reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > Przetankowanie LPG. To może być groźne w skutkach!

Przetankowanie LPG. To może być groźne w skutkach!

Przetankowanie LPG. Co to takiego i jakie niesie ze sobą skutki? Te pytania powinni zadać sobie wszyscy posiadacze aut z instalacją gazową.

W samochodach bardzo często jest tak, że mimo iż producent mówi o 50-litrowym zbiorniku, podczas tankowania pod korek do baku wchodzą np. 52 litry. Nalewanie większej ilości paliwa jest groźne chociażby dla układu odpowietrzania zbiornika. Jak jest w przypadku LPG? W tym przypadku niebezpieczeństwo jest jeszcze większe! Bo w razie sytuacji kryzysowej dojdzie nie tyle do uszkodzenia butli, co jej rozerwania.

Zbyt dużo gazu w butli, to poważny problem!

Czemu przetankowanie LPG jest tak groźne? Bo gaz zmienia swoją objętość w zależności od temperatury. W niższej ma mniejszą, a wyższej większą. I tak jeżeli podczas zimowego wieczoru zatankowalibyśmy pełen zbiornik propan-butanu, podczas nocnego postoju w garażu gaz po prostu przestałby się mieścić w butli. To doprowadziłoby najpierw do drastycznego wzrostu ciśnienia, a później rozerwania pojemnika na gaz. Skutek? Tym byłoby zniszczenie auta i garażu, a być może nawet i pożar budynku.

Przetankowanie LPG: czy to takie proste?

Na koniec mamy jednak dobrą informację. Otóż w nowoczesnych instalacjach LPG praktycznie nie da się przetankować w pełni sprawnego zbiornika. Producenci muszą bowiem montować w nich tzw. zawory nadmiarowe. Te pozwalają na uzupełnienie zawartości butli tylko w 80 proc. jego pojemności wodnej. Kiedy do zbiornika trafi większa ilość LPG? Tylko wtedy, gdy zawór taki ulegnie uszkodzeniu - np. w wyniku usterki pływaka. Takie sytuacje nie są jednak częste. To raz. A dwa kierowca zawsze powinien kontrolować ilość tankowanego gazu. Jeżeli zauważy, że w butli mieści się więcej LPG niż normalnie, powinien zgłosić ten fakt gazownikowi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama