REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zaawansowane systemy mają na celu zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa w trakcie wypadku lub pomóc nam uniknąć kolizji. Przybliżamy ich działanie.

Najbardziej popularnym systemem jest ABS (Anti-Lock Braking System), który pozwala nam na sterowanie samochodem w trakcie mocnego hamowania. Gdy kierowca reaguje gwałtownie, wciska pedał hamulca z dużą siłą, do końca. A aucie bez ABSu sprawia to powoduje, że koła zatrzymują się i tracą przyczepność a my nie jesteśmy w stanie kontrolować pojazdu. ABS zwalnia sekwencyjnie hamulec, symulując jego pulsowanie. Dzięki temu koła odzyskują przyczepność i jesteśmy w stanie np. skręcić i ominąć przeszkodę. Działanie ABS można wyczuć w pedale hamulca przy wciśnięciu go z dużą siłą. Poczujemy pod nogą charakterystyczne pulsowanie. 

REKLAMA

Kolejnym systemem bezpieczeństwa jest BAS (Brake Assist System), czyli asystent hamowania. Działa on, gdy kierowca nagle zdejmie nogę z gazu i zacznie gwałtownie hamować. System zwiększa wtedy ciśnienie w układzie hamulcowym, dzięki czemu droga hamowania jest krótsza.

Zobacz również: Jak zamontować czujniki parkowania?

REKLAMA

Samochody wyposażane są również w ESP (Electronic Stability Program). Zapewnia nam on większą kontrolę nad pojazdem, gdy nie uda nam się dostosować prędkości do warunków drogowych lub wymagań zakrętu. Hamując osobno każde koło w odpowiedniej sekwencji i z adekwatną siłą, system ten zapobiega poślizgom.

System TC (Traction Control) dba o to, aby koła nie buksowały przy nagłym przyspieszaniu. Dzięki temu możemy np. szybciej ruszać na śliskiej nawierzchni. Przydatnym systemem jest AYC (Active Yaw Control), który kontroluje moc przekazywaną przez silnik na każde koło tak, aby samochód mógł jak najszybciej przejechać zakręt. System ten działa odwrotnie niż ESP, ponieważ zamiast hamować, napędza poszczególne koła. Dzięki temu auto nie zwalnia. Stosowany jest on wyłącznie w autach z napędem na cztery koła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Producenci wciąż pracują nad nowościami. Wynikiem jest np. ACC (Adaptive Cruise Control). Jego działanie polega na wykrywaniu pojazdu poprzedzającego za pomocą serii czujników, dzięki czemu samochód automatycznie może dostosować prędkość podróżowania, odpowiednią dla zachowania bezpiecznej odległości. Oznacza to, że samochód może samodzielnie hamować, jeśli zbliży się do przeszkody.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

REKLAMA

Ciekawym systemem jest już coraz bardziej popularny LA (Lane Assist). Wykrywa on pozycję naszego samochodu w stosunku do pasa ruchu i informuje nas o przekroczeniu linii np. poprzez wibrowanie fotela kierowcy. W przyszłości system ten ma również pomóc w poprowadzeniu auta w obrębie pasa ruchu.

Przy wyborze samochodu zastanówmy się, który z systemów będzie dla nas najbardziej przydatny. Wiele nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w ich kilka, jednak zazwyczaj za każdy trzeba osobno dopłacić. Pamiętajmy też, że nazwy tych systemów mogą być inne dla różnych producentów, warto więc zapytać dealera lub sprzedawcę, co dany skrót oznacza. W przeciwnym wypadku możemy niepotrzebnie opłacić wyposażenie, którego nie potrzebujemy.

Żadne systemy bezpieczeństwa nie zwalniają kierowcy od obowiązku zachowania należytej ostrożności podczas jazdy. Komputer na razie nie potrafi zastąpić człowieka, a na pewno nie jest w stanie myśleć za niego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA