Kategorie

11 zasad podróży z dziećmi

11 zasad podróży z dziećmi.
11 zasad podróży z dziećmi.
TomTom
Przedstawiamy 11 zasad podróży samochodem z dziećmi. Czyli coś, co każdy rodzic powinien wziąć sobie do serca!

11 zasad podróży z dziećmi według Sergiusza Pinkwarta – dziennikarza, byłego szefa działów zagranicznych Vivy, Galii miesięcznika PANI. Wraz z żoną prowadzi bloga parentingowego dzieckowdrodze.com, opisując w nim między innymi podróże z synem – Wilhelmem, z którym w ciągu jego pierwszego roku życia przejechali 40 tys. km. W Polskim Radio prowadzą także cotygodniową dwugodzinną audycję dla rodziców o rodzinnym podróżowaniu. Są też autorami książek. Za przewodnik po Gambii, wydany przez National Geographic, otrzymali w tym roku Nagrodę Magellana dla najlepszej książki turystycznej roku.

Zobacz też: Fotelik samochodowy dla dziecka, jak wybrać?

1 zasada podróży samochodem z dziećmi

Każda podróż zaczyna się kiedy siadamy nad mapą, czytamy nazwy miejscowości i regionów, które na razie nic nam nie mówią, a wkrótce wypełnią się treścią naszych przeżyć i wspomnień”.                                   Melchior Wańkowicz

– Wspólnie porozmawiajcie o nadchodzącej podróży

– Przejedźcie trasę palcem po mapie

– Omówcie atrakcje, które są na waszym szlaku

Rodzinna wyprawa, to nie powinien być dla dzieci wyjazd z „rodzicielskim biurem podróży”, na którym znudzeni pasażerowie są wożeni z punktu A do punktu B, z utęsknieniem czekając jedynie na kąpiel w basenie. Wszyscy jesteśmy członkami ekipy, i choć rodzice podejmują ostateczne decyzje, to wspólnie możemy ustalić marszrutę, żeby znalazły się na naszej trasie miejsca, które nas ciekawią, i o których marzymy. Warto jest zasiąść przy kuchennym stole z dzieciakami i odbyć taką podróż palcem po mapie. Zobaczyć co mamy na trasie, jakie miejscowości, zamki, parki rozrywki, góry, morza, itd… Oczywiście – to rodzice powinni się do takiej rozmowy dobrze przygotować, żeby wiedzieć czym można zaciekawić dzieciaki.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do podróży z dzieckiem?

2 zasada podróży samochodem z dziećmi

Zapakuj się z głową

– Mniej znaczy czasem „lepiej”

– Zacznij pakowanie od wyboru walizki lub torby

– Zostaw miejsce na pamiątki z podróży

Nie powiem „weź to, a tamtego nie”. Ale użyj wyobraźni i przypomnij sobie ile ubrań, na ostatniej wycieczce przejechało się w tę i z powrotem w walizce. Wiem… Duży bagażnik kusi, żeby zabrać „wszystko”. Bo przecież „może się przydać”. Ale w podróży – tak jak w życiu – czasem mniej znaczy lepiej. Dlatego zacznij pakowanie od wyznaczenie sobie bagażu, do którego się spakujesz. I bądź bezwzględny. W razie czego możesz coś dokupić na miejscu –
T-shirt kupiony na nadmorskim deptaku będzie miłą pamiątką, a jednocześnie możesz wziąć jedną koszulę mniej. Ceny jedzenia i ubrań są w całej Europie podobne.

Zobacz też: Jak podróżować z niemowlakiem?

3 zasada podróży samochodem z dziećmi

Mądrze poukładaj bagaże

– Potrzebne rzeczy powinny być łatwo dostępne

To nie mniej ważne, niż pakowanie. A może i ważniejsze. Postaraj się przewidzieć czego będziesz potrzebować w podróży (musi być pod ręką), a czego użyjesz dopiero po dojechaniu na miejsce (i to powędruje do środka walizki). Nie ma nic bardziej frustrującego, niż nieprzewidziany postój, gdy dziecko szczęśliwie nam zasnęło, a my orientujemy się, że kocyk jest na dnie walizki w bagażniku. Albo zastanawiamy się gdzie się podziała samochodowa ładowarka do telefonu? A mokre chusteczki, bo nasze dziecko właśnie umazało się kanapką z nutellą i za chwilę wytrze rączki w tapicerkę.

4 zasada podróży samochodem z dziećmi

Dobry fotelik – podstawa zdrowia i komfortu

Restrykcyjnie przestrzegam przepisu dotyczącego wożenia dziecka w odpowiednim foteliku. Po doświadczeniach z lat ’90 wybieram zawsze foteliki z iso-fixem, czyli dopinane do metalowych klamer wbudowanych w tylną kanapę. Gdy dziecko jest małe – do 18 kg, używałem dodatkowo fotelików wpinanych w bazę, z metalowym wspornikiem stabilizującym. Takie rozwiązanie ma najwyższą klasę bezpieczeństwa. Zwróćmy też uwagę na to, by fotelik miał boczne wsporniki i kontrolowane strefy zgniotu od strony drzwi. No i musi być wygodny, bo nasze dziecko będzie w nim spędzało cały czas podróży w samochodzie. Musi się dać pochylić do tyłu na czas drzemki i wyprostować, gdy maluch będzie ciekawie spoglądał przez okno.

Zobacz też: Jak walczyć z chorobą lokomocyjną dziecka?

5 zasada podróży samochodem z dziećmi

Bezpieczeństwo

– Ruszaj w trasę wyspany i wypoczęty

– Samochód musi być sprawny

– Nie przekraczaj dozwolonej prędkości

– Zawsze, ale to zawsze zapinaj pasy

To oczywistość, ale nie można o tym zapomnieć. Wyśpijmy się przed drogą (pakowanie last minute, to gwarancja nerwów i kiepskiej nocy). Samochód musi być sprawny i czysty. Przekraczanie prędkości z dziećmi na pokładzie, to łagodnie mówiąc – nieodpowiedzialność. Pasy bezpieczeństwa zapinajmy zawsze – pamiętajmy, że dzieci nas bardzo, ale to bardzo uważnie obserwują i będą kopiować nasze zachowania. Kilka dni temu byłem świadkiem wypadku. Samochód jadący tuż przede mną „złapał pobocze” na drodze biegnącej przez pustynię Negev w Izraelu. Zjechał z asfaltu i trzykrotnie przekoziołkował. Kierowca nie miał zapiętych pasów i wystrzelił jak z katapulty przebijając własnym ciałem przednią szybę. Pasażerka miała pasy zapięte i po chwili wyszła z samochodu o własnych siłach.

Zobacz też: Jak przypiąć dziecko w kombinezonie w foteliku?

6 zasada podróży samochodem z dziećmi

Festina lente

– Zaplanuj postoje co 2 – 2,5h

– Przemyśl trasę, by nie jechać dłużej niż 6h w ciągu dnia

– Dodaj godzinę na nieprzewidziane postoje

Śpiesz się powoli i zapomnij o tym, jak połykaliście setki kilometrów dziennie, gdy podróżowaliście jako zakochana, bezdzietna para. Zastanów się jak długo dziecko wytrzyma w foteliku. Inaczej to wygląda z niemowlakiem, który zasypia twardo i potrafi przespać w samochodzie 4-5 godzin bez przerwy, a potem potrzebuje co najmniej 45 minut na karmienie, przewijanie i raczkowanie. Inaczej z młodzieżą, której wystarczą – tak jak dorosłym – 15-minutowe przerwy co 2,5h. A inaczej z maluchami, które dopiero co odzwyczaiły się od pieluszki i trzeba czujnie reagować na ich potrzeby fizjologiczne, a najlepiej profilaktycznie zatrzymywać się co półtorej godziny. Ja zakładam, że przejadę z dzieckiem maksymalnie 6h dziennie. Jeśli muszę przejechać 8h, to staram się to dzielić na dwie części po 4h,, z czterogodzinnym intensywnym zwiedzaniem w środku (czyli rano jadę 4h, potem zwiedzamy, jemy, „męczymy” dziecko, by popołudniowe 4h spędziło drzemiąc w foteliku. Zawsze też dodajmy sobie godzinę (a raczej ujmijmy z bilansu kilometrów) na nieprzewidziane postoje „techniczne” – na siusiu, albo w ciekawych miejscach – patrz punkt 8.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

7 zasada podróży samochodem z dziećmi

Wrzuć na luz i postaw na dobry humor

– Unikaj w samochodzie drażliwych tematów

– Nastaw się pozytywnie

Rodzinny wyjazd nie powinien być okazją do „wyjaśnienia sobie drobnych rodzinnych nieporozumień” – czyli mówiąc wprost – do awantur. Rozumiem, że jeśli na co dzień nie mamy zbyt wielu okazji do tego, by pobyć ze sobą razem i porozmawiać, to kusi nas, by skorzystać z okazji i upomnieć syna, żeby się nie obijał bo z matematyki ma już trzecie nieprzygotowanie,
a ulubione buty mamy znalazły się „cudem” w szafie córki. I to ze złamanym obcasem. Absolutnie unikajmy też kłótni i „wypominków” małżeńskich. Chyba, że koniecznie chcemy mieć zepsuty urlop.  Na okrętach brytyjskiej marynarki wojennej obowiązuje całkowity zakaz rozmów o polityce i religii, dobrze byłoby wprowadzić w samochodzie zakaz rozmów o przykrych i antagonizujących rodzinę rzeczach. Nastawmy się pozytywnie. Dotyczy to też kierowcy, który nie powinien udowadniać innym użytkownikom dróg, że to on jest królem szosy. 

Zobacz też: Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

8 zasada podróży samochodem z dziećmi

Nawigator i kaowiec mają zawsze rację

– Zaopatrz się przed drogą w papierowe mapy i przewodniki

– Znajdź w internecie i ustaw na tablecie ciekawostki o regionie, przez który przejeżdżasz

– Włącz starsze dzieci w role przewodników

Tak jak rolą kierowcy jest bezpieczne przewiezienie całego towarzystwa z punktu A do punktu B, to równie ważną funkcję spełnia nawigator i kaowiec. (Nie precyzując kim jest mama, a kim tata – zresztą zdrowo by było, by zamieniali się przy kółku i na fotelu nawigatora). Papierowe mapy
i atlasy, to oprócz przydatnej nawigacji GPS – podstawa. I dają szansę na szersze spojrzenie na przestrzeń, którą połykamy. Doskonale sprawdzają się też przewodniki. My mamy zwyczaj, że nawigator jest równocześnie pilotem turystycznym i kaowcem. Czyta z przewodników (albo
z internetu) ciekawostki o mijanych miejscowościach, o kulturze kraju, zwyczajach, historii. Dzięki temu wpadamy czasem na genialne pomysły, by stanąć przy jakiś niezwykłych miejscach. Czasem rozdzielamy role i rolę nawigatora przejmuje starsze dziecko – jest dumne i potrzebne – to ono odpowiada na nieśmiertelne pytanie: „daleko jeszcze?”. Wypatruje też znaków przy drodze i liczy kilometry. Kaowiec może w tym czasie zaśpiewać przebój dnia (przeboje – patrz punkt 11.

9 zasada podróży samochodem z dziećmi

Najwyższą formą organizacji jest improwizacja

– Bądź otwarty i kreatywny

– Nie trzymaj się twardo wymyślonego planu A

– Plan B, albo nawet C może być równie ciekawy

Jazzmani wiedzą, że zachwycającą improwizację na koncercie poprzedzają lata mozolnych ćwiczeń wprawek i to, co słuchacz odbiera jako swobodny, harmonijny układ dźwięków, to efekt zastosowania znanych muzykowi skal i umiejętność łączenia akordów. Zawsze miej plan A, B i C, żeby w razie czego spokojnie skorygować ambitne plany podróżnicze, jeśli zajdzie coś niespodziewanego. Dziecko zaczyna kaszleć, boli je brzuch, dostało gorączki? – spokojnie, mamy kartę EKUZ i wykupione ubezpieczenie, a w najbliższym mieście jedziemy do szpitala na ostry dyżur. Na kempingu, na którym chcieliśmy się zatrzymać nie ma już miejsc, albo są w łazienkach przerażające „mięsne” pająki? – spokojnie – wiemy, że 10 kilometrów dalej jest inny kemping. Dziecko na tylnym siedzeniu zielenieje i słabym głosem mówi, że mu niedobrze? – podajemy mu specjalnie w tym celu przygotowaną torebkę i szukamy najbliższego zjazdu z autostrady.

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla inwalidy w 2016 r?

10 zasada podróży samochodem z dziećmi

Dopasuj jedzenie

– Pamiętaj o lekkim, pożywnym śniadaniu przed drogą

– Jedz często, małe porcje, najlepiej na postojach co 2h

– Unikaj gazowanych napojów i zbyt pikantnego jedzenia.

– Pij dużo wody

To jedna z najistotniejszych spraw w podróży. Większość z nas w podróży ma wilczy apetyt i trzeba na to wziąć poprawkę. Ale… I tych „ale” jest bardzo wiele. Przejedzenie może skutkować złym samopoczuciem, albo wręcz nudnościami. Większość dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną, więc dopychanie się w przerwie podróży kiełbaskami, czy ostrym kebabem jest pomysłem z gatunku „bardzo kiepskich”. U nas sprawdzają się poczciwe, dobre kanapki. Czasem w wersji obiadowej – z kotletem (Magda jest okazjonalną wegetarianką, to znaczy, że robi dla siebie kanapkę z serem, a potem proponuje mi, żebyśmy się zamienili). Lepiej jest – generalnie – jeść mniej, a częściej. Choćby i coś przekąsić na każdym postoju (żeby uniknąć jedzenia w samochodzie). Do picia – zdecydowanie – woda. Absolutnie nie słodkie, gazowane napoje, które mogą wzmóc ochotę na wymioty. Czekolada – nie!

Zobacz też: Kiedy przysługuje zadośćuczynienie w wypadku komunikacyjnym?

11 zasada podróży samochodem z dziećmi

Pozwól na realizację marzeń

– Każdy członek rodziny ma prawo do własnych marzeń

Ja uwielbiam jedzenie w małych, lokalnych knajpkach. Moja żona jest w stanie nadrobić sto kilometrów, żeby zobaczyć piękny, barokowy kościół ukryty wśród malowniczych pól. Dzieci kochają kempingi z basenem (na południu Europy niemal wszystkie są z basenami), potrafią też głośno odliczać każdy kilometr, który przybliża ich do wymarzonego McDonaldsa. Jeśli potrafimy zdefiniować pragnienia całej rodziny i nanieść je na naszą marszrutę, to wszyscy będą mieli poczucie, że ich potrzeby są spełnione, a to jest także ICH wymarzona podróż. Nikt nie poczuje się pasażerem zmuszonym do odbębnienia męczącej katorgi. Oczywiście nie może być tak, że zawsze spełnia się WSZYSTKIE marzenia, bo inaczej pewno nie zajechalibyśmy daleko, a niektóre sprawy by się wzajemnie wykluczały. Ale bądźmy elastyczni i na czas urlopu schowajmy pryncypialność do kieszeni. Czasami osiągnięcie zamierzonego celu nie jest tak istotne, jak droga, która nas do niego prowadzi. Patrząc inaczej – jeśli naszym celem jest fajnie przeżyty rodzinny urlop, to liczy się droga – to ona jest najważniejsza.

Samochód to najlepszy przyjaciel rodziny

Pamiętaj, że gdy Twoje dziecko będzie już dorosłe, może te wakacje, w które ruszyliście razem, wspominać jako najlepsze dni swojego życia. A każda podróż formuje charakter.

Źródło: Materiały prasowe Ford

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.