REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Po dziejowej wpadce z silnikiem 2.0 TDI PD w centrali koncernu Volkswagena ponownie pojawiło się słońce. A wszystko za sprawą naprawdę bezawaryjnego silnika 2.0 TDI CR.

REKLAMA

Początek nowego millenium nie przebiegał najlepiej dla Grupy Volkswagena. Niemiecka firma, która wylansowała prawdziwą legendę - diesla 1.9 TDI, popełniła dziejową gafę. Silniki 2.0 TDI wyposażone w pompowtryskiwacze zacierały się i pękały w nich głowice. A to sprawiło, że na kierowców kupujących i auta używane, i auta nowe padł blady strach. W roku 2007 inżynierowie VAG postanowili odczarować 2-litrowego diesla. Jednostka trafiła na warsztat i przeszła przemianę, którą spokojnie dziś można nazwać rewolucją.

REKLAMA

Silnik korzystał z 4 cylindrów ustawionych w rzędzie i 16 zaworów. Poza tym miał żeliwny blok i aluminiową głowicę, turbosprężarkę, elektronicznie sterowane turbodoładowanie ze zmienną geometrią łopatek (w topowej wersji podwójne turbo), intercooler i… wtryskiwacze typu common rail. Niemcy postawili na piezoelektryczne urządzenia produkowane przez Boscha. A to jeden z ważniejszych kroków, bowiem oznaczał że Grupa Volkswagena wreszcie poddała się w forsowaniu na siłę pompowtryskiwaczy.

Zobacz również: Pompowtryskiwacze - jak je eksploatować i co zrobić w razie awarii?

REKLAMA

Nowy układ wtryskowy przyniósł szereg korzyści. W pierwszej kolejności wyciszył jednostkę. Ta stała się kulturalna i na wolnych obrotach, i podczas dynamicznej jazdy. Technologia common rail poprawiła również osiągi samochodów, a do tego obniżyła spalanie. Silnik 2.0 TDI CR pochodzący z rodziny EA 189 zadebiutował w roku 2007 z wersją o mocy 140 koni mechanicznych. Początkowo trafiał pod maski modeli Audi. Z czasem rozszedł się po całej gamie Grupy Volkswagena.

Ilość wariantów mocy sprawiła, że 2-litrowy diesel stał się produktem globalnym, który napędzał szeroką paletę pojazdów z segmentów od C do crossover. W ofercie znajdowały się wersje generujące 110, 120, 136, 140, 143, 150, 170, 177, 179, 184, 190 i 240 koni mechanicznych. Jednostka 2.0 TDI CR EA 189 występowała również pod szeregiem oznaczeń: CAGA, CAGC, CAHA, CBEA, CBAB, CFFB, CFFD, CBBB, CBDB, CBDC, CEGA, CFGB, CFCA, CFJB, CJAA i CLJA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 2.0 TDI CR - lista modeli VAG:

  • Audi: A3, A4, A6, TT
  • Volkswagen: Golf, Passat, Tiguan, Touran, Transporter
  • Seat: Leon, Altea, Toledo, Exeo
  • Skoda: Octavia, Superb, Yeti

Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie nie są... zbyt częste

W roku 2015 doszło do kolejnej zmiany generacyjnej. Silnik 2.0 TDI CR został zmodernizowany. Na fali technologicznej aktualizacji zaczął otrzymywać np. konwerter katalityczny. Filtr SCR jest o tyle ciekawym wynalazkiem, że minimalizuje praktycznie do zera ilość emitowanych do atmosfery tlenków azotu i robi to stosunkowo niskim dla kierowcy kosztem. System jest bowiem praktycznie bezobsługowy - wystarczy pamiętać o dolewaniu płynu AdBlue w określonym przez producenta interwale przeglądowym.

Z serwisowego punktu widzenia ważna podczas eksploatacji silnika 2.0 TDI CR jest terminowość. Kierowca musi pamiętać np. o wymianie paska rozrządu. Czas jego życia w zależności od wersji został określony na 180 - 210 tysięcy kilometrów. Poza tym diesle same z siebie właściwie nie psują się. Okazują się dopracowane i mają sprawdzone podzespoły. Usterek winne są zatem przede wszystkim zaniedbania serwisowe kierowców, ewentualnie wysokie przebiegi. Wtedy potrafią się pojawić problemy z kołem dwumasowym, filtrem cząstek stałych w modelach eksploatowanych głównie w mieście czy wtryskiwaczami. Uwaga, wtrysków nie da się regenerować.

Zobacz również: Katalizatory trójfunkcyjne, utleniające oraz SCR i DeNOx. Do czego one służą?

Tak naprawdę silnik 2.0 TDI CR EA 189 ma jeden oficjalnie zarejestrowany problem. A jest nim akcja serwisowa ogłoszona dla wersji jednostki wyprodukowanych między rokiem 2009 a 2011. Niemcy musieli wymienić w autach wezwanych do serwisu przewody doprowadzające paliwo do wtryskiwaczy. Te zostały wykonane z wadliwego materiału. W teorii istniało zatem prawdopodobieństwo, że mogło dojść do ich rozerwania w czasie pracy silnika. To poskutkowałoby unieruchomieniem pojazdu.

Silnik 2.0 TDI CR VAG - podsumowanie:

Silnik 2.0 TDI CR sprawił, że Volkswagen AG znów mógł się nazwać producentem bezawaryjnego diesla. Te jednostki spisują się naprawdę świetnie i dają dużą możliwość konfiguracji - np. z czteronapędem czy dwusprzęgłową przekładnią automatyczną. Z drugiej strony to też jeden z tych motorów, które stały się główną osią kolejnych problemów niemieckiego koncernu - dieselgate. Czy to jednak sprawia, że na rynku wtórnym należy go unikać. Volkswagena afera kosztowała drogo. Kierowcy na szczęście nie mają się czego bać!

Silnik 2.0 TDI CR VAG - dane techniczne producenta:

Model Moc Mom. obr. Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maks. Średnie spalanie w l na 100 km
VW Golf VII 150 KM 320 Nm 9,2 s. 209 km/h 4,9
Skoda Superb III 150 KM 340 Nm 8,8 s. 220 km/h 4,1
Audi TT 170 KM 350 Nm 7,5 s. 226 km/h 5,3

Silnik 2.0 TDI CR VAG - ceny części zamiennych

  • filtr oleju - od 19 zł
  • filtr powietrza - od 27 zł
  • filtr paliwa - od 34 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 350 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 204 zł
  • sprzęgło komplet - od 610 zł
  • koło zamachowe - od 1141 zł
  • wtryskiwacz - od 1200 zł
  • zawór EGR - od 608 zł
  • świeca żarowa - od 42 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 332 zł
  • turbosprężarka - od 3134 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA