| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > Jak zdemontować instalację gazową?

Jak zdemontować instalację gazową?


Zasilanie gazem LPG niesie ze sobą dużo korzyści, jednak czasami może być utrapieniem, z którego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zdemontowanie instalacji gazowej z samochodu. Opisujemy jak krok po kroku wymontować instalację gazową.

Głównym powodem, który może nas skłonić do decyzji o zdemontowaniu instalacji gazowej jest jej uszkodzenie w takim stopniu, że naprawa staje się niemożliwa lub nieopłacalna. Niektóre typy układów zasilania LPG są już od lat nieprodukowane, łącznie z częściami zamiennymi do nich. Z taką sytuacją możemy się spotkać w sprowadzonych z zagranicy samochodach z instalacją trzeciej generacji, która jak się okazało była rozwiązaniem przejściowym między typem mieszalnikowym, a sekwencyjnym wtryskiem LPG.

Możliwe jest również, że poprzedni właściciel zakupionego przez nas auta, chcąc zaoszczędzić, zamontował instalację nie dostosowaną do konstrukcji silnika lub nie dopełnił obowiązku jej regularnego serwisu. Użytkowanie samochodu z niewłaściwym lub zaniedbanym układem zasilania LPG, nie da nam żadnych oszczędności, a może się przyczynić do zniszczenia kosztownych elementów pojazdu. Jeżeli zatem nie będziemy jeździć na gazie, to po co wozić w samochodzie zbędny balast?

Zobacz również: Jak działa system Start&Stop?

Instalacje typu nakładkowego nie wprowadzają znaczących zmian w konstrukcję oryginalnych podzespołów pojazdu, więc z powodzeniem można ją zdemontować, praktycznie bez pozostawienia po niej śladu. Prace należy rozpocząć od usunięcia zbiornika paliwa wraz z wielozaworem oraz przewodów prowadzących z tylnej części samochodu do komory silnika. Należy się wówczas zastanowić co zrobić z wlewem paliwa gazowego. Jeżeli był on zamontowany pod wspólną pokrywą z wlewem benzyny można go z powodzeniem zostawić. Wlew ze zderzaka po usunięciu pozostawi szpecący otwór, który zlikwidujemy wymieniając zderzak lub korzystając usług firm zajmujących się auto detalingiem. Jeżeli wygląd nieużywanego wlewu nie będzie nam przeszkadzał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nic z nim nie robić. Nieco więcej pracy wymagać będzie demontaż parownika, bowiem jest on połączony z układem chłodzenia pojazdu. Po spuszczeniu płynu chłodniczego przewody prowadzące do nagrzewnicy można na powrót połączyć lub wymienić na nowe. Następnie ponownie napełnia się układ, najlepiej nowym płynem chłodniczym, pamiętając o jego odpowietrzeniu. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją mieszalnikową, w kolejnym krokiem będzie usunięcie miksera. 

Zobacz również: Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

Może się wówczas okazać, że przewód dolotowy jest zbyt krótki aby zamontować go w pierwotnym miejscu i konieczna jest wymiana na nową część. Instalacja wtryskowa wymaga nawiercenia w kolektorze ssącym otworów pod dysze wtryskiwaczy, więc po ich usunięciu konieczne jest ich zaślepienie. Na koniec pozostaje demontaż niepotrzebnej instalacji elektrycznej, obsługującej układ gazowy, wraz ze sterownikiem oraz przełącznikiem gaz/benzyna umieszczonym w kabinie. Po wykonaniu wszystkich czynności mechanicznych mamy obowiązek wykonania dodatkowego badania technicznego w stacji kontroli pojazdów oraz zgłoszenia faktu demontażu instalacji gazowej w wydziale komunikacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »