reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Dziecko w samochodzie > Jak zamontować fotelik i przewozić dziecko?

Jak zamontować fotelik i przewozić dziecko?

Jeżeli fotelik jest źle zamontowany w aucie, dziecko jest nieprawidłowo przypięte to może ucierpieć w wypadku tak samo, jakby jechało bez fotelika.

Obecnie producenci starają się by uprościć montaż fotelika w aucie tak, by w zaledwie kilka sekund można było go zamontować w prawidłowy sposób. Jednakże to, co wydaje się proste w teorii, nie zawsze jest proste w praktyce.

Zobacz również: Czy warto kupować dodatkowe lusterko do obserwacji dziecka?

Gdy kupujemy fotelik poprośmy sprzedawcę o dokładne poinstruowanie nas jak zamontować fotelik, gdzie przewlec pasy itp. Zanim zdecydujemy się na zakup sprawdźmy czy jesteśmy w stanie unieść fotelik (niektóre modele są bardzo ciężkie i młodej mamie ich przenoszenie może sprawiać trudność). Następnie sprawdźmy czy fotelik mieści się w bagażniku naszego auta, przecież czasem będziemy chcieli go zdemontować.

Jak przypiąć fotelik?

Jeżeli przewozimy maluszka z przodu w foteliku dla noworodków i niemowlaków, koniecznie sprawdźmy czy poduszka powietrzna na miejscu pasażera jest wyłączona. Jeżeli w aucie nie możemy wyłączyć poduszki powietrznej nie możemy przewozić dziecka w foteliku, który jest montowany w tyłem do kierunku jazdy. W razie wypadku poduszka powietrzna zadziała na szkodę dziecka – uderzy w fotelik i dociśnie dziecko do siedzenia pasażera.
Następnie sprawdźmy czy pasy bezpieczeństwa nie są poskręcane, dobrze się napinają, dopiero wtedy przypnijmy fotelik.

Zobacz: Fotelik dla noworodków

Pasy bezpieczeństwa 

Gdy już przypniemy fotelik sprawdźmy czy jest stabilny, nie jest dopuszczalne by się chwiał lub kiwał na boki. Wiele fotelików posiada specjalną dźwignię, dzięki której dociągamy pasy i lepiej przymocujemy fotelik. 

Foteliki dla małych dzieci posiadają oddzielne pasy, którymi przypinamy maluszka, bardzo ważne jest by dziecko było starannie zapięte. Niektóre dzieci nie tolerują skrępowania w foteliku, niestety nie możemy ulegać maluszkowi, musi być przypięty by podróżował w bezpieczny sposób! Jeżeli podróżujemy ze starszakiem, który siedzi w foteliku i jest przypięty normalnymi pasami sprawdźmy czy są dobrze dociągnięte, dbajmy o to by nauczyć dziecko tego by samo dopominało się przypięcia pasami. Rozmowa z przedszkolakiem na temat bezpieczeństwa w aucie powinna pomóc, maluch będzie miał nowe zadanie – przypominać rodzicom by go przypięli w foteliku. Jeżeli zadbamy o to by dziecko nauczyło się dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie jazdy, w przypadku pośpiechu, zamieszania związanego z podróżą to dziecko przypomni nam o tym by zapiąć pasy!

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Nie wystarczy prawidłowe zamontowanie fotelika trzeba też sprawdzić czy maluszek jest odpowiednio zapięty, tylko wtedy podróż będzie bezpieczna.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Toyota
fot. Toyota

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama