| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Gdzie znajduje się numer VIN w aucie?

Gdzie znajduje się numer VIN w aucie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego egzemplarza auta trzeba koniecznie sprawdzić czy jego numer nadwozia VIN jest zgodny z tym, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Zakup używanego pojazdu

Zakup używanego samochodu powinien być poparty dogłębną analizą jego stanu technicznego, ale i prawnego. Sprawdzić należy zarówno spasowanie poszczególnych elementów karoserii auta, jak i pracę jednostki napędowej, przekładni kierowniczej czy zawieszenia. Niestety zadania te są możliwe do zrealizowania tylko przez doświadczonych

Zobacz też: Jazda próbna – zakup używanego auta

Zgodność numeru VIN nadwozia z numerem w dowodzie rejestracyjnym

Każdy jednak może a nawet musi sprawdzić jedną rzecz – zgodność numeru VIN zapisanego w dowodzie rejestracyjnym auta z numerem VIN na nadwoziu auta. Pamiętać należy też o tym, że numer VIN w niektórych modelach samochodów występuje w kilku miejscach na karoserii. Oto miejsca, w których najczęściej producenci auta nanoszą numery nadwozia samochodu:

1) komora silnika na prawym wzmocnieniu bocznym;

2) okolica gniazda prawego amortyzatora;

3) przegroda czołowa w okolicy komory wlotu powietrza;

4) kabina pojazdu w okolicy prawego przedniego fotela;

5) prawe nadkole;

6) prawy środkowy słupek karoserii;

7) prawy przedni słupek karoserii;

8) prawa strona ramy nośnej w okolicach prawego przedniego koła;

9) lewa strona podszybia wewnątrz kabiny.

Zobacz też: Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Inny numer VIN nadwozia - przyczyny

Warto pamiętać, że każde odstępstwa numeru zapisanego w dowodzie a tym na nadwoziu prawie na pewno będą świadczyć o podejrzanej przeszłości auta i nie warto decydować się w takim przypadku na zakup pojazdu. Może się bowiem okazać, że auto albo było kradzione i ma przebity, któryś z numerów albo było naprawiane z wykorzystaniem tzw. ćwiartki nadwozia (część uszkodzonej w wypadku karoserii jest zastępowana inną, pochodzącą od innego pojazdu).

Zobacz też: Używane auto od autoryzowanego dilera samochodów - uważaj!

12-cyfrowy numer VIN

Wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, gdy nadwozie auta zostało oznaczone, krótszym, 12-cyfrowym numerem VIN. Sytuacja taka ma miejsce, gdy poprzedni nr został uszkodzony bądź był nieczytelny a właściciel auta postanowił go zmienić zgodnie z prawem. Wtedy diagnosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów nanosi nowy, znacznie krótszy numer VIN. Jednak także i w tym przypadku ciąg cyfr i liczb musi być identyczny jak w przypadku tego z dowodu.

Więcej o nanoszeniu nowego numeru VIN w aucie dowiecie się z poniższego artykułu:

Zobacz też: Uszkodzony numer VIN – co robić?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »