FSI dysponującej bezpośrednim wtryskiem paliwa. Benzyniak początkowo trafił pod maskę Golfa IV, Bory i Audi A2. Z czasem gama modelowa została rozszerzona o takie modele jak Golf V, Jetta V, Eos, Touran I, Passat B6, Audi A3 II czy Skoda Octavia II.

REKLAMA

Silnik 1.6 FSI - 20 proc. paliwa mniej, 15 proc. mocy więcej

REKLAMA

Nowoczesna technologia dostarczania benzyny do komory spalania przyniosła trzy zalety. Nawet o 15 - 20 proc. obniżyła wyniki spalania, a do tego pozwoliła na wygenerowanie 110 lub 155 koni mechanicznych z pojemności 1598 cm3 oraz mocno poprawiła kulturę pracy jednostki napędowej. 4-cylindrowa konstrukcja posiada żeliwny blok i aluminiową głowicę. Do tego pompa wysokiego ciśnienia generuje 110 barów, a redukcja gazów wydechowych osiągnęła wskaźnik na poziomie 35 proc. w stosunku do silnika 1.6 MPI.

Niemcy stworzyli w sumie cztery wersje benzyniaka 1.6 FSI. Model o oznaczeniu BAD montowany na początku produkcji dysponuje mocą 110 KM i posiada pasek rozrządu. Modele BAG, BLF i BLP mają 115 KM i łańcuch rozrządu. Wady? Z polskiego punktu widzenia silnik miał jedną zasadniczą - technologia bezpośredniego wtrysku mocno utrudniła montaż instalacji LPG. Dekadę temu do silnika FSI dało się zamontować wyłącznie instalację dotryskującą benzynę - co obniżało oszczędności. Dodatkowo montaż układu kosztował jakieś 5 - 6 tysięcy złotych.

Zobacz również: Wtrysk bezpośredni a instalacja LPG - jak to połączyć?

1.6 FSI vs. 1.6 MPI - dane techniczne producenta:

  • Volkswagen Golf IV
Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
Golf IV 1.6 FSI 110 KM 155 Nm 10,6 s. 194 km/h 7,9/6,2/5,2
Golf IV 1.6 MPI 101 KM 145 Nm 10,9 s. 188 km/h 8,9/7,4/5,5
  • Audi A3 II
Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
A3 1.6 FSI 115 KM 155 Nm 11,1 s. 196 km/h 8,8/6,6/5,3
A3 1.6 MPI 102 KM 148 Nm 12,1 s. 185 km/h 9,5/6,9/5,4

Z punktu widzenia zaleceń serwisowych producenta silnik 1.6 FSI nie jest mocno problematyczny. Wymaga wymiany 4,7 litra oleju raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów, filtra paliwa co 60 tysięcy kilometrów i ewentualnie paska rozrządu co 90 tysięcy kilometrów. Czy to przekonało kierowców? Niestety nie. Benzyniak 1.6 FSI nigdy nie zdobył popularności w gamie Volkswagena, Skody czy Audi. Kierowcy patrzyli na nowoczesną technologię wtryskową podejrzliwie i nadal decydowali się przede wszystkim na motor 1.6 MPI. Skutek? Już w roku 2008 Niemcu skapitulowali i wycofali benzyniaka ze sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.6 FSI - nie jest to konstrukcja trwała…

Wpływ na decyzję o zakończeniu produkcji silnika 1.6 FSI miało jednak nie tylko słabe zainteresowanie ze strony kierowców. Motor zaczął borykać się z coraz poważniejszymi problemami. Inżynierowie z Wolfsburga najwyraźniej uznali, że kolejne modyfikacje nie usuną niesprawności. Pierwszy problem? Ten dotyczy przypadków rozciągnięcia łańcucha rozrządu. Zawodzi napinacz, ewentualnie nastawnik faz rozrządu. Jeżeli kierowca zdecyduje się na wymianę łańcucha poza ASO, cena naprawy sięgnie co najmniej 1500 złotych.

Zobacz również: Volkswagen Golf IV – legenda trwa

Przy przebiegu na poziomie 120 - 150 tysięcy kilometrów może się okazać, że silnik 1.6 FSI straci moc i będzie nierówno pracował na niskich obrotach. A te objawy mogą oznaczać nagromadzenie się nagaru na zaworach dolotowych. Czemu sadza oblepia elementy silnika? To po części wynika ze specyfiki bezpośredniego wtrysku. Mieszanka paliwowa podawana bezpośrednio w cylindrze w przeciwieństwie do technologii MPI nie obmywa po drodze dolotu i zaworów. W ten sposób osad nagromadza się i uniemożliwia prawidłową pracę silnika.

Silnik 1.6 FSI - mechaniczne usunięcie nagaru? Będzie drogo!

REKLAMA

Metody na usunięcie niesprawności są dwie. Po pierwsze można zdecydować się na bezingerencyjne zastosowanie środka chemicznego. Sposób ten nie jest dokładny i nie pozwala na usunięcie wszystkich zebranych w dolocie złogów. Drugim ze sposobów jest mechaniczne czyszczenie. Do tego konieczny jest jednak demontaż głowicy i wykonanie np. planowania czy wymiany uszczelki. Szeroki zakres prac sprawia, że mechaniczne usuwanie nagaru jest po prostu drogie. Koszt wykonania procedury mogę sięgnąć nawet 2000 złotych.

Silnik 1.6 FSI ma też serię problemów na tle elektronicznym. Kierowcy mówią o ciągłym świeceniu się kontrolki „check engine” - sytuacja jest na tyle permanentna, że osoby dłużej eksploatujące auto przestają zwracać na nią uwagę. Z czego to może wynikać? Zdaniem specjalistów winne sytuacji może być np. stosowanie benzyny PB95. Zbyt niska wartość oktanowa sprawia, że zaczynają hałasować zawory, a układ sterujący może otrzymywać nieprawidłowe odczyty z czujników. Volkswagen rekomenduje tankowanie aut z silnikiem 1.6 FSI benzyną PB98.

Zobacz również: Nagar w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa - przyczyny

Kłopoty ze sterowaniem mogą też wynikać z awarii czujnika tlenków azotu. Usunięcie problemu w tym przypadku nie jest trudne. Wystarczy wymienić sondę. Niestety wykonanie procedury nie jest takie tanie, bo część jest naprawdę droga. W przypadku starszej wersji silnika o mocy 110 koni mechanicznych cena sięga 1000 złotych. Mocniejszy wariant winduje cenę czujnika tlenków azotu do 2000 złotych.

Silnik 1.6 FSI - podsumowanie:

Silnik 1.6 FSI stanowił ważny sygnał dla rynku. Pokazał, że Volkswagen - posądzany na przełomie wieków o technologiczne skostnienie - także potrafi wyprzedzić konkurentów i wybiec w przyszłość. Z drugiej strony nigdy nie odniósł sukcesu. Powód? Po części zadecydowała o tym niechęć kierowców, a po części ułomność pierwszych układów bezpośredniego wtrysku montowanych w benzyniakach.

Silnik 1.6 FSI - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 18 zł
  • filtr paliwa - od 17 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 133 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 237 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 200 zł
  • sprzęgło komplet - od 250 zł
  • pompa wtryskowa - od 991 zł
  • zawór EGR - od 362 zł
  • świeca zapłonowa - od 10 zł
  • cewka zapłonowa - od 91 zł
  • sonda lambda - od 143 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Tofik
    2022-01-12 00:24:37
    Polecam 😉
    5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

REKLAMA

Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

REKLAMA

Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

REKLAMA