reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Otwory wentylacyjne i wloty powietrza

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza stosowane są w samochodach w różnych celach, między innymi dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, ale też np. dla zwiększenia siły docisku. Podpowiadamy, jak to działa.

Stosowanie wlotów powietrza i otworów wentylacyjnych staje się coraz bardziej popularne w samochodach osobowych, a jest wręcz obowiązkowe w samochodach przeznaczonych do sportu. Dzięki nim zmniejszona zostaje siła nośna, a tym samym zwiększona siła docisku, poprzez zredukowanie różnicy ciśnień powietrza w okolicach samochodu. Takie różnice powstają wszędzie tam, gdzie powietrze zatrzymuje się i gromadzi, bo na jego drodze stają przeszkody, utrudniające przemieszczanie się. Zjawisko to powoduje powstanie siły nośnej, która znacznie zmniejsza przyczepność samochodu, ponieważ go unosi.

Zobacz również: Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach?

Różnice ciśnień mogą powstawać przede wszystkim w komorze silnika. Tworzą one się w tym miejscu na dwa sposoby. Po pierwsze, powietrze uderza w silnik i jego osprzęt, zatrzymuje się (proces stagnacji) i wytwarza się wysokie ciśnienie. Powietrze, które porusza się bezpośrednio pod maską samochodu nie jest spowalniane, a więc przepływa szybko i jego ciśnienie jest niskie. Tutaj tworzy się pierwsza różnica ciśnień. Powietrze, które płynie bezpośrednio ponad maską przemieszcza się jeszcze szybciej, więc jego ciśnienie jest mniejsze i tutaj powstaje druga różnica ciśnień, a więc siła nośna w tym miejscu jest dość wysoka. W dodatku powietrze znajdujące się w komorze silnika jest podgrzewane, jego gęstość maleje, więc przemieszcza się ono ku górze, jeszcze zwiększając efekt unoszenia przodu samochodu.

Jedyną drogą ucieczki dla powietrza jest dół komory silnika, ponieważ komora silnika jest szczelnie zamknięta po bokach i u góry. Wpychane pod samochód powietrze zwiększa siłę oporu i zmniejsza docisk. W celu zmniejszenia ilości powietrza przepychanej pod samochód, w masce instalowane są specjalne otwory wentylacyjne. Ważne, aby nie znajdowały się one blisko podstawy przedniej szyby, ponieważ w tym miejscu powietrze zatrzymuje się i może zostać wepchnięte z powrotem do komory silnika. Takie rozwiązanie stosuje się jedynie wtedy, gdy chcemy dostarczyć większą ilość powietrza do silnika (można to zaobserwować np. w starszych, amerykańskich „muscle cars”), zwiększając jego moc. Wtedy jednak wloty są uszczelnione w taki sposób, aby powietrze nie przedostawało się bezpośrednio pod maskę samochodu lecz do silnika.

Zobacz również: Kiedy opona jest stara?

Jest to kolejna strefa, w której może wytwarzać się niepożądana różnica ciśnień. Powietrze zatrzymuje się na oponach, powodując wzrost ciśnienia. Sytuacja pogarszana jest również poprzez wentylację hamulców, gdyż jeszcze większa ilość powietrza tłoczona jest w okolice kół. Powietrze jest również podgrzewane przez hamulce, dając ten sam efekt, co w komorze silnika, a więc unoszenia się cieplejszych cząstek ku górze ze względu na zmniejszoną gęstość. Aby zapobiec tworzeniu się różnicy ciśnień w tym obszarze, w górnej lub bocznej części nadkoli montowane są specjalne otwory wentylacyjne, pozwalające powietrzu swobodnie uciekać.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama