| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > Benzyna tanieje czy jazda na LPG się jeszcze opłaca?

Benzyna tanieje czy jazda na LPG się jeszcze opłaca?

Maleją ceny paliw. Czy w związku z tym montaż instalacji LPG staje się nieopłacalny? Niekoniecznie. Po pierwsze ceny LPG również maleją, po drugie montaż instalacji to inwestycja długoterminowa.

Benzyna stanieje, ale jak bardzo?

Koniec 2014 roku był najmilszym czasem dla kierowców od wielu lat. Na niektórych stacjach za benzynę 95 dawało się zapłacić „jedynie” 4,3zl za litr. „Jedynie”, ponieważ każdy pamięta czas, gdy cena dobijała niemal do 6zł. Wszystko za sprawą ceny ropy na światowych rynkach, które oscylowały w obrębie wartości sprzed 4 lat. Niestety, bieżący rok przyniósł wzrost cen i powrót do stawki przekraczającej 5zł za litr, ale również huśtawkę nastrojów, ponieważ pierwsze półrocze stało pod znakiem drożejącej 95-tki, to na drugą część roku specjaliści zapowiadają spadek cen związany jak i w 2014 roku z malejącą ceną za baryłkę ropy. W najbliższym czasie psychologiczna bariera 5zł za litr nie powinna być przekroczona, jednak wciąż trudno wypatrywać „trójki” z przodu ceny za 95 czy olej napędowy. Z tego powodu wciąż nie maleje zainteresowanie tańszą alternatywą paliwa – autogazem. LPG również reaguje na wzrosty i spadki cen benzyny czy oleju, przez co średnia cena w całym kraju to około 2zł lub nieco mniej. Ponad dwukrotnie tańsze tankowanie z nadwyżką rekompensuje ceny instalacji, czyli kosztu ok. 3000zł. Chociaż sam montaż to koszt jednorazowy, to nie jedyny wydatek, który należałoby wziąć pod uwagę przy porównaniu kosztów gazu, benzyny i diesla. Instalacja LPG oznacza wyższe ceny badań technicznych w stosunku do innych napędów oraz dodatkowe przeglądy.

- Instalacja gazowa wymaga dodatkowej kontroli okresowej i przeglądu co 15-20 tys. kilometrów, który wiąże się z wydatkami, które nie dotyczą kierowców tankujących olej lub benzynę do swoich aut. Porównując jednak ten koszt z cenami widocznymi na stacjach benzynowych LPG wypada wciąż jako dobra i znacznie tańsza alternatywa paliwowa  - mówi Teresa Flekiewicz z firmy Auto Gaz Śląsk z Katowic.

Zobacz też: Czy instalacje LPG pogarszają osiągi samochodu?

Wady i zalety korzystania z instalacji LPG

Napędzanie aut gazem LPG wiąże się oczywiście ze znanymi zmianami działania samochodu. Wiele z tych informacji należałoby jednak określić jako mity a nie fakty. Instalacja gazowa w porównaniu z silnikiem benzynowym ma więc pewne wady i zalety, a nie, jak często się słyszy, obniża jakość jazdy samochodu. Do zalet napędu na gaz należą dzisiejsze standardy dostępnego paliwa. LPG dostępne na rynku charakteryzuje bardzo wysoki poziom czystości gazu, który przekłada się na wyższą odporność na spalanie stukowe od benzyny. Dodatkowo, gaz oznacza zdecydowanie niższy poziom emisji spalin. Mieszanka również dużo lepiej łączy się z powietrzem przez co nie występuje zjawisko kondensacji ciekłego paliwa na ściankach cylindrów i nie wywołuje osadu zanieczyszczającego olej silnikowy. Tankowanie gazu wiąże się jednak z wyższym zużyciem paliwa w stosunku do benzyny czy oleju napędowego. Mechanicy zwracają też uwagę na fakt częstszych wizyt w warsztacie związanych z wykorzystywaniem LPG, które szybciej zużywa świece i przewody zapłonowe. Do tego należałoby dodać wymiany filtrów gazu oraz często spotykany problem z wtryskiwaczami gazu przy osiągnięciu wyższych przebiegów. Czas użytkowania gazu wiąże się też z kosztami kontroli i ewentualnej wymiany lub legalizacji zbiornika, co powinno być kontrolowane po 10 latach. Wśród mitów dotyczących LPG często wspomina się problemy z kulturą pracy silnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »