reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > Jak działa zasilanie silnika gazem LPG lub CNG?

Jak działa zasilanie silnika gazem LPG lub CNG?

Do zasilania tłokowych silników spalinowych coraz częściej są stosowane paliwa gazowe. Wynika to ze względów ekonomicznych: gaz jest paliwem znacznie tańszym od paliwa płynnego. Poniżej przedstawiamy sposób działania instalacji LPG i CNG.

Zaletą paliwa gazowego jest jego bardzo wysoka liczba oktanowa, zazwyczaj przekraczająca 100, co oznacza, iż może być ono stosowane bez żadnych obaw do silników o dużym stopniu sprężania. Paliwo gazowe zapewnia jednakowy skład mieszanki paliwowo-powietrznej, zasilającej poszczególne cylindry, dzięki czemu ilość produktów niezupełnego spalania jest w takich silnikach bardzo niska.

Paliwo gazowe nie powoduje spłukiwania filmu olejowego, pokrywającego ścianki cylindra, dzięki czemu trwałość zespołu tłok – cylinder jest wyższa, niż w silnikach zasilanych paliwem płynnym. W komorze spalania takiego silnika prawie zupełnie nie wydziela się nagar, co ma istotne znaczenie dla jego przebiegów między naprawczych.

Zobacz też: Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

Podstawową wadą zasilania silników spalinowych paliwem gazowym jest konieczność stosowania dodatkowych, często dużych zbiorników gazu, zajmujących zwykle sporo przestrzeni, przeznaczonej na bagaż. Istotne jest również duże zagrożenie pożarem i wybuchem w przypadku nawet najmniejszej nieszczelności instalacji gazowej lub udziału takiego samochodu w wypadku drogowym lub większej stłuczce. Ponadto do uruchomienia zimnego silnika zasilanego gazem jest zazwyczaj konieczne zwykłe paliwo płynne, co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zaworów, odcinających gaz na czas rozruchu, a następnie odcinających dopływ paliwa płynnego, gdy silnik zacznie pracę na paliwie gazowym.

Gaz, po obniżeniu jego ciśnienia w reduktorze do nieznacznie przekraczającego ciśnienie atmosferyczne, jest kierowany do komory mieszalnika, który jest w rzeczywistości bardzo zmodyfikowanym gaźnikiem o znacznie powiększonych przekrojach przewodów i dysz paliwowych w stosunku do gaźnika zwykłego. Po zmieszaniu w nim gazu z powietrzem jest zasysany do cylindrów i tam spalany.

Zobacz również:  Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Z uwagi na to, że paliwo gazowe ma znacznie większą objętość, niż para nasycona benzyny silnikowej, napełnienia cylindrów jest gorsze, niż w przypadku zasilania benzynowego. W efekcie moc takiego silnika jest mniejsza w skrajnym przypadku nawet o 30% w stosunku do analogicznego silnika, zasilanego benzyną. Wiąże się to z podawaniem znacznie większych dawek mieszanki gazowo-powietrznej do cylindrów dla uzyskania wymaganej mocy, a tym samym przyspieszeń i prędkości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama