| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT

Posiadanie pojazdu firmowego stanowi oczywistą konieczność w wielu branżach - niejednokrotnie trafną propozycją w odniesieniu do zaopatrzenia firmy w samochód jest jego leasing lub długoterminowy wynajem. Podobna opcja staje się wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy coraz częściej korzystają z ofert firm flotowych. Poniżej podano kilka informacji o wspomnianej formie wyposażenia firmy w samochód, uwzględniając jej mocne strony, jak również formalności niezbędne do zrealizowania, w tym odliczenie VAT.

Korzyści długoterminowego wynajmu samochodu dla przedsiębiorcy

 Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na atuty wynajmu długoterminowego, który coraz skuteczniej konkuruje z leasingiem, jak również zdecydowanie przewyższa swoimi zaletami zakup pojazdu na kredyt - pomysł wynajmowania aut przedsiębiorcom jest bowiem wyjątkowo trafny, stąd sukces podobnego przedsięwzięcia.

 Wynajem długoterminowy zapewnia wyposażenie firmy w dowolny pojazd - firmy flotowe mają w swojej ofercie zarówno auta osobowe, jak i ciężarowe, dostawcze oraz specjalne. Przedsiębiorca podejmuje decyzję o rodzaju samochodu oraz terminie jego wynajmu, dostosowując wybrane opcje do indywidualnych potrzeb wynikających z charakteru prowadzonej działalności.

Niezaprzeczalną korzyścią wynajmu długoterminowego jest ograniczenie formalności oraz zminimalizowanie niezbędnej do skompletowania dokumentacji - w kwocie wynajmu zawarte jest bowiem ubezpieczenie samochodu oraz wszelkie czynności serwisowe oraz naprawcze, które pozostają w kompetencjach firmy ferującej wynajem pojazdów. Podobne rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy wygodę oraz pozbawia go konieczności angażowania własnego czasu i pieniędzy w kwestie związane z konserwacją wynajmowanego samochodu.

Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

Odliczanie kosztów w przypadku wynajmu

 W odniesieniu zarówno do wynajmu długoterminowego, jak i leasingu istnieje możliwość odliczenia kosztów tych procedur od podatku - podobne rozwiązanie wpływa na korzyść przedsiębiorcy, który podejmując odliczenie VAT oszczędza finanse firmowe.

 Konieczne jest poznanie zasad prawnych, regulujących procedurę odliczania od podatku kosztów poniesionych na wynajem pojazdu lub leasing. Podstawowym i decydującym warunkiem jest sposób użytkowania auta. Jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, wtedy przedsiębiorca ma możliwość odliczenia stu procent wydatków związanych z czynszem oraz eksploatacją pojazdu. Niezbędne w tym celu jest prowadzenie dokładnej ewidencji użytkowania samochodu, uwzględniającej przebywane trasy, ich długość, ilość zużywanego paliwa oraz stan licznika.

 Z kolei w odniesieniu do sytuacji, w której wynajmowany samochód firmowy używany jest również w formie prywatnej, możliwe jest odliczenie pięćdziesięciu procent kwoty czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Wydaje się więc, że alternatywa, jaką jest wynajem długoterminowy lub leasing stanowi korzystną propozycję dla przedsiębiorców, prowadzących zarówno duże firmy, jak i jednoosobową działalność gospodarczą.

 Z uwagi na niejednokrotny brak specjalistycznej wiedzy odnoszącej się do metod finansowania produktów firmowych, warto skorzystać z porad profesjonalistów - przykładem może być doradztwo oferowane w firmie CLS, obejmujące między innymi pośrednictwo leasingowe oraz porady związane z niwelowaniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wykorzystanie odpowiednich regulacji prawnych zapewni korzystne warunki finansowe każdemu przedsiębiorcy, umożliwiając wybór najbardziej optymalnego rozwiązania, pozytywnie wpływającego na budżet firmowy.

Materiał przygotowany przez ekspertów firmy CLS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »