REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?

Łukasz Krasowski
Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Fot. Fotolia
Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy się zastanowić nad wyborem miejsca, w którym zostanie zamontowany zbiornik gazu wraz z zaworem zespolonym (wielozaworem). Najczęściej wybieranym miejscem montażu zbiornika toroidalnego jest wnęka koła zapasowego, a rzadziej stosowany zbiornik typu walcowego znajduje miejsce w bagażniku, równolegle lub prostopadle do kierunku jazdy. W pojazdach, w których koło zapasowe umieszczone jest pod podłogą bagażnika, również istnieje montaż zbiornika w tym miejscu.

REKLAMA

Jeżeli mowa o podłodze bagażnika, to w niektórych samochodach (np. Renault Megane II) jest ona wykonana z tworzywa sztucznego i przed założeniem butli LPG konieczne jest wykonanie wzmocnień podłogi. Niezależnie od typu zbiornika, musi on być zamontowany w solidny sposób, tak aby w żadnej sytuacji nie powodował zagrożenia dla pasażerów pojazdu. Jeżeli w stalowych elementach nadwozia lub podłogi trzeba wykonać dodatkowe otwory, np. pod śruby montażowe, nie można zapomnieć o ich zabezpieczeniu przed korozją i uszczelnieniu. Na zbiorniku LPG zamontowany jest zawór zespolony. W celu sprawdzenia szczelności jego osadzenia należy napełnić zbiornik powietrzem do ciśnienia 0,8 MPa.

Zobacz również: Jak programuje się sekwencyjne instalacje gazowe?

Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Ma to swoje plusy, takie jak chociażby łatwość wykonania otworu pod wlew, jednak naraża go na zabrudzenie. Jeżeli ktoś chciałby tego uniknąć i przy okazji sprawić, że na pierwszy rzut oka trudno będzie stwierdzić, że pojazd jest zasilany gazem, istnieje możliwość umieszczenia wlewu pod klapką wlewu benzyny. W niektórych samochodach jest w tym miejscu na tyle dużo wolnej przestrzeni, że można zastosować standardowy wlew typu włoskiego, a gdy miejsca jest mniej, można zamontować o połowę mniejszy element, typu holenderskiego i do tankowania używać odpowiedniej przejściówki.

Zobacz również: Jak działa układ recyrkulacji spalin?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po montażu zbiornika oraz wlewu należy wzajemnie połączyć te elementy. Do tego celu stosuje się miedziane przewody ciśnieniowe o średnicy 8 mm wraz z pierścieniami samozacinającymi się. W połowie odległości pomiędzy wlewem, a zaworem należy wykonać pętlę kompensacyjną o średnicy około 10 cm. Następnie z wielozaworu wyprowadza się przewód miedziany 6 mm, który przechodząc pod podłogą pojazdu połączy zawór zespolony z reduktorem. Należy to wykonać w taki sposób, alby przeprowadzania przewodu nie utrudniał późniejszego demontażu elementów samochodu znajdujących się pod podłogą samochodu, takich jak np. układ zawieszenia oraz zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodu ciśnieniowego podczas eksploatacji pojazdu. Konieczne jest wykonanie na tym przewodzie dwóch pętli kompensacyjnych, jednej w okolicach wnęki koła zapasowego, drugiej w komorze silnika przed parownikiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA