| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Samochód po kolizji, czyli zdarzeniu, w którym nikt nie doznał obrażeń, powinien zostać jak najszybciej usunięty z miejsca zdarzenia, by odblokować pas ruchu. Oczywiście jeśli jest to możliwe, warto zrobić zdjęcia samochodów w miejscu, gdzie doszło do stłuczki – to cenne uzupełnienie protokołu powypadkowego. Jednak zaraz potem trzeba odblokować pas ruchu i dopełnić formalności gdzieś na poboczu. Jeśli tego nie dopilnujemy, zarówno nas jak i sprawcę policja może ukarać mandatem w wysokości 150 zł na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym art. 44 ust. 1 pkt. 3.

Zobacz również: Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Gdy uszkodzenia pojazdu uniemożliwiają zepchnięcie go na pobocze, jesteśmy na drodze bez pobocza lub drodze szybkiego ruchu, należy:

- włączyć światła awaryjne (w razie ich braku – pozycyjne)

- oznaczyć samochód trójkątem ostrzegawczym.

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

W terenie zabudowanym powinniśmy go wystawić zaraz za samochodem, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m, a na drodze szybkiego ruchu – 100 m za pojazdem. Tyle wymagają przepisy. W praktyce bezpieczniej zwiększyć te odległości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »