reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Dlaczego dymi silnik?

Dlaczego dymi silnik?

Dym jest ubocznym produktem spalania w każdym silniku spalinowym i odpowiednio – w silniku benzynowym będzie składał się głównie z tlenku węgla, a w silniku Diesla z cząstek stałych. Jeśli nasz silnik produkuje zbyt dużo dymu, jest to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jaka może być tego przyczyna.

Jeśli po odpaleniu zimnego silnika z rury wydechowej będzie wydobywał się biały dym, jest to raczej normalne. Zanim osiągnie on optymalną temperaturę pracy, nie będzie efektywnie spalał paliwa i z tego właśnie powodu może dymić. Do tego może również emitować parę wodną, co również jest normalne przy zimnym silniku. Nie powinna jednak ona wydostawać się z wydechu przy ciepłym motorze. Jeśli każdego ranka nasz silnik dymi na biało, ruszajmy w podróż dopiero po rozgrzaniu go.

Układ chłodzenia

Jeśli nasz samochód emituje zbyt dużo białego dymu po rozgrzaniu, objaw ten może oznaczać wyciek z układu chłodzenia. Sprawdźmy, czy końcówka układu wydechowego jest wilgotna lub czy po prostu nie kapie z niej woda.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Silnik powinien pracować w optymalnej temperaturze. Jeśli jest zbyt zimny, jego wydajność będzie niska, natomiast zbyt wysoka temperatura jest zagrożeniem dla pracy jednostki napędowej i może spowodować odkształcenie się jej elementów, a co za tym idzie – zakleszczenie i zatarcie.

W takim wypadku należy dokonać inspekcji płynu chłodzącego, stanu chłodnicy i pompy wody. Możemy to sprawdzić, gdy silnik jest zimny. Powinniśmy zdjąć nakrętkę z chłodnicy i poprosić kogoś, aby wcisnął pedał gazu lub sami zwiększyć obroty z komory silnika, pociągając za dźwignię przepustnicy. Wtedy możemy zaobserwować, co dzieje się z wodą. Jeśli płynie swobodnie, raczej nic nie blokuje układu. Jeśli zaś pozostaje w miejscu, może to oznaczać zablokowanie układu lub niesprawną pompę wody.

Zobacz też: Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?


Świece zapłonowe

Świece zapłonowe są bardzo ważnym elementem elektrycznego układu zapłonu mieszanki paliwa w cylindrze silnika. Tak samo jak filtr powietrza, wpływają one na efektywność spalania. Jeśli nie działają poprawnie, należy je wyczyścić lub wymienić. Aby sprawdzić, czy są sprawne należy przy włączonym silniku kolejno zdejmować kable wysokiego napięcia z gniazd silnika i obserwować jego pracę. Jeśli po zdjęciu kabla motor krztusi się lub pracuje nierówno, dana świeca jest sprawna. Jeśli nie obserwujemy zmiany w pracy silnika, prawdopodobnie ta właśnie świeca wymaga renowacji lub wymiany.

Zobacz też: Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Olej silnikowy

Smarowanie jest najważniejszym elementem w pracy silnika. Bez oleju motor zatarłby się w mgnieniu oka. Zużyty lub zanieczyszczony płyn utrudnia jego pracę, a co za tym idzie może powodować nadmierne dymienie. Pamiętajmy, aby wymieniać go regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Inne rozwiązania

Możemy spróbować używać innego paliwa. Być może to, które tankujemy nie jest odpowiednie dla naszego silnika lub jest zbyt niskiej jakości i dlatego motor dymi. Warto również udać się do zaufanego warsztatu w celu sprawdzenia stanu wtryskiwaczy paliwa, lub przy starszych samochodach regulacji gaźnika.

Jeśli powyższe kroki nie pomogą, może to sugerować poważniejszą usterkę napędu, np. uszkodzone pierścienie uszczelniające cylindrów lub prowadnice zaworowe. Z takim problemem raczej nie poradzimy sobie sami, dlatego warto wtedy oddać pojazd w ręce kompetentnego fachowca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama