| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Jak dobrać wycieraczki do szyb auta?

Jak dobrać wycieraczki do szyb auta?

Dobre wycieraczki samochodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Im lepsza widoczność z miejsca kierowcy, tym większa jest szansa na to, że w porę dostrzeże on zagrożenie.

Odpowiedni dobór wycieraczek samochodowych do szyb

Obfite opady deszczu czy śniegu oraz niesprawne wycieraczki, pozostawiające smugi i zabrudzenia, mogą nie tylko w okresie jesienno-zimowym znacząco wpłynąć na prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Grzegorz Wroński, ekspert z firmy NordGlass, podpowiada kierowcom, kiedy wycieraczki należy wymienić na nowe i jak idealnie dopasować je do modelu naszego samochodu.

Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby czołowej i tylnej w każdym samochodzie. Kiedy na szybie podczas pracy wycieraczek pozostają smugi, a zabrudzenia nie są usuwane, jest to sygnał, że pióra są zużyte. Sprawne wycieraczki płynnie i bezgłośnie poruszają się po powierzchni szyby. Jeśli zaś pojawia się charakterystyczne skrzypienie lub piszczenie oraz nierównomierne przeskakiwanie wycieraczek po szybie, warto wymienić je na nowe.

Wycieraczki - znacznik trwałości

 „Część wycieraczek, szczególnie w nowych modelach samochodów, wyposażonych jest w znacznik, który wskazuje ich żywotność. Umożliwia on stałą kontrolę jakości wycieraczek i zaplanowanie wymiany zużytych piór. Większość poruszających się po polskich drogach pojazdów nie posiada tego rodzaju mechanizmu - stąd każdy kierowca zobligowany jest do sprawdzania stanu wycieraczek. Pierwsze oznaki, kwalifikujące wycieraczki do wymiany, to pozostające na szybie smugi, które znacznie ograniczają widoczność. Druga to zaburzona płynność ruchów ramion wycieraczek i nieprzyjemne dźwięki podczas każdego cyklu. W tych przypadkach należy bezzwłocznie wymienić wycieraczki na nowe, gdyż mogą one nie tylko wpływać na komfort podróży, ale także uszkodzić powierzchnię szyby w naszym samochodzie. Co ważne, dbając o czystość szyby zadbajmy również o wyczyszczenie wycieraczek i podczas każdego mycia auta, pamiętajmy o przetarciu piór” – wyjaśnia Grzegorz Wroński, ekspert z firmy NordGlass.

Zobacz też: Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Sprawdź rozmiar wycieraczek

Przed zakupem nowych wycieraczek warto wiedzieć, jaki rozmiar mają wycieraczki aktualnie zamontowane w pojeździe oraz jaki jest rodzaj uchwytu.

 „Dane te pozwolą zastąpić zużyte wycieraczki takimi, które nie tylko rekomenduje producent samochodu, ale które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby oraz uchwytu montażowego. Warto także pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby. Dobry docisk zagwarantuje bowiem doskonałe oczyszczanie jej powierzchni z wody oraz drobinek kurzu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dobrane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy, są one bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie.

Zobacz też: Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »