reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Najniebezpieczniejsze drogi Europy

Najniebezpieczniejsze drogi Europy

Przedstawiamy ranking najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie sporządzony przez unijne biuro statystyczne UE.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazły się drogi środkowej Grecji. W tym słonecznym kraju na milion podróżujących samochodów osobowych w 2004 roku było aż 1576 ofiar śmiertelnych. Podobny wskaźnik wypadków odnotowano na terenie Peloponezu i w regionie Dytiki czy Ellada.

Zobacz również: Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

Co ciekawe w tym samy rankingu na czwartym miejscu uplasowało się polskie województwo warmińsko – mazurskie. Tam na milion samochodów śmierć poniosło 815 osób. Na liście 20 groźnych terenów do podróżowania również znalazły się województwa: świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie.

Opierając się na tych przesłankach możemy stwierdzić, że najbardziej niebezpieczne drogi w Europie znajdują się w jej południowej i wschodniej części. Z roku na rok sytuacja ta ulega poprawie, lecz w kwestii infrastruktury, szczególnie Polska ma jeszcze dużo do zrobienia.

Europa Wschodnia

Nowe kraje członkowskie charakteryzujące się rodowodem postkomunistycznym odznaczają się największą liczbą śmiertelnych wypadków w całej Unii Europejskiej.
Powodem tego jest jazda po alkoholu, nieprzestrzeganie przepisów prawnych, jazda bez zapiętych pasów oraz przewożenie dzieci bez specjalnych fotelików bezpieczeństwa.

Zobacz również: Co robić, by nie uszkodzić podwozia?

Ponadto stan tych dróg jest fatalny. Duża część wypadków powstaje z winy użytkowników dużych, ciężarowych samochodów. W obliczu takiego stanu rzeczy Komisja Europejska chce opublikować raport dotyczący bezpieczeństwa dróg , który koncentrował by się właśnie na problemach drogowych byłych krajów komunistycznych. UE ma w planach podniesienie standardu i bezpieczeństwa dróg tychże właśnie krajów.

Statystyki mówią jasno, iż od 2001 roku liczba śmiertelnych wypadków drogowych wzrosła w Czechach o 4 procent, na Litwie aż o 7 proc., na Węgrzech z kolei o 5 punktów procentowych. W Polsce liczba śmiertelnych wypadków podniosła się natomiast o 3 proc.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama