REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować fotelik i przewozić dziecko?

Dota Szymborska
fot. Toyota
fot. Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli fotelik jest źle zamontowany w aucie, dziecko jest nieprawidłowo przypięte to może ucierpieć w wypadku tak samo, jakby jechało bez fotelika.

Obecnie producenci starają się by uprościć montaż fotelika w aucie tak, by w zaledwie kilka sekund można było go zamontować w prawidłowy sposób. Jednakże to, co wydaje się proste w teorii, nie zawsze jest proste w praktyce.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto kupować dodatkowe lusterko do obserwacji dziecka?

Gdy kupujemy fotelik poprośmy sprzedawcę o dokładne poinstruowanie nas jak zamontować fotelik, gdzie przewlec pasy itp. Zanim zdecydujemy się na zakup sprawdźmy czy jesteśmy w stanie unieść fotelik (niektóre modele są bardzo ciężkie i młodej mamie ich przenoszenie może sprawiać trudność). Następnie sprawdźmy czy fotelik mieści się w bagażniku naszego auta, przecież czasem będziemy chcieli go zdemontować.

Jak przypiąć fotelik?

Jeżeli przewozimy maluszka z przodu w foteliku dla noworodków i niemowlaków, koniecznie sprawdźmy czy poduszka powietrzna na miejscu pasażera jest wyłączona. Jeżeli w aucie nie możemy wyłączyć poduszki powietrznej nie możemy przewozić dziecka w foteliku, który jest montowany w tyłem do kierunku jazdy. W razie wypadku poduszka powietrzna zadziała na szkodę dziecka – uderzy w fotelik i dociśnie dziecko do siedzenia pasażera.
Następnie sprawdźmy czy pasy bezpieczeństwa nie są poskręcane, dobrze się napinają, dopiero wtedy przypnijmy fotelik.

Zobacz: Fotelik dla noworodków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pasy bezpieczeństwa 

Gdy już przypniemy fotelik sprawdźmy czy jest stabilny, nie jest dopuszczalne by się chwiał lub kiwał na boki. Wiele fotelików posiada specjalną dźwignię, dzięki której dociągamy pasy i lepiej przymocujemy fotelik. 

Foteliki dla małych dzieci posiadają oddzielne pasy, którymi przypinamy maluszka, bardzo ważne jest by dziecko było starannie zapięte. Niektóre dzieci nie tolerują skrępowania w foteliku, niestety nie możemy ulegać maluszkowi, musi być przypięty by podróżował w bezpieczny sposób! Jeżeli podróżujemy ze starszakiem, który siedzi w foteliku i jest przypięty normalnymi pasami sprawdźmy czy są dobrze dociągnięte, dbajmy o to by nauczyć dziecko tego by samo dopominało się przypięcia pasami. Rozmowa z przedszkolakiem na temat bezpieczeństwa w aucie powinna pomóc, maluch będzie miał nowe zadanie – przypominać rodzicom by go przypięli w foteliku. Jeżeli zadbamy o to by dziecko nauczyło się dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie jazdy, w przypadku pośpiechu, zamieszania związanego z podróżą to dziecko przypomni nam o tym by zapiąć pasy!

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Nie wystarczy prawidłowe zamontowanie fotelika trzeba też sprawdzić czy maluszek jest odpowiednio zapięty, tylko wtedy podróż będzie bezpieczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA