reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jaka jest rzeczywista moc silnika? Dlaczego różni się od danych producenta?

Jaka jest rzeczywista moc silnika? Dlaczego różni się od danych producenta?

Powszechnie ocenia się wartość silnika i jego możliwości na podstawie enigmatycznego pojęcia, jakim jest moc silnika. Żaden producent nie podaje, o jaką moc chodzi. Ta rzeczywista często ma mało wspólnego z tą w folderach reklamowych.

Moc silnika, mierzona na hamowni silnikowej w sytuacji, kiedy nie są do niego podłączone żadne urządzenia, różni się dość znacznie od mocy, którą osiąga ten sam silnik po podłączeniu do niego wentylatora, prądnicy lub alternatora, a także filtra powietrza i zespołu tłumików. Gdy silnik z pełnym osprzętem zostanie połączony ze skrzynią biegów i zamontowany w samochodzie, moc, jaką będzie można wówczas zmierzyć „na kołach”, czyli na hamowni podwoziowej, może się różnić znacznie od mocy samego silnika. Różnica bardzo często znacznie przekracza 20%.

Aby ocenić, jaka jest moc rzeczywista, którą może oddać zespół napędowy samochodu, należy sprawdzić, jaki rodzaj mocy podaje katalog lub folder reklamowy danego samochodu. Jeżeli przy liczbie, określającej moc znajdują się trzy litery SAE, oznacza to, iż jest moc zmierzona na hamowni silnikowej, wyłącznie z osprzętem, jaki jest niezbędny do pracy silnika. Tę moc najczęściej podają producenci aut i jest ona zwana mocą znamionową. Po podłączeniu do silnika wszystkich urządzeń, z wyjątkiem skrzyni biegów, moc ta spadnie o kilka kilowatów. Kolejne kilka kilowatów zostanie utraconych po zamontowaniu silnika w samochodzie. Pochłoną je opory tarcia, jakie istnieją w skrzyni biegów i w łożyskach kół.

Zobacz również: Jak eksploatować silnik samochodowy?

Większość producentów samochodów podaje moc silnika, mierzoną w idealnych warunkach, na hamowni, z zastosowaniem paliwa o parametrach identycznych z zalecanymi (takie paliwo jest niedostępne na rynku w stacjach paliw) oraz smarów o ściśle określonej lepkości. Na dodatek producenci w celach reklamowych podają moc maksymalną, osiąganą przez silnik specjalnie zmontowany do celów pomiarowych. W rzeczywistości tak idealny dobór części i ich wzajemne dopasowanie nie są możliwe w procesie produkcyjnym i moc silników seryjnie wytwarzanych może być mniejsza od katalogowej nawet o 5%. Kupując samochód, którego silnik ma moc katalogową równą 200 kW (SAE), musimy się liczyć z tym, że rzeczywista moc „na kołach” może wynosić w skrajnym przypadku zaledwie 150 kW.

Zobacz również: Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama