REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Głowice i ich elementy stosowane w silnikach Cee'd i i30, są wrażliwe na pracę przy zasilaniu LPG.
Głowice i ich elementy stosowane w silnikach Cee'd i i30, są wrażliwe na pracę przy zasilaniu LPG.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Koreańskie kompakty przebojem weszły na europejski rynek motoryzacyjny. Przekonali się do nich także polscy kierowcy, którzy docenili je za rozsądnie skalkulowaną cenę, w stosunku do możliwości jakie oferują. Czy te zdroworozsądkowe auta potrafią równie delikatnie obchodzić się z portfelem swoich właścicieli w trakcie ich codziennej eksploatacji? Czy silniki Kia Cee’d i Hyndai i30 dobrze współpracują z gazem?

KIA Cee’d a LPG

Kia Cee’d w chwili debiutu oferowana była do wyboru z jednym z trzech silników benzynowych - 1.4 16V 109KM, 1.6 16V 122KM oraz 2.0 16V 143KM. Wszystkie posiadały głowicę wyposażoną w dwa wałki rozrządu typu DOHC oraz mechaniczną regulację luzu zaworowego. W 2009 roku auto przeszło modernizację, w wyniku której zmianom uległ nie tylko wygląd auta, ale także silniki (modyfikacje oprogramowania).

REKLAMA

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

REKLAMA

Wszystkie trzy jednostki napędowe mogą współpracować z instalacją LPG. Opinie na temat ich pracy na tym alternatywnym paliwie są jednak mocno podzielone. Nie da się nie zauważyć, że wraz z rosnącym przebiegiem tych aut, rośnie też liczba osób, które mają z kłopot z silnikami.

W wielu przypadkach zanotowano problem wypalania się gniazd zaworowych. To co zastanawia, to tempo w jakim ono nastąpiło. Zdaniem np. firmy Prins, renomowanego producenta instalacji gazowych do aut osobowych, w samochodach KIA Cee’d zasilanych LPG już na dystansie mniejszym niż 100 tys. km pojawiają się objawy, świadczące o przyspieszonym zużyciu elementów głowicy (gniazd zaworowych i zaworów). Co więcej, taka sytuacja zdarza się czasem nawet po pokonaniu na alternatywnym paliwie zaledwie 20 tys.km.

Zobacz też: LPG w VW Golfie IV/V

Duży wpływ na tak szybkie zużycie elementów głowicy, ma rodzaj zastosowanej w danym aucie instalacji LPG oraz kompetencje osób ją montujących, a później serwisujących. Niezwykle istotna jest także częstsza regulacja luzu zaworowego - wg koncernu KIA należy ją wykonywać co 15 000 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubryfikacja

Jeszcze bardziej podzielone są zdania na temat stosowania w silnikach Cee’da tzw. lubryfikacji. Czynność ta polega na dodawaniu specjalnego środka chemicznego (lubryfikatora) do paliwa, który ma na celu wydłuży żywotność zarówno zaworów jak i gniazd zaworowych. W zależności od źródła, rozwiązanie to jest zalecane ze względu m.in. na mechaniczną regulację luzu zaworowego, albo ganione, bowiem upatruje się w tym zwiększania kosztów. Uwzględniając jednak pozytywny wpływ lubryfikacji na żywotność wielu silników uważanych za niezdolne do prawidłowej pracy na LPG( w tym np. silnika Forda 1.6 100KM), warto być może przemyśleć tę inwestycję. Jej koszt kształtuje się na poziomie od 300zł za sterownie mechaniczne do 800zł za rozwiązanie elektroniczne.

Hyundai i30 a LPG

Podobnie jak w modelu Kia Cee’d, tak i w jej bliźniaczej konstrukcji czyli Hyundaiu i30, silniki nie tolerują za dobrze gazu. Aby dobrze funkcjonowały na LPG, niezbędna jest dobrze dobrana i zamontowana instalacja LPG, jej późniejszy serwis i częsta regulacja luzu zaworowego. Wszelkie sprawy eksploatacji i30 są analogiczne jak w przypadku Kii Cee’d, a użytkownicy obu aut mają właściwie identyczne problemy i spostrzeżenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA