Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrzynia DSG - awarie, opinie, eksploatacja. Co musisz wiedzieć?

Przekładnia DSG sprawnie współgra z napędem Volkswagena Golfa GTI Performance.
Przekładnia DSG sprawnie współgra z napędem Volkswagena Golfa GTI Performance.
Volkswagen
Dwa sprzęgła, minimalny czas zmiany biegu i możliwość... obniżenia wyików spalania. Czy dwusprzęgłowa skrzynia DSG ma z eksploatacyjnego punktu widzenia jakieś wady?

O początku dwusprzęgłowej skrzyni DSG na rynku motoryzacyjnym mówi się w kontekście premiery Volkswagena Golfa R32 w roku 2003. To prawda, jednak wyłącznie w pewnym sensie. Moment ten stał się pierwszym przypadkiem w historii, w którym tego typu przekładnia trafiła do seryjnie produkowanego auta. Rozwiązanie mimo wszystko było wykorzystywane wcześniej, jednak głównie na torach wyścigowych. Pierwsza skrzynia z dwoma sprzęgłami pojawiła się w Porsche 962 ścigającym się w latach osiemdziesiątych.

Skrzynia DSG - dwa sprzęgła i zmiana biegu w 0,3 sekundy

Przechodząc jednak do szczegółów, jaka jest zasada działania skrzyni DSG i po co jej dwa sprzęgła? Niemieccy inżynierowie firmy BorgWarner postawili tak naprawdę na dwie przekładnie. Jeden zestaw zajmuje się obsługą biegów parzystych, a drugi nieparzystych. Dzięki temu, gdy pojazd jedzie powiedzmy na biegu trzecim, a kierowca cały czas go rozpędza, sterownik za sprawą dodatkowego sprzęgła wcześniej przygotowuje przełożenie czwarte. Dzięki temu zmiana biegu trwa przeciętnie 0,3 do 0,4 sekundy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć zasada działania technologii dwusprzęgłowej skrzyni DSG nie zmieniała się w zasadniczy sposób, Grupa Volkswagena na przestrzeni lat zaprezentowała szereg różnych modeli. Pierwszym była 6-biegowa przekładnia posiadające sprzęgło chłodzone olejem. W roku 2008 światło dzienne ujrzała przekładnia skierowana do samochodów mniejszych wyposażona w sprzęgło suche. 12 miesięcy później Niemcy uzupełnili ofertę skrzyń DSG o modele przeznaczone do samochodów o wysokich osiągach

Dwusprzęgłowa skrzynia DSG - oznaczenia:

  • DQ200 - suche sprzęgło i 7 przełożeń, prezentacja w 2008 roku, maksymalny moment obrotowy 250 Nm, łączona z silnikami: 1.0 TSI, 1.2 TSI, 1.4 TSI, 1.6 TDI, 1.8 TSI
  • DQ250 - mokre sprzęgło i 6 przełożeń, prezentacja w 2003 roku, maksymalny moment obrotowy 350 Nm, łączona z silnikami: 1.4 FSI, 2.0 TDI, 2.0 TSI, 3.2 VR6
  • DQ380 - mokre sprzęgło i 7 przełożeń, prezentacja w 2014 roku, maksymalny moment obrotowy 380 Nm, łączona z silnikami: 2.0 TSI
  • DQ500 - mokre sprzęgło i 7 przełożeń, prezentacja w 2009 roku, maksymalny moment obrotowy 550 Nm, łączona z silnikami: 2.0 TDI, 2.0 TFSI, 2.5 TFSI
  • DL382 -  mokre sprzęgło i 7 przełożeń, prezentacja w 2008 roku, maksymalny moment obrotowy 400 Nm
  • DL501 - mokre sprzęgło i 7 przełożeń, prezentacja w 2008 roku, maksymalny moment obrotowy 600 Nm, łączona z silnikami: 2.0 TDI, 2.0 TFSI

Skrzynia dwusprzęgłowa DSG wymaga zastosowanie skomplikowanego układu hydrulicznego oraz sterowania. A to sprawia, że daleko jej do trwałości przekładni automatycznych starego typu. Nie ma mowy, aby DSG bezawaryjnie pokonało 500 czy 600 tysięcy kilometrów. Dystans ten zazwyczaj jest trzykrotnie niższy. Ostateczna trwałość jest warunkowana głównie przez dwa elementy. Pierwszym jest technologia. Drugim eksploatacyjna dbałość właściciela.

W jakim sensie technologia ma znaczenie? Mechanicy nie mają wątpliwości, że wykorzystanie sprzęgieł chłodzonych olejem wydłuża czas, który musi minąć do awarii przekładni. I tak modele o oznaczeniu DQ200 ze sprzęgłem suchym wytrzymują przeciętnie jakieś 160 tysięcy kilometrów. Po tym przebiegu na ogół wymagają wymiany sprzęgieł. Wersja DQ250 wykorzystująca chłodzenie olejowe jest w stanie pokonać bez żadnej awarii 200 czy nawet 300 tysięcy kilometrów.

Drugim i niewiele mniej ważnym faktorem jest dbałość eksploatacyjna, a konkretnie regularność wykonywanych przebiegów. Producent zaleca, aby co 60 tysięcy kilometrów w przekładni był wymieniany olej i filtr oleju. Wykonanie procedury w zależności od rodzaju przekładni i jej pojemności stanowi wydatek na poziomie 800 złotych. Poza ASO kwotę tą można zdecydowanie obniżyć. W sytuacji, w której właściciel pojazdu zdecyduje się na zastosowanie oleju zamiennego (konieczne, aby był on dedykowany skrzyni DSG!), cena usługi może spaść już do 350 - 400 złotych.

Skrzynia DSG - awarie odwleka w czasie serwisowanie

To jednak nie koniec. Producent raczej nie zaleca wymiany płynu hydraulicznego mechatroniki. Niezależne warsztaty zajmujące się skrzyniami DSG są jednak innego zdania. Mechanicy twierdzą, że zalewanie układu nowym płynem co 60 tysięcy kilometrów - interwał identyczny jak przy wymianie oleju - jest w stanie wydłużyć życie układu sterującego pracą skrzyni. Koszt wykonania procedury zazwyczaj sięga jakiś 350 złotych.

Jak już wspomnieliśmy, jednym z podstawowych uszkodzeń skrzyni dwusprzęgłowej DSG jest zużycie sprzęgieł. Cena nowych części waha się między 1,9 a 4 tysiącami złotych. To jednak nie koniec listy charakterystycznych usterek. Zdarzają się też bowiem przypadki zużycia koła dwumasowego czy uszkodzenia sterowania. Objawów awarii przekładni może być kilka. Najczęściej kierowca zauważa stuknięcia ewentualnie szarpanie podczas zmiany biegów, wibracje w czasie jazdy na drugim biegu lub poczucie utraty mocy przez silnik. Sygnałem mogą być też komunikaty wyświetlane przez komputer pokładowy - np. jednoczesne pokazywanie przełożeń PRNDS.

Życie koła dwumasowego skracają przede wszystkim dwa przewinienia. Pierwszym jest ciągła jazda na zbyt niskich obrotach. Mechanizm musi wtedy walczyć ze zwiększoną ilością drgań produkowanych przez silnik. Drugim chiptuning i nadmierne obciążenie układu przeniesienia napędu. Zdarza się, że wymiana koła dwumasowego jest konieczna już po pokonaniu 70 tysięcy kilometrów. Przeciętnie element wytrzymuje jednak przebieg dwukrotnie wyższe. Cena nowej dwumasy niestety nie jest niska. Wliczając wartość robocizny mechanika koszty startują od jakiś 2 tysięcy złotych.

Skrzynia DSG - awarie dotyczą też sterowania

Co ze sterowaniem? Pomijając problem ze sprzęgłami, uszkodzić się może również mechatronika lub sterownik hydrauliczny. W pierwszym przypadku winne są najczęściej tzw. zimne luty. Ich naprawa kosztuje minimum 800 złotych. W drugim psują się na ogół zawory hydrauliczne. Ich wymiana stanowi kolejny koszt na poziomie 800 złotych. Ceny wykonania pojedynczych procedur naprawczych już nie brzmią najlepiej. Jeszcze gorzej gdy dwusprzęgłowa skrzynia DSG będzie wymaga kompleksowej naprawy.

Pełna regeneracja przekładni kosztuje zazwyczaj od 4 do nawet 9 tysięcy złotych. Jak obniżyć tą sumę? Kierowca może zdecydować się na mechanizm używany. Ten zazwyczaj kosztuje od 4 do 5 tysięcy złotych. Problem jest jednak taki, że ciężko przed montażem precyzyjnie określić jego stan. Cena regeneracji z pewnością nie jest niska. Mimo wszystko w porównaniu z wymianą na nową skrzynię i tak brzmi jak promocja. Fabrycznie nowe DSG są dostępne przede wszystkim w autoryzowanych stacjach. Mechanizm na ogół jest wyceniany na 25 tysięcy złotych.

Skrzynia DSG - podsumowanie

Skrzynia DSG pracuje niesamowicie szybko, świetnie sprawdza się podczas dynamicznego przyspieszania i nawet jest w stanie obniżyć wyniki spalania w porównaniu do przekładni manualnej. Z drugiej strony nie jest wolna od wad i tego nie da się ukryć. Czy wady oznaczają jednak, że należy jej unikać? Z całą pewnością nie. Dużo lepiej podczas jej zakupu wykazać się ostrożnością. Na wybór DSG w autach używanych należy decydować się tylko w przypadku, w którym samochód był regularnie serwisowany i historia wizyt w warsztacie jest pewna. Poza tym sposób pracy samej przekładni należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Tylko w ten sposób kierowca zagwarantuje sobie satysfakcję z zakupu.

Skrzynia DSG - ceny części zamiennych:

  • Zestaw naprawczy mechatroniki - od 1899 zł
  • Komputer mechatroniki - od 1999 zł
  • Zespół sprzęgieł - od 1895 zł
  • Elektrozawór - od 249 zł
  • Komplet uszczelniaczy - od 399 zł
  • Olej do skrzyni - od 59 zł za litr
  • Filtr oleju - od 49 zł

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...