REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną dziecka?

Dota Szymborska
Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Fot. Newspress
Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy dobrze znosi podróż samochodem, choroba lokomocyjna dotyka również najmłodszych. Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby sobie z nią poradzić.

Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z dzieckiem sprawdźmy jak znosi jazdę autem, odwiedźmy znajomych czy też przejedźmy się za miasto. Niektóre dzieci dobrze znoszą jazdę w mieście gdyż mogą obserwować przez szybę ciekawe rzeczy. Gdy wjeżdżamy jednak poza teren zabudowany i maluch nie widzi nic ciekawego zaczynają się problemy. Jeżeli nasze krótsze przejażdżki pokazały, że maluch choruje, jest marudny albo wymiotuje, należy pomóc dziecku w walce z chorobą lokomocyjną.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Choroba lokomocyjna to nic innego, jak brak zgodności sygnałów wzrokowych z tymi przekazywanymi przez błędnik, który jest narządem równowagi. Widząc przesuwające się w czasie jazdy otoczenie, nasz mózg rejestruje, że ciało jest w ruchu. W czasie jednostajnej jazdy jednak takiej informacji nie przekazuje błędnik. Na tą różnicę czuły mózg reaguje właśnie chorobą lokomocyjną: złym samopoczuciem, zmęczeniem, a nawet nudnościami i wymiotami.

Odwracanie uwagi, uspokajanie dziecka

Ciężko odwracać uwagę noworodka, lecz w przypadku niemowlaka jesteśmy w stanie zapewnić mu dodatkowe „atrakcje“ w czasie jazdy. Maluch, któremu się nudzi zdecydowanie szybciej ma mdłości, gdy natomiast jest zajęty czasem zapomina o swojej przypadłości. Jeżeli pomimo naszych starań dziecko zwymiotuje, szybko zmieńmy ubranka, uprzątnijmy auto i co najważniejsze nie miejmy do malucha pretensji, przecież nie robi tego specjalnie! Uspokójmy dziecko, mówmy spokojnym głosem, znajdźmy jakąś wspólną zabawę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak podróżować z niemowlakiem?

Częste postoje

Jeżeli wiemy, że nasz maluch źle się czuje w aucie nie pozostaje nam nic innego jak częste postoje. Gdy tylko widzimy pierwsze oznaki, że nasze dziecko nie czuje się dobrze zatrzymajmy auto, otwórzmy okna, jeżeli to możliwe wyjdźmy z auta. Z pewnością takie postoje wydłużą naszą podróż, lecz uda się nam zapobiec wymiotom i poprawimy samopoczucie dziecka. Pamiętajmy by zatrzymywać się zawsze na poboczu lub w miejscach do tego wyznaczonych.

Odpowiedni fotelik

Dziecko cierpiące na chorobę lokomocyjną w czasie jazdy autem nie powinno leżeć, gdyż wtedy szybciej może poczuć się słabo. Warto też sprawdzić czy pasy nie naciskają na brzuszek maluszka. Ważne by maluch był dobrze przypięty, lecz jednocześnie mógł siedzieć wygodnie.

Często, gdy zadbamy o komfort jazdy malucha niepotrzebne okażą się leki na chorobę lokomocyjną.

Jak pokazują doświadczenia rodziców podróżujących z dziećmi maluch powinien coś „przekąsić“ przed podróżą. Ważne by dziecko nie wsiadało do auta ani z zupełnie pustym żołądkiem ani też przejedzone. Nie prawdą jest, że gdy maluch nic nie zje nie będzie chorował w aucie, a brak pokarmu i płynów w żołądku może szybciej doprowadzić do odwodnienia. W czasie podróży nie należy podawać dzieciom jedzenia, najlepszym rozwiązaniem jest zakaz jedzenia w aucie! Maluch powinny dostawać tylko napoje, najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

Leki przeciw chorobie lokomocyjnej

REKLAMA

Jeżeli pomimo naszych starań maluch wciąż czuje duży dyskomfort w czasie jazdy autem warto sięgnąć po odpowiednie leki. Jednak, co ważne w przypadku dzieci wcześniej zasięgnijmy porady lekarza pediatry. Nie wszystkie leki bez recepty nadają się dla naszego malucha.

Najpopularniejsze leki na chorobę lokomocyjną, takie jak Aviomarin czy Diphergan, nie mogą być stosowane u dzieci poniżej - odpowiednio - drugiego i jednego roku życia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem pediatrą przed podaniem ich swemu dziecku!

Zobacz również serwis: Dziecko w podróży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA