REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odświeżyć wygląd lakieru?

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wygląd lakieru auta zależy od szeregu czynników. Upływ czasu powoduje, że traci on swoje walory wizualne. Jak można go odświeżyć?

Polerka samochodu

REKLAMA

Zima to okres szczególnie trudny dla karoserii naszego ulubionego samochodu. Trudne warunki atmosferyczne oraz sól drogowa niszczą lakier i doprowadzają do rozpaczy kierowców. Przedwiosenny serwis powinien zatem obejmować dokładne czyszczenie i konserwację lakieru. Podpowiadamy jak zrobić to samemu.

Dokładne czyszczenie lakieru

Przed przejściem do jakiejkolwiek czynności związanej z polerowaniem, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię lakieru. Oprócz standardowego mycia karoserii, należy zadbać o to by na polerowanej płaszczyźnie nie znajdowały się żadne zabrudzenia. Resztki żywicy czy ziarenka pozostałego piasku, pod szybkoobrotową tarczą polerki, spowodują jeszcze większe zniszczenia. Najlepiej jeśli zaraz po umyciu auta zbierzemy resztki wody i zabrudzeń gąbką z mikrofibry, która doskonale pochłonie niepożądany brud.

Do usuwania głębokich zabrudzeń stosujemy glinkę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z  trudnymi do usunięcia resztkami smoły czy asfaltu musimy użyć glinki do czyszczenia karoserii. Na rynku dostępne są  zarówno te o dużym stopniu agresywności, jak i te dla amatorów. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać tę drugą opcję. Przypomina plastelinę, którą każdy doskonale zna. Należy ją uformować na płasko, a następnie przesuwać po zwilżonej powierzchni karoserii w różnych kierunkach. Nie zapominajmy o wzrokowej kontroli glinki! Gdy tylko zauważymy wyraźne zabrudzenie, zmieniamy ją na nową.

Polerowanie

Gruntowne wyczyszczenie lakieru pozwala nam przejść do polerowania.  Przed samym użyciem polerki, oklejmy wszelkie plastikowe elementy, które mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z tarczą polerską jak np. listwy progowe. Warto także sprawdzić grubość lakieru miernikiem. Fabryczna powłoka lakiernicza ma grubość od 100 do 200 mikronów, więc jeżeli mieścimy się w tych wartościach, śmiało możemy zastosować pastę o większej ścierności. W przypadku cieńszej warstwy lakieru, należy zachować ostrożność i próbować osiągnąć jak najlepszy efekt mniej agresywnymi pastami. Podobnie sprawa ma się z padami polerskimi, a więc gąbkowymi tarczami. W zależności od stopnia zniszczenia i grubości lakieru dobieramy odpowiednią klasę ścierności i wielkość pada (do wykończenia - mniejsze, do dużych powierzchni – większe). Nakładamy pastę i zaczynamy polerować od niskich obrotów, najpierw sprawdzając efekt na powierzchni testowej. W zależności od tego czy jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu, zwiększamy obrotu polerki oraz używamy pasty o większej gradacji. Cały proces polerski kończy zabezpieczenie lakieru woskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA