REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z tymi silnikami mogą być problemy: diesel 2.5 CRDi Kia

Diesel 2.5 CRDi Kia Sorento
Diesel 2.5 CRDi Kia Sorento
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

Luksusowy SUV wymaga silnika wysokoprężnego. Stąd w Sorento pojawiła się jednostka 2.5 CRDi, która jest mało dynamiczna i awaryjna.

Na początku nowego millenium Koreańczykom zamarzył się skok na segment luksusowych SUV-ów. Tak właśnie powstała pierwsza generacja Kii Sorento. Auto miało niezwykle prostą stylizację, nie do końca dopracowaną kabinę pasażerską oraz 2.5-litrowy silnik diesla pod maską. Historia tej jednostki jest o tyle ciekawa, że była ona właściwie dedykowana Sorento. A skąd się wzięła? Jej geneza jest owiana wielką tajemnicą. Koreańczycy nigdy oficjalnie nie wypowiedzieli się na temat prac konstrukcyjnych czy projektantów. A to stworzyło pole do popisu dla spekulacji.

REKLAMA

Diesel 2.5 CRDi Kia - tajemniczy silnik z nowoczesną technologią

Są tacy, którzy twierdzą że całkiem nowoczesny silnik diesla jest autorską pracą koreańskich inżynierów. Inni z kolei są zdania, że stanowi rozwinięcie motoru zbudowanego przez VM Motori. W stosunku do wersji 2.5 TD otrzymał jednak kilka modyfikacji, a w tym jedną głowicę dla wszystkich cylindrów oraz wtrysk typu common rail. Precyzyjna technologia dostarczająca olej napędowy do komory spalania nie jest jedynym zaawansowanym rozwiązaniem zastosowanym w koreańskim dieslu. Silnik 2.5 CRDi korzysta również z koła dwumasowego oraz turbosprężarki ze zmienną geometrią łopatek (wprowadzonej w wersji po liftingu z roku 2006). Na szczęście diesel nie był wyposażany w filtr cząstek stałych, a rozrząd jest realizowany za pomocą łańcucha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej fazie produkcji - tj. między rokiem 2003 a 2006 - jednostka rozwijała 140 koni mechanicznych. Moment obrotowy miał wartość 320 Nm. Choć parametry wydają się być więcej niż przyzwoite, musiały poradzić sobie z ważącym dwie tony Sorento. A to sprawiało, że Kia z całą pewnością nie byłą demonem prędkości. Przyspieszenie do pierwszej setki przy zastosowaniu skrzyni manualnej zajmowało niespełna 15 sekund. Mało zadowalające okazywało się też zapotrzebowanie na paliwo - w mieście SUV spalał grubo ponad 10 litrów oleju napędowego.

Pod koniec roku 2005 motor 2.5 CRDi przeszedł modernizację. Turbosprężarka ze zmienną geometrią łopatek, przeprojektowany zawór EGR oraz inny rozrusznik podbiły jego moc do 170 koni mechanicznych, a moment obrotowy do 392 Nm. Osiągi koreańskiego diesla poprawiły się. Teraz auto przyspieszało do pierwszej setki w około 12 sekund, było zdecydowanie bardziej elastyczne i miało dużo mniejszą turbodziurę. W zasadniczy sposób nie zmieniło się jedynie zapotrzebowanie na paliwo. SUV nadal spalał w mieście około 11 litrów oleju napędowego.

Diesel 2.5 CRDi Kia - główny problem dotyczy wtryskiwaczy

Turbodziura i raczej anemiczny sposób rozwijania mocy nie są jedynymi problemami Kii Sorento. 2.5-litrowy diesel CRDi nie jest też szczególnie trwały. Podstawowym problemem są nieszczelności występujące w układzie wtryskowym. Uszkodzone wtryskiwacze zaczynają przepuszczać olej napędowy i dostarczają go w zbyt dużej ilości do komory spalania. W ten sposób w kabinie można poczuć charakterystyczny zapach paliwa. Dodatkowo z czasem kierowca zauważy efekt rosnącego poziomu oleju w silniku. Rozrzedzanie smarowidła paliwem jest szczególnie groźne. Prowadzi do uszkodzenia elementów bloku - a w tym wytarcia wałków rozrządu - oraz w skrajnym przypadku rozbiegania.

Diesel 2.5 CRDi nie jest często spotykany. To na szczęście nie ma wpływu na ceny naprawy układu wtryskowego. W sytuacji, w której kierowca zdecyduje się na regenerację lejących wtryskiwaczy, za naprawę każdego z mechanizmów będzie musiał zapłacić 300 - 500 złotych. Kwota wydaje się rozsądna, szczególnie że fabrycznie nowy wtrysk kosztuje przeszło 1000 złotych. Na wyższe koszty kierowca powinien przygotować się w sytuacji, w której problemy dotkną pompy wysokiego ciśnienia. Nowy element zostanie wyceniony przez sklep motoryzacyjny na 2400 złotych. Regeneracja starej pompy powinna kosztować mniej więcej połowę tej kwoty.

Właściciele Kii Sorento pierwszej generacji z początku produkcji bardzo często skarżyli się na to, że auto gasło bez przyczyny. Najczęściej zdarzało się to podczas ruszania spod świateł lub - co dużo gorsze! - szybkiej jazdy na autostradzie. Choć usterka brzmi niezwykle poważnie, winny jej wystąpienia jest błąd koreańskich księgowych. Dali zgodę na zastosowanie metalu zbyt niskiej jakości do wykonania zbiornika paliwa. Ten z czasem koroduje, a zanieczyszczenia zapychają filtr paliwa. Kia organizowała akcję naprawczą związaną z wadliwie wykonanym bakiem. Niestety ta nie została nigdy wdrożona na rynku polskim. A to oznacza, że wolne od skazy są albo auta zmodyfikowane przez właścicieli, albo pochodzące z europejskiego importu.

Diesel 2.5 CRDi Kia - uszkodzone turbo? Pamiętaj o intercoolerze!

Popularną usterką w Kii Sorento 2.5 CRDi jest też uszkodzenie turbosprężarki. Objawy wystąpienia uszkodzenia są typowe - podczas przyspieszania pojawia się świst, z rury wydechowej wydobywa się czarny dym, a autu wyraźnie brakuje mocy. Naprawa doładowania jest dużo prostsza w modelach sprzed liftingu. Turbosprężarka nie posiada bowiem zmiennej geometrii łopatek. Regeneracja turbosprężarki w Kii Sorento kosztuje od 1100 do 1500 złotych. Podczas wykonywania naprawy koniecznie należy pamiętać o czyszczeniu intercoolera. Bez wykonania tej procedury nie będzie mowy o prawidłowej pracy układu doładowania.

W silniku 2.5 CRDi zdarzają się wycieki oleju z silnika i skrzyni biegów oraz przedmuchy w układzie smarowania. Powietrze trafiające do wnętrza motoru za sprawą kanałów krążenia oleju wcale nie musi zwiastować poważnego uszkodzenia. W większości przypadków jest bowiem powodowane przez odmę. Znanym problemem w koreańskim motorze są również uszkodzenia sterownika czy wałków rozrządu w modelach z początku produkcji.

Diesel 2.5 CRDi Kia - podsumowanie

Koreańczycy na początku nowego millenium nie słynęli z technologicznego kunsztu. I zasada ta świetnie sprawdza się zarówno w przypadku samego Sorento I, jak i diesla 2.5 CRDi. Jednak choć auto znalazło rzeszę swoich fanów, motor wysokoprężny nawet na forach zapaleńców Kii budzi pewne wątpliwości. A wszystko za sprawą wysokiego wskaźnika awaryjności. 4-cylindrowa jednostka nie spełniła pokładanych w niej nadziei, przez co dzisiaj trafiła na listę silników, przed wyborem których warto dwa razy się zastanowić.

Diesel 2.5 CRDi - dane techniczne producenta:

Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto /średnio/trasa w litrach na 100 km
140 KM man. 14,6 s. 170 km/h 9,9/7,7/6,5
140 KM aut. 15,5 s. 167 km/h 10,4/8,2/7,0
170 KM man. 12,0 s. 182 km/h 10,0/7,9/6,7
170 KM aut. 12,4 s. 182 km/h 10,7/8,6/7,4

Diesel 2.5 CRDi - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 23 zł
  • filtr powietrza - od 28 zł
  • filtr paliwa - od 33 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 881 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 285 zł
  • sprzęgło komplet - od 700 zł
  • koło dwumasowe - od 1849 zł
  • wtryskiwacz - od 1035 zł
  • zawór EGR - od 1271 zł
  • świeca żarowa - od 37 zł
  • sonda lambda - od 747 zł
  • turbosprężarka - od 1957 zł
  • przepływomierz - od 318 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA