reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak pracuje rozrząd i zawory w silniku?

Jak pracuje rozrząd i zawory w silniku?

Zadaniem układu rozrządu i zaworów jest doprowadzenie mieszanki paliwowo-powietrznej do komory spalania, a także prawidłowe odprowadzenie spalin do układu wydechowego. Podpowiadamy, jak to działa.

Zawory silnika - główne funkcje i zadania

W głowicy silnika umieszczone są zawory wydechowe i wtryskowe w różnej liczbie dla każdego cylindra, w zależności od konstrukcji silnika. W momencie, kiedy mieszanka jest sprężana przez tłok, wszystkie zawory są zamknięte. Gdy tłok zasysa mieszankę, zawory wtryskowe są otwarte, a na koniec otwierają się zawory wydechowe.

Zobacz również: Jak ustawić zapłon bez dostępu do instrukcji serwisowej samochodu?

Rozrząd

Rozrząd steruje pracą zaworów w silniku. Jest to wałek, połączony z wałem korbowym, który zależnie od konstrukcji porusza popychaczami zaworowymi lub dźwigniami tych popychaczy. Wał korbowy połączony jest z tłokami, które wprowadzają go w ruch. Jest to swego rodzaju sprzężenie zwrotne, gdyż na skutek ruchu tłoków, poruszany jest właśnie rozrząd, umożliwiający tłokom prawidłową pracę dzięki dostarczaniu mieszanki paliwowej i umożliwianiu wydechu spalin.

Połączenie układów

W większości samochodów napęd z wału korbowego do układu rozrządu przenoszony jest za pomocą elastycznych pasków zębatych. Niektórzy producenci, np. Mercedes czy BMW stosują łańcuch rozrządu w większości swoich modeli, częściej w silnikach wysokoprężnych, niż benzynowych. Pasek dużo częściej pęka i trzeba pilnować wskazówek producenta, kiedy nadejdzie czas wymiany. Łańcuch z kolei jest hałaśliwy i wymaga regulacji.

Zobacz również: Jakie są przyczyny szarpania samochodu przy ruszaniu?

Nie wolno dopuścić do pęknięcia paska rozrządu. Może to spowodować kolizję tłoka z zaworem. Po takim wydarzeniu, silnik najpewniej nie będzie się nadawał do remontu, lub naprawa może być nieopłacalna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama