REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2008 Japończycy zaprezentowali nową generację benzynowego silnika małolitrażowego. Nie miał turbo, ale oferował sporą moc. Nie miał wtrysku bezpośredniego, ale okazał się oszczędny.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyoty został zaprezentowany w roku 2008. Jednostka o oznaczeniu 1NR-FE była skrojona przede wszystkim pod kątem potrzeb europejskich klientów i powstała z myślą o nowych normach emisji spalin. Jakie były szczegóły technologiczne? Benzyniak ma 1329 cm3 pojemności, a do tego został wyposażony w 4 cylindry i 16-zaworową głowicę. Wtrysk paliwa jest realizowany wielopunktowo, a do tego konstrukcja jest uzupełniona systemem Dual VVT-i. Co to oznacza? Podwójne zmienne fazy rozrządu - zarówno dla zaworów ssących, jak i dolotowych.

REKLAMA

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - technologia z... Formuły 1!

Oczywiście na tym nie kończą się szczegóły technologiczne dotyczące silnika 1.33 Dual VVT-i Toyoty. Inżynierowie podczas prac nad jednostką dużo pracy poświęcili optymalizacji dolotu. Przepływ powietrza w kanałach był sprawdzany na mocy komputerowej symulacji. To pozwoliło na wygładzenie powierzchni i uzyskanie maksymalnego poziomu natlenienia komory spalania. Dodatkowo japońscy twórcy uzupełnili konstrukcję ceramidem węglowym. To materiał, który zazwyczaj jest wykorzystywany w Formule 1 i ma dość prostą funkcję - pozwala obniżyć siłę tarcia w silniku.  

Zobacz również: Silnik 1.0 VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Benzyniak nowego typu był parowany z nową przekładnią manualną o 6 biegach. Toyota zapewniała, że mechanizm jest aż o 11 proc. mniejszy od 5-biegowego odpowiednia, a do tego do jego budowy wykorzystanych zostało aż o 15 proc. komponentów mniej. I tak zaprojektowany układ napędowy zaczął być szybko montowany w serii hitów sprzedaży - mowa o Yarisie II, Aurisie I i II oraz Corolli.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - 101 lub 99 koni mechanicznych

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyoty występował w dwóch konfiguracjach. W pierwszej dostosowanej do wymogów normy Euro 4 oferuje 101 koni mechanicznych i moment obrotowy o wartości 132 Nm. W drugiej - spełniającej standard normy Euro 5 - generuje 99 koni mechanicznych i 128 Nm momentu obrotowego. Zalety jednostki? Kierowcy podkreślali jej wysoką kulturę pracy, a do tego dobrą elastyczność. Poza tym japoński benzyniak dość dobrze współpracuje z instalacjami zasilania LPG. Wady? W segmencie C motorowi nieco brakuje krzepy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
Yaris II 101 KM przy 6000 obr./min. 132 Nm przy 4000 obr./min. 11,7 s. 175 km/h 6,6/5,3/4,6
Auris II 99 KM przy 6000 obr./min. 128 Nm przy 3800 obr./min. 12,6 s. 175 km/h 7,0/5,5/4,7
Corolla E16 99 KM przy 6000 obr./min. 128 Nm przy 3800 obr./min. 12,6 s. 180 km/h 7,2/5,6/4,7

Jak wypada trwałość silnika 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyoty? Największe zastrzeżenia dotyczą jednostek produkowanych w pierwszej fazie. Bo miały one np. fabryczny problem z niskiej jakości pierścieniami. Skutek? Kierowcy już po 50 - 60 tysiącach przebiegu wracali do ASO z niesprawną jednostką, która wymagała gruntownego remontu. To jednak nie koniec problemów, bo benzyniaki z początku produkcji miały też kłopoty z nagarem zbierającym się na gniazdach zaworowych.

Zobacz również: Używane: Toyota Yaris II (2005 - 2011) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - nagar to główny wróg!

REKLAMA

Z czasem w silniku 1.33 Dual VVT-i Toyoty wytrąca się na tyle dużo osadu, że powoduje on nieszczelność zaworów. A objawem tego są problemy z odpaleniem jednostki napędowej oraz wyraźny brak mocy. Symptomem może być też głośna praca, a konkretnie charakterystyczne stukanie - wynikające z uderzania zespołu tłoka o zespół głowicy. Kwestia nagaru jako że prowadzi do poważnych uszkodzeń, skonfliktowała autoryzowanych mechaników i kierowców. Pracownicy ASO twierdzili, że winne jest niskie obciążenie silnika. Kierowcy bronili się jednak miejskim charakterem modelu.

Dziś dużo więcej wiadomo na temat ewentualnych problemów silnika 1.33 Dual VVT-i Toyoty z początku produkcji i mechanizmu jego powstawania. Winne są… oszczędności! Jednostkę należy zalewać tylko i wyłącznie bezpopiołowym olejem 0W20. Zarówno mechanicy niezrzeszeni, jak i w ASO często z uwagi na niższą cenę stosowali smarowidło o innej specyfikacji. A to prowadziło do wytrącania dużej ilości sadzy podczas eksploatacji. Remedium? W pierwszej kolejności należy mocno dbać o specyfikację oleju. Pod żadnym pozorem nie warto stosować płynu eksploatacyjnego o innych parametrach niż 0W20.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - jak uniknąć awarii?

Po drugie warto od czasu do czasu zabierać np. Yarisa II 1.33 Dual VVT-i na dłuższy "spacer" za miasto. Zwiększenie obciążenia przez kilkanaście minut na początek dogrzeje silnik. Na krótkich dystansach w mieście nawet przez kilka dni jednostka może nie osiągać temperatury roboczej - a to bez wątpienia jest szkodliwe np. dla tłoków czy zaworów. Poza tym pozwoli dopalić chociaż część drobinek nagromadzonych w komorze spalania.

Zobacz również: Silnik Toyoty D-CAT: dobry czy zły wynalazek?

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyoty nie jest jednostką złą.  To jednak motor nowego typu, przy którym pewne nawyki eksploatacyjne mogą się okazać kluczowe dla powodzenia eksploatacji. Podstawą podczas serwisowania tej jednostki jest stosowanie oleju w stu procentach zgodnego ze specyfikacją stworzoną w Japonii! Tak, odstępstwa pozwalają na oszczędności. To jednak oszczędności krótkookresowe, które prowadzą do konieczności szybkiego przeprowadzenia remontu jednostki.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 11 zł
  • filtr paliwa - od 64 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 68 zł
  • sprzęgło komplet - od 376 zł
  • zawór EGR - od 737 zł
  • świeca zapłonowa - od 43 zł
  • cewka zapłonowa - od 127 zł
  • sonda lambda - od 143 zł

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA