REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy wspomagające kierowcę to strażnicy bezpieczeństwa!

asystent zmiany pasa ruchu motocykl
asystent zmiany pasa ruchu motocykl
Bosch

REKLAMA

REKLAMA

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Teraz oferują nie tylko precyzyjne sterowanie pracą silnika, ale też są w stanie kontrolować poczynania kierowcy podczas jazdy. Systemy wspomagające kierowcę to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Jednym z ważniejszych punktów w historii systemów wspomagających kierowcę stał się rok 2001 i prezentacja konceptu Volvo SCC podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Na pierwszy rzut oka szwedzki model wygląda jak hatchback segmentu C. To jednak były wyłącznie pozory. Auto pokazało bowiem szereg inteligentnych rozwiązań, które miały sprawiać że kierowca zyska asystenta podczas jazdy. O jakich systemach mowa? SCC ostrzegało o możliwości wystąpienia kolizji z autem jadącym z przodu, miało wyświetlacz head-up, monitorowało martwe pole, ostrzegało o opuszczeniu pasa ruchu, miało aktywny tempomat czy kamery dookoła nadwozia.

REKLAMA

W roku 2001 tak skomponowana lista systemów wspomagających kierowcę budziła uśmiech politowania. Właściciele aut na całym świecie nie wierzyli w to, że układy wspierające mają jakąkolwiek szansę na wejście do seryjnej produkcji. Czas zweryfikował jednak to przekonanie, a dziś nie dość, że lista asystentów rozbudowała się, to jeszcze np. układ awaryjnie wyhamowujący pojazd stał się standardem nawet w segmencie B! Jak odnaleźć się w gąszczu rozwiązań, których zadaniem jest pomaganie kierowcy w czasie jazdy? W tym celu powstał ten poradnik.

Systemy wspomagające kierowcę - co oznaczają?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Aktywny tempomat - kierowca ustala maksymalną prędkość auta i skupia się na kierowaniu. Aktualną prędkość i odstęp od pojazdu poprzedzającego wybiera komputer sterujący.
  • Asystent jazdy nocnej - system noktowizyjny, który na wyświetlaczu komputera pokładowego pokazuje ludzi i zwierzęta znajdujące się w nieoświetlonej okolicy drogi w nocy.
  • Asystent martwego pola - monitoruje martwe pole pojazdu i wskazuje, że znajduje się w nim inny użytkownik drogi.
  • System rozpoznawania znaków drogowych - za pomocą kamer odczytuje znaki ustawione przy drodze i informuje o ich obecności. Asystent na ogół odczytuje ograniczenia prędkości i znaki zakazu.
  • Asystent parkowania - system automatycznego parkowania pojazdu. Kierowca porusza autem do przodu i do tyłu, a system obsługuje skręt kół.
  • Asystent pasa ruchu - kontroluje czy auto znajduje się na swoim pasie ruchu. System ten często jest łączony z układem utrzymującym pojazd na pasie ruchu - w takim przypadku układ naprowadza samochód na właściwy tor jazdy po niezamierzonej zmianie kierunku jazdy.
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - za pomocą czujników monitoruje czy np. podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego tyłem nie nadjeżdżają inne pojazdy i nie występuje zagrożenie kolizją.
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - system, który w razie wystąpienia wypadku drogowego wzywa służby ratunkowe na miejsce zdarzenia.
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - monitoruje zachowania prowadzącego i wyświetla komunikat w sytuacji, w której uważa że ten jest zmęczony i nie powinien dalej prowadzić auta.
  • Wykrywanie pieszych - system monitorujący otoczenie drogi i reagujący uruchomieniem hamulców w sytuacji, w której na jezdnię nagle wtargnie pieszy.
  • System awaryjnego hamowania - układ rozpoczynający procedurę automatycznego hamowania w sytuacji, w której wykryje zagrożenie wystąpienia kolizji z pojazdem poprzedzającym.
  • Światła adaptacyjne - auto monitoruje sytuację na drodze i poziom oświetlenia. Na tej podstawie podejmuje decyzję dotyczącą uruchomienia odpowiedniego typu świateł.
  • Kamera 360 - kamera pokazująca samochód i jego otoczenie „z lotu ptaka”.

Systemy wspomagające kierowcę - jakie nazwy można spotkać na rynku?

  • Aktywny tempomat - ACC, Speedtronic, Distronic Plus, Adaptive Cruise Control, Active Cruise Control
  • Asystent jazdy nocnej - Audi Night Vision, Night Vision Assistant
  • Asystent martwego pola - Side Assist, Rear Vehicle Monitoring, BLIS
  • System rozpoznawania znaków drogowych - Traffic Sign Recognition, Traffic Sign Assistant
  • Asystent parkowania - Remote Control Parking, Remote Parking Pilot, Park Assist, Active Park Assist, SIPA
  • Asystent pasa ruchu - AFIL, Lane Assist, Lane Departure Assist
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - Rear Cross Traffic Assist, Cross Traffic Alert, Rear Traffic Assist
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - eCall, OnStar
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - Driver Alert, Attention Assist
  • System awaryjnego hamowania - City Safety, Front Assist, City Break Control, Forward Collision Mitigation, Pre-Safe Brake
  • Światła adaptacyjne - Adaptive Forward Lighting
  • Kamera 360 - Surround View, Vision 360, Around View Monitor, Bird's Eye, Area View, 360 Camera

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA