| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak sprawdzić stan rozrządu?

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

Kiedy mamy rozrząd na łańcuchu, nie musimy się teoretycznie o nic martwić. W większości samochodów jest to element bezobsługowy. Łańcuch powinien bez problemu pracować ok. 500 tysięcy kilometrów. W przypadku rozrządu na pasku wymiany są konieczne. Mieszczą się one w zakresie od 80 do 150 tysięcy kilometrów. Jest to uzależnione od marki samochodu.

Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Jednak, jesteśmy w stanie sami obejrzeć pasek rozrządu i ocenić jego stan. Do naszego artykułu wykorzystamy przykład Toyoty Corolli E12 z silnikiem Diesla 2.0 D4D.Otwieramy maskę i odkręcamy obudowę silnika. Do tego wykorzystujemy klucz nasadowy 10. Wykręcamy wszystkie nakrętki i demontujemy osłonę. Po prawej stronie silnika mamy plastikową obudowę, to właśnie tam znajduje się pasek rozrządu.

Nie można dopuścić do pęknięcia paska rozrządu, koszty remontu silnika będą bardzo wysokie. Istnieją co prawda silniki z rozrządem bezkolizyjnym, gdzie pęknięcie paska nie powoduje zniszczeń, jednak samochód zostanie wtedy unieruchomiony do czasu założenia nowego paska.

Zobacz również: Jak działa turbodoładowanie?

Odpinamy wtyczki elektryczne, które znajdują się tuż przy obudowie. Następnie odciągamy wiązkę elektryczną zamocowaną na spinkach na tyle, by mieć swobodny dostęp to innych podzespołów. Zobaczymy, że obudowa również zamocowana jest na śrubach. Do wykręcenia będzie nam potrzebny klucz nasadowy 10 i płaski o tym samym rozmiarze. Tam gdzie nie mamy dojścia kluczem nasadowym, używamy płaskiego. Odchylamy lekko obudowę i widzimy pasek rozrządu.

Wszelkie uszkodzenia paska lub widoczne zużycie oznacza, że element ten wymaga  wymiany. Pasek powinien chodzić równo, nie być wyszczerbiony ani postrzępiony na krawędziach.

Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, przykręcając solidnie obudowę rozrządu.

Zobacz również: Jak wymienić poduszki silnika?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »