REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT.
Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie pojazdu firmowego stanowi oczywistą konieczność w wielu branżach - niejednokrotnie trafną propozycją w odniesieniu do zaopatrzenia firmy w samochód jest jego leasing lub długoterminowy wynajem. Podobna opcja staje się wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy coraz częściej korzystają z ofert firm flotowych. Poniżej podano kilka informacji o wspomnianej formie wyposażenia firmy w samochód, uwzględniając jej mocne strony, jak również formalności niezbędne do zrealizowania, w tym odliczenie VAT.

Korzyści długoterminowego wynajmu samochodu dla przedsiębiorcy

 Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na atuty wynajmu długoterminowego, który coraz skuteczniej konkuruje z leasingiem, jak również zdecydowanie przewyższa swoimi zaletami zakup pojazdu na kredyt - pomysł wynajmowania aut przedsiębiorcom jest bowiem wyjątkowo trafny, stąd sukces podobnego przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

 Wynajem długoterminowy zapewnia wyposażenie firmy w dowolny pojazd - firmy flotowe mają w swojej ofercie zarówno auta osobowe, jak i ciężarowe, dostawcze oraz specjalne. Przedsiębiorca podejmuje decyzję o rodzaju samochodu oraz terminie jego wynajmu, dostosowując wybrane opcje do indywidualnych potrzeb wynikających z charakteru prowadzonej działalności.

Niezaprzeczalną korzyścią wynajmu długoterminowego jest ograniczenie formalności oraz zminimalizowanie niezbędnej do skompletowania dokumentacji - w kwocie wynajmu zawarte jest bowiem ubezpieczenie samochodu oraz wszelkie czynności serwisowe oraz naprawcze, które pozostają w kompetencjach firmy ferującej wynajem pojazdów. Podobne rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy wygodę oraz pozbawia go konieczności angażowania własnego czasu i pieniędzy w kwestie związane z konserwacją wynajmowanego samochodu.

Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

Odliczanie kosztów w przypadku wynajmu

 W odniesieniu zarówno do wynajmu długoterminowego, jak i leasingu istnieje możliwość odliczenia kosztów tych procedur od podatku - podobne rozwiązanie wpływa na korzyść przedsiębiorcy, który podejmując odliczenie VAT oszczędza finanse firmowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Konieczne jest poznanie zasad prawnych, regulujących procedurę odliczania od podatku kosztów poniesionych na wynajem pojazdu lub leasing. Podstawowym i decydującym warunkiem jest sposób użytkowania auta. Jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, wtedy przedsiębiorca ma możliwość odliczenia stu procent wydatków związanych z czynszem oraz eksploatacją pojazdu. Niezbędne w tym celu jest prowadzenie dokładnej ewidencji użytkowania samochodu, uwzględniającej przebywane trasy, ich długość, ilość zużywanego paliwa oraz stan licznika.

 Z kolei w odniesieniu do sytuacji, w której wynajmowany samochód firmowy używany jest również w formie prywatnej, możliwe jest odliczenie pięćdziesięciu procent kwoty czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Wydaje się więc, że alternatywa, jaką jest wynajem długoterminowy lub leasing stanowi korzystną propozycję dla przedsiębiorców, prowadzących zarówno duże firmy, jak i jednoosobową działalność gospodarczą.

 Z uwagi na niejednokrotny brak specjalistycznej wiedzy odnoszącej się do metod finansowania produktów firmowych, warto skorzystać z porad profesjonalistów - przykładem może być doradztwo oferowane w firmie CLS, obejmujące między innymi pośrednictwo leasingowe oraz porady związane z niwelowaniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wykorzystanie odpowiednich regulacji prawnych zapewni korzystne warunki finansowe każdemu przedsiębiorcy, umożliwiając wybór najbardziej optymalnego rozwiązania, pozytywnie wpływającego na budżet firmowy.

Materiał przygotowany przez ekspertów firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA